REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pripravlja se rusko/belorusko-poljska vojna, bo Slovenija podprla poljsko okupacijo zahodne Ukrajine?

Pripravlja se rusko/belorusko-poljska vojna, bo Slovenija podprla poljsko okupacijo zahodne Ukrajine?Poljska se pripravlja na intervencijo... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nenavadno teatralen nastop ruskega in beloruskega predsednika ob zadnjem srečanju na vrhu v Rusiji je poskrbel za nekaj presenečenj.

Eno od njih so bile na pol šaljive napovedi o tem, da želi sedaj zasebna vojaška skupina Wagner oditi na »turnejo« po – Poljski?

Analitikom pa ni ušlo, da je v teh besedah skrito opozorilo.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je precej glasno opozoril ruskega kolega Vladimirja Putina, da se Poljska pripravlja na »mirovniško« misijo v Ukrajini oziroma za vstop v vojno, skupaj z Litvo in še kakšno članico »koalicije voljnih.«

Napad bi se lahko izvedel tudi zoper Belorusijo, ki naj bi imela nekatera »poljska ozemlja«, kot so prepričani na Poljskem.

Ni jasno, če se bo to zgodilo, a Poljska neprestano pošilja vojsko na mejo z Belorusijo.

V tem primeru bi morda Minsk odgovoril z akcijo pripadnikov Wagnerja - in hkrati trdil, da ne gre za akcijo države, saj bi to lahko sprožilo odziv zveze NATO in splošen spopad ter tretjo svetovno vojno.

Pred Golobovo vlado bo kmalu neprijetna odločitev – ali bo pod krinko »boja proti ruski agresiji« v prihodnje podpirala poljsko okupacijo Ukrajine, pod izgovorom »mirovne operacije.«

Nedavno je Varšava ustanovila tudi posebno enoto, ki naj bi bila posebej izurjena za boj v koridorju Suwalki, ki ločuje enklavo Kaliningrad od Belorusije.

Gre za možen poljski protiodgovor na beloruski protiodgovor ob akciji v Ukrajini.

Putin se je pred tem srečal z Lukašenkom na ogledu območja Sankt Peterburga.

Lukašenko je povedal nekaj zanimivih stvari.

Predvsem je dejal, da je bilo v zadnjih spopadih uničenih več kot 15 nemških Leopardov in 20 ameriških Bradleyjev v samo zadnjih 24 urah v bližini Rabotina ter da je od 4. julija ukrajinska vojska utrpela »veliko več« kot 26.000 mrtvih.

Trditev, da Wagner roti Lukašenka, naj jim dovoli napad na Poljsko pa je bila verjetno napol grožnja v primeru poljskega vpada v Ukrajino.

Ob tem je Lukašenko še dejal, da se poljske brigade premeščajo proti beloruski meji in se pripravlja načrt, da bi Poljska priključila zahodno Ukrajino.

Lukašenko je v isti sapi izpostavil, da je delitev Ukrajine za Belorusijo nesprejemljiva.

In če bo potrebno, je Belorusija pripravljena »ukrepati«, da je Poljska ne bi obkrožila z južne strani.

Trditev, da Wagner roti Lukašenka, naj jim dovoli napad na Poljsko pa je bila verjetno napol grožnja v primeru poljskega vpada v Ukrajino.

Lukašenko je obenem prosil Putina, naj z ruskim ministrstvom za obrambo opravi uradni pregled odločitve Belorusije, da ukrepa – potencialno vojaško – proti Poljski, če bi poskušala priključiti zahodno Ukrajino.

Ta nastop je bil seveda »odrska predstava«, ki naj bi javnosti posredovale tisto, o čemer se je že razpravljalo in odločalo za zaprtimi vrati.

Napad na Belorusijo - možne smeri
Napad na Belorusijo - možne smeri. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vse, kar je Lukašenko izpostavil, je bilo izbrano zelo natančno, da se izgovori in razume, ne samo za javno občinstvo, ampak posebej za Poljsko in vodstvo čezatlantskega zavezništva.

Najpomembnejša ugotovitev je dejstvo, da bi se Belorusija bila prisiljena vojaško odzvati na kakršno koli poljsko aneksijo zahodne Ukrajine.

Najpomembnejša ugotovitev je dejstvo, da bi se Belorusija bila prisiljena vojaško odzvati na kakršno koli poljsko aneksijo zahodne Ukrajine.

Navedeni razlog je, da je Belorusija že obkrožena z Balti in Poljaki na vzhodu in zahodu in ne more dovoliti, da bi bila država strateško ogrožena tudi z juga.

To niso le besede, iz zgornjega zemljevida lahko vidimo, da Poljska na beloruski južni meji postavlja vso zahodno Belorusijo, najbolj kritično mesto Brest in okoliške regije, v morebitno nevarnost, če bi se Poljska odločila za napad v prihodnosti.

Z lahkoto lahko popolnoma odrežejo beloruski Brest z enim zamahom.

Seveda je Lukašenko to grožnjo po beloruski protiintervenciji izrazil z besedami, da bodo ukrepali le, če bodo zahodni Ukrajinci to 'zahtevali' od Belorusije.

Vendar, kot opozarja komentator Simplicius, »obstaja veliko načinov za ustvarjanje takšnih 'zahtev', ne glede na to, ali dejansko obstajajo ali ne, če jih potrebujete.«

Druga najpomembnejša točka je bila ta, da je Lukašenko uradno zahteval, da Putin pregleda ta načrt z rusko vojsko, kar pomeni, da bo v zvezi s tem prišlo do usklajevanja med vojskami Unije.

Poljska je s tem dobila sporočilo, a že preprosto dejstvo, da se o teh načrtih zdaj tako odkrito razpravlja na najvišji ravni, s strani državnega vodstva Belorusije in Rusije, pomeni, da mora biti načrt Poljske/NATO o pošiljanju poljskih vojakov v Ukrajino že blizu uresničitve.

Prav nedavno je blizu beloruske meje menda prispela še ena poljska enota z 200 oklepnimi vozili in opremo.

Poljska pa bo ustanovila nov bataljon, ki bo specializiran za izvajanje operacij v koridorju Suwalki ob meji z Litvo, poroča ERR.

Suwalki koridor je odsek na severovzhodu Poljske, ki se nahaja med Belorusijo in Kaliningradom.

Nadzor nad tem koridorjem ločuje Baltik od drugih držav Nata.

Očitno so zaskrbljeni zaradi tega koridorja, ki bi lahko bil potencialna tarča Wagnerja in Belorusije, če bi prišlo do vojne med Rusijo in Natom.

O tem poroča tudi Gilbert Doctorow, ki je spremljal novice v Rusiji.

»Nocojšnja oddaja Novice tedna na ruski državni televiziji se je začela s 30-minutnim dokumentarnim pregledom poljsko-ruskih odnosov od konca prve svetovne vojne in med obdobjem ruske državljanske vojne, ko je vlada pod vodstvom Maršala Pilsudskega ruskemu nadzoru iztrgala precejšnje ozemlje. Obširno se je ukvarjal tudi z dobro dokumentirano vlogo Poljske kot agresorja in okupatorja češkoslovaških, litovskih, ukrajinskih in beloruskih ozemelj pred začetkom druge svetovne vojne in dokler Hitler ni prevzel Poljske,« poroča Doctorow.

Dejstvo, da se o teh načrtih zdaj tako odkrito in javno razpravlja na najvišji ravni, s strani državnega vodstva Belorusije in Rusije, pomeni, da mora biti načrt Poljske/NATA o pošiljanju poljskih vojakov v Ukrajino že blizu uresničitve.

Ta reportaža je bila vsa zgrajena okoli govora Vladimirja Putina v Varnostnem svetu RF v petek, ki je bil delno predvajan takrat. Odlomki iz tega govora so bili uporabljeni za uvod ali segmente celotnega dokumentarca.

Spomnimo, Putin je v petek pojasnil, kako in zakaj lahko pričakujemo formalni vstop v vojno poljsko-litovsko-ukrajinske skupne vojske, ki bo uradno predstavljena kot bran ukrajinske državnosti z okupacijo Zahodne Ukrajine.

Vendar je Putin to opisal kot okupacijsko silo, ki bo nekoč nameščena v Lvovu in zahodni Ukrajini, in ne bo nikoli več odšla.

To bi dejansko bila ponovitev razprodaje ukrajinskih interesov Poljakom in odstopa ozemlja Poljski, kot je to storil njihov voditelj Semjon Petljura aprila 1920 in se je zdaj ponovilo v tajnih sporazumih med predsednikoma Ukrajine Vladimirjem Zelenskim in poljskim Andrzejem Dudo.

V Ukrajini medtem gorijo tudi poljski tanki PT-91.

Vendar to ni edina pripravljajoča se poljska agresija, ki jo je v petek napovedal Vladimir Putin. Povedal je, da ima Poljska načrte tudi za ozemlje Belorusije.

Dokumentarec je to pripombo podrobneje podkrepil in gledalce spomnil na to, kolikšen del beloruskega ozemlja si je Poljska v 20. stoletju s silo prilastila, ko je imela priložnost.

Prav tako je s prstom pokazal na tiste beloruske borce v tujini, ki jih bo Poljska uporabila za vodenje svojih korakov proti Minsku s poljskega ozemlja, in kakšno oborožitev prejemajo od ZDA in držav članic Nata.

V zvezi s poljskimi načrti glede Ukrajine Putin ni razkril, kakšen bi lahko bil odziv Rusije.

Kar pa zadeva Belorusijo, je v petek neposredno izjavil, da bo vsako dejanje agresije proti Belorusiji obravnavano kot napad na Rusijo in bo Moskva odgovorila z vso vojaško silo, ki jo ima na voljo.

Varšavo je opozoril, naj razmisli o posledicah svojih dejanj.

Zdelo se je, da je bil Putinov petkov govor namenjen Varšavi.

Program tega večera je bil očitno usmerjen v širšo rusko javnost, da bi jo pripravili na začetek morebitne rusko-poljske vojne v bližnji prihodnosti

Razlog za obsežna posvetovanja je bil jasen iz pripomb, ki jih je Lukašenko dal novinarjem med srečanjem s Putinom: namreč, da je beloruska vojaška obveščevalna služba zelo pozorno spremljala množično kopičenje poljskih sil, vključno s tanki, helikopterji in drugo težko vojaško opremo, blizu beloruske meje na več lokacijah.

»Nocojšnja oddaja Novice tedna je ruski javnosti pojasnila, da se novi agresivni načrti Poljakov izvajajo samo zaradi njihovega zaupanja, da jih podpirajo ZDA.

Washington vidi, da je ukrajinska protiofenziva popolna neuspeh, ki je stala več deset tisoč življenj med ukrajinskimi oboroženimi silami in je bila priča uničenju velikega dela zahodne opreme, dostavljene Ukrajini v zadnjih mesecih. Namesto da bi zahteval mir, Washington skuša odpreti "drugo fronto" in v ta namen uporabiti Poljsko.

Osebo, ki uteleša to povezavo, so poimenovali kot nekdanjega poljskega zunanjega ministra Radoslawa Sikorskega (2014-15), ki je danes poslanec Evropskega parlamenta in delegat, odgovoren za odnose z Združenimi državami.

Na zaslonu je bila prikazana fotografija zadnjih srečanj Sikorskega z uradniki Pentagona ter z Joejem Bidnom in njegovimi svetovalci.

Za tiste, ki se morda sprašujejo o Sikorskyjevih političnih pogledih, se splača spomniti, da je mož ameriške neokonservativne novinarke Anne Applebaum, ki sovraži Rusijo, ki jo ameriško občinstvo zelo dobro pozna po njenih rednih kolumnah v The Washington Postu.

Iz ruskih pogovornih oddaj zadnjih nekaj dni je mogoče razumeti, kako Kremelj bere sedanjo posredniško vojno v Ukrajini in okoli nje: Washington vidi, da je ukrajinska protiofenziva popolen neuspeh, ki je stal več deset tisoč življenj med ukrajinskimi oboroženimi silami in je bil priča uničenju velikega dela zahodne opreme, dostavljene Ukrajini v zadnjih mesecih.

Namesto da bi zahteval mir, Washington skuša odpreti 'drugo fronto' in v ta namen uporabiti Poljsko.

O enem možnem odgovoru Rusije na kakršno koli potezo proti Belorusiji so razpravljali tudi v etru: zavzetju koridorja Suwalki, ki povezuje Kaliningrad,« opozarja Doctorow.

Poljska medtem nadaljuje z uničevanjem spomenikov sovjetskim osvoboditeljem, pod krinko boja proti komunizmu.

Odstanjevanje teh spomenikov podpira tudi poljski minister za kulturo.

Vojna v Ukrajini bi, kot vse kaže, že v avgustu ali septembru postala še nevarnejša, kot je že ta trenutek.

Pred Golobovo vlado pa bo kmalu neprijetna odločitev – ali bo pod krinko »boja proti ruski agresiji« v prihodnje podpirala poljsko okupacijo Ukrajine, pod izgovorom »mirovne operacije.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek