REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Problemi ukrajinske mobilizacije: Vse se zreducira na prevaro, prisilo in nasilje

Problemi ukrajinske mobilizacije: Vse se zreducira na prevaro, prisilo in nasiljeNeimenovani častnik za rekrutacijo v Odesi je za britanski časnik povedal, da ukrajinska vojska »ne mobilizira niti 20 odstotkov nujnega.« Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinska mobilizacijska kampanja daje rezultate daleč pod zastavljenimi cilji, medtem ko se naborna služba še naprej sooča z nasiljem, nezaupanjem in široko razširjeno korupcijo, piše Times, ki se sklicuje na vire iz ukrajinske vojske.

Po navedbah časopisa je Kijev doslej mobiliziral okoli milijon vojakov in namerava to število do konca leta povečati še za 200.000, vendar te številke verjetno ne bo dosegel.

Še več - »prizadevanja za spodbujanje naborništva se vedno bolj zreducirajo na prevaro, prisilo in nasilje,« navaja »Times« in ob tem opiše primer nabornika iz Odese, ki je bil tehnično oproščen služenja zaradi kronične ledvične bolezni, a so ga kljub zdravstvenim težavam na prevaro zvabili v rekrutni urad in poslali v bazo za usposabljanje.

Neimenovani nabornik v Odesi je za britanski časnik povedal, da ukrajinska vojska »ne mobilizira niti 20 odstotkov nujnega.«

Opozoril je, da med potencialnimi vojaki ni veliko navdušenja, da bi se odzvali vabilu, medtem ko njegov oddelek pestijo korupcija, slabo upravljanje in razočaranje.

»Podkupnine lahko dosežejo več tisoč dolarjev, medtem ko pomanjkanje osebja pomeni, da morajo zaposleni opravljati več dolžnosti hkrati, vključno s patruljiranjem po ulicah.

Poleg tega zaposlenim grozi, da bodo poslani na fronto, če ne bodo učinkovito opravljali svojega dela,« je dejal častnik.

V drugih primerih se za veliko tistih, ki se odzovejo na poziv za mobilizacijo, pogosto ugotovi, da niso sposobni za službo v vojski zaradi resnih zdravstvenih težav, vključno s tuberkulozo, hepatitisom ali HIV-om, je dodal.

Medtem se je 47-letni Ukrajinec spomnil, da si je na začetku spopadov zelo želel vpoklica in odhoda na fronto, a so ga tedaj zavrnili.

Zdaj nima več želje po tem.

»Naša vlada ne podpira vojakov. Nimajo ustrezne opreme in so pozabljeni, če so ranjeni,« je pojasnil.

Med potencialnimi vojaki ni veliko navdušenja, da bi se odzvali klicu domovine... Vir: Posnetek zaslona, X

Spomnimo, Ukrajina je februarja 2022 kmalu po izbruhu spopada razglasila splošno mobilizacijo, s katero je večini moških med 18. in 60. letom starosti prepovedala zapustiti državo.

Letos spomladi je Kijev ob naraščajočih izgubah znižal starostno mejo s 27 na 25 let in močno zaostril pravila za mobilizacijo ter zavezal potencialne nabornike, da se prijavijo službam za rekrutacijo na »preverjanje podatkov«, kar v praksi pogosto pomeni enosmerno vozovnico na fronto.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek