torek, 07. januar 2025 leto 30 / št. 007
Pred desetimi leti usmrtili iraškega voditelja Sadama Huseina
Na današnji dan pred 10 leti so v Bagdadu usmrtili nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, sicer enega najbolj krutih diktatorjev 20. stoletja. Njegovi nasprotniki so slavili njegovo smrt in upali, da bo Irak bolj svoboden in predvsem varen, a se položaj v državi odtlej ni bistveno izboljšal.
Smrt z obešenjem - uradno zaradi pokola 148 šiitov v vasi Dudžail leta 1982 - so 30. decembra 2006 izvršili kljub večinskemu nasprotovanju mednarodne skupnosti. Sadam Husein je bil nato pokopan bil poleg svojih sinov v njegovi rojstni vasi Avjah pri Tikritu.
Takrat 69-letni Husein je v več kot 20 letih svoje vladavine v Iraku uveljavil politični sistem, ki se je opiral na kult osebnosti, mučenje in visoko razvit sistem vohunjenja.
Zgodaj se je pridružil tajnemu delu stranke arabskega socialističnega preporoda Baas in leta 1968 sodeloval pri državnem udaru, ki je na oblast ponesla Baas, zanj pa je bil to začetek naglega vzpona. Najprej je postal namestnik generalnega sekretarja stranke, leta 1969 pa podpredsednik revolucionarnega sveta, najvišjega organa oblasti v državi. Iraški voditelj je postal 16. julija 1979.
Po začetku vojne v Iraku 20. marca 2003 je Husein še nekaj časa iz Bagdada vodil odpor proti ameriškim in britanskim invazijskim silam in nekajkrat tudi nagovoril iraško ljudstvo. Kasneje se je za njim izgubila vsaka sled. Aretiran je bil osem mesecev po padcu režima, 13. decembra 2003. Ameriški vojaki so ga prijeli v skrivališču neke hiše nedaleč od njegovega rojstnega kraja Tikrit.
Svet prehodne iraške vlade je nato istega leta v Bagdadu ustanovil posebno sodišče za sojenje najvišjim članom njegovega režima, Huseina pa je bremenilo skupno dvanajst obtožb zaradi množičnih pobojev več deset tisoč šiitov, Kurdov in političnih nasprotnikov. Sodišče ga je spoznalo za krivega zločinov proti človečnosti in ga obsodilo na smrt z obešanjem.
Deset let po Sadamovi smrti je Irak v katastrofalnem položaju, kot še ni bil, piše nemška tiskovna agencija dpa. Skrajna skupina Islamska država nadzira velik del iraškega ozemlja. Od leta 2003 je umrlo več deset tisoč ljudi, tri milijone pa jih je bilo pregnanih.