REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pretres: V Romuniji na predsedniških volitvah v prvem krogu zmagal kritik zveze NATO

Pretres: V Romuniji na predsedniških volitvah v prvem krogu zmagal kritik zveze NATOVir: Posnetek zaslona, X

Zagovorniki vojn in širitev zveze NATO so doživeli še en udarec – v Romuniji, članici zveze NATO, ki je »na prvi frontni črti« zveze NATO na meji z Rusijo.

Po prvem krogu predsedniških volitev v Romuniji je presenetljiv zmagovalec skrajno desni nestrankarski kandidat Călin Georgescu.

V drugem krogu se bo pomeril s kandidatko desnice Eleno Lasconi.

Po skoraj 99 odstotkih preštetih glasovnic je Georgescu zbral 22,94 odstotka glasov.

Na drugem mestu je vodja desne zeleno-liberalno reformne stranke USR Elena Lasconi, ki je zbrala 19,18 odstotka glasov.

Šele na tretjem je trenutni premier, socialdemokrat Marcel Ciolacu, ki je zbral 19,15 odstotkov oziroma 3000 glasov manj kot Elena Lasconi.

Šok je še toliko večji, ker globalistične elite niso pričakovale, da bo zmagal. Celo do te mere, da njegove priljubljenosti sploh niso merili v anketah javnega mnenja.

Po poročanju romunskih medijev pa je zaostanek Ciolacuja za Lasconi, ki je prejela vsega 0,02 odstotne točke več od Ciolacuja, znašal le 2000 glasov.

Zmage Georgescuja niso napovedovale niti javnomnenjske raziskave niti vzporedne volitve, ki so preboj v drugi krog napovedale Ciolacuju in Lasconijevi.

62-letni Georgescu se je v volilni boj podal kot nestrankarski kandidat, njegova uvrstitev v drugi krog, ki bo 8. decembra, pa je izjemno presenečenje za politično prizorišče v državi.

Ob oddaji glasu je dejal, da je volil za »ponižane in za tiste, ki čutijo, da niso slišani«.

V zadnjih dneh je vodil intenzivno kampanjo na družbenem omrežju TikTok, v kateri je pozval k ukinitvi pomoči Ukrajini. Skeptičen je tudi glede članstva Romunije v zvezi NATO.

Natov protiraketni ščit v romunskem mestu Deveselu (ki je ena od prioritetnih tarč Rusije) je označil za »sramoto diplomacije«.

Natov protiraketni ščit v romunskem mestu Deveselu (ki je ena od prioritetnih tarč Rusije) je označil za »sramoto diplomacije«.

Dejal je, da zveza NATO ne bo zaščitila nobene od svojih članic, če bi jo napadla Rusija.

Prepričan je, da je ruski predsednik Vladimir Putin pravi domoljub, ki ljubi svojo državo.

Zavzema se tudi za združitev vseh Romunov.

Podpira tudi boljše odnose z Rusijo.

»Danes je romunsko ljudstvo zahtevalo mir. In to zelo glasno, izjemno glasno,« je dejal Georgescu po objavi prvih izidov volitev.

Georgescu pa je v nekem pogovoru dejal, da je najboljša priložnost Romunije, če se nasloni na »rusko modrost«, a ni izrecno izjavil, da je podpornik Kremlja.

Izidi volitev pomenijo pretres za romunsko politično prizorišče, ruski mediji pa so že pozdravili zmago Georgescuja.

Ruska državna tiskovna agencija Ria Novosti je poročala, da se je v Romuniji v drugi krog volitev za najvišjo funkcijo v državi uvrstil Rusiji naklonjen kandidat, ki želi normalizirati odnose med državama.

Romunija si z Ukrajino deli 650 kilometrov dolgo mejo.

Od začetka posebne vojaške operacije Rusije v Ukrajini je Bukarešta omogočila izvoz več milijonov ton ukrajinskega žita prek svojega črnomorskega pristanišča Constanta. Kijevu je zagotavljala tudi vojaško pomoč.

V taboru držav, ki si želijo vse boljših odnosov z Rusijo je tako vse več držav: poleg Madžarske in Slovaške sta tu tudi že Gruzija in kmalu morda Romunija.

Tudi Bolgarija je tradicionalno naklonjena Rusiji.

V Washingtonu bodo imeli z vodenjem svojih vazalov v prihodnje očitno vse več težav...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek