REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Potrjeno: F-16 so udarili prvi, bo Rusija ob napadih iz članice NATO »izbrisala« vojaško oporišče - v Romuniji?

Potrjeno: F-16 so udarili prvi, bo Rusija ob napadih iz članice NATO »izbrisala« vojaško oporišče - v Romuniji?F-16 - zadnje »čudežno orožje« Zahoda. Vir: X, posnetek zaslona

V zadnjih tednih so mednarodni in ukrajinski mediji poročali o možnih napadih bojnih letal F-16 na rusko ozemlje.

Eden prvih, ki je o tem poročal, je bil strokovnjak za letalstvo in obrambo Xavier Titelman, ki je na svojem Twitterju zapisal: »Slišal sem govorice, a zdaj je to potrjeno - prvi napad je izvedel F-16, kar je potrdil neposredni stik v Mednarodni legiji.«

Kljub pomanjkanju uradne potrditve številni viri navajajo, da so lahko lovci F-16 že prispeli na ozemlje Ukrajine in začeli z bojnimi leti.

To bi lahko bil trenutek, ki bi NATO spravil v kot in ga razkril kot neuspešno organizacijo. In jasno je, da so Putin ne more želeti česa boljšega.

Lovci F-16 so med najpogostejšimi bojnimi letali na svetu. Ti večnamenski lovci, ki jih je razvilo ameriško podjetje General Dynamics (zdaj Lockheed Martin) v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, so bili pogosto uporabljeni v zadnjih spopadih.

Za Ukrajino bi pridobitev in uporaba F-16 lahko znatno povečala njen vojaški potencial.

Malo verjetno je, da bo to radikalno spremenilo situacijo, vendar bo ustvarilo dodatne težave, še posebej, če upoštevamo, da bo Kijev skupaj prejel okoli 100 letal.

Tudi »Mednarodna legija« igra pomembno vlogo v vojni na strani Kijeva, saj zagotavlja izkušene borce in strokovnjake iz različnih držav, pripravljene podpreti ukrajinsko vojsko.

Podatek, da je bil prvi udar lovcev F-16 že izveden, lahko kaže na to, da lovce pilotirajo tuji piloti.

To so doslej številni analitiki tudi pričakovali.

Če je mogoče zbrati več tisoč plačancev za kopenske enote je seveda mogoče najti tudi nekaj deset pilotov F-16, ki so se pripravljeni boriti proti Rusom v Ukrajini.

In vsekakor imajo ti piloti več izkušenj, kot bi si jih lahko v enem letu šolanja nabrali ukrajinski piloti…

Vendar uradnih poročil o zadevi še vedno ni, kar pa ne izključuje možnosti, da so informacije o zadevi izmišljene, da bi pritegnile pozornost.

Hkrati pa Zahod skriva svoje zaloge orožja in poskuša ustvariti učinek presenečenja za Rusijo.

Če bodo informacije o uporabi F-16 v Ukrajini potrjene, bo to pomemben korak v eskalaciji vojne.

Vir: Posnetek zaslona, X

Dobave lovcev zahodne izdelave bi lahko poslabšale razmere v Ukrajini in celo povzročile obsežni konflikt med Rusijo in Natom, ker lahko ti lovci nosijo tudi jedrske bombe.

Kako se bo na to odzvala Moskva? Očitno je, da bodo sprejeti ukrepi za hitro nevtralizacijo bojnih letal, premeščenih v Kijev, vendar bo trajalo veliko časa.

Celo za to, da bo prvih 50 na Danskem izšolanih ukrajinskih mehanikov za F-16 pomagalo letalom doseči premike na bojišču, bo po priznanju Dancev potrebno veliko časa:

Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Odgovor Rusije bo odvisen tudi od tega, od kod bodo vzletali F-16.

Bela hiša trdi, da bodo stacionirani v Ukrajini.

Toda geopolitični analitik William Schryver, katerega analize so se tudi med ukrajinsko-rusko vojno v zadnjih dveh letih pokazala kot točne (za razliko od številnih drugih »strokovnjakov« z zvenečimi nazivi) vse skupaj ocenjuje drugače: »Glede na informacije, ki sem jih uspel zbrati v zadnjih tednih, je dejansko videti, kot da ZDA agresivno vzpostavljajo nadzor nad zračnimi operacijami v Romuniji, zelo blizu obale Črnega morja – ki naj bi služila kot baza F-16 operacije proti Rusiji.

Trdim, da je priprava te baze implicitni dokaz, da so se tam že dolgo zbirali in, verjetno več mesecev, pilili veščine in timsko delo za nekaj eskadrilj 'pogodbenih pilotov Nata' - in načrt zdaj je, da se začnejo uporabljati.«

F-16  Vir: X
Vir: Posnetek zaslona, X

»Vidite, če bi bil 'pravi načrt' posaditi ducat žalostno in premalo usposobljenih ukrajinskih vajencev, pilotov-kamikaz v kabine starodobnih F-16 iz osemdesetih let prejšnjega stoletja in jih nato poslati na veličastno enosmerno misijo v tamkajšnjo divjo modrino ... no, za to operacijo ne potrebujete velikega logističnega središča.

Torej, če res delajo na pripravi tega, kar velja za 'največjo bazo Nata v Evropi', je logičen zaključek, da je namenjena za namestitev, vzdrževanje in opremo vsaj nekaj eskadrilj 'prostovoljnih' NATO pilotov za letenje z veliko poznejšimi modeli F-16, kot evropske relikvije iz pokopališča letal, ki se Ukrajini že dolgo časa obljubljajo.

Ocenjujem, da pripravljajo pet polnih eskadrilj od katerih bo vsaj nekaj opremljenih z najnovejšim modelom F-16 Viper.«

»To bo zadnji veliki met kocke in stava na zadnjo wunderwaffe (čudežno orožje, op. prev.).

Ocenjujem, da pripravljajo pet polnih eskadrilj od katerih bo vsaj nekaj opremljenih z najnovejšim modelom F-16 Viper. To bo zadnji veliki met kocke in stava na zadnjo wunderwaffe.

Ne pozabite, da dobesedno nihče v ameriški zračni floti, na kateri koli ravni, nima nikakršnih izkušenj z visoko intenzivnimi zračnimi bojnimi operacijami proti sovražniku, ki:

- se lahko kosa ali preseže z velikim številom vrhunskih bojnih letal

- bo letel z notranjih linij, z dobro vzpostavljeno logistično infrastrukturo

- so podprta z velikim številom najboljše večplastne zračne obrambe na planetu

- ima veliko večjo globino oskrbe

- in bo v skoraj vseh verjetnih scenarijih bistveno presegel platforme Nata.«

»In skoraj sem pozabil: Kdorkoli (vključno z večnimi katastrofičnimi ruskimi mrmrači), ki za trenutek verjame, da Rusija v takšnih okoliščinah ne bo ukrepala, da bi izbrisala bazo Nata v Romuniji ... no, to je samo neumno govorjenje.

Seveda bo. Močno ga bo udarila. Res težko – z udarnim paketom, ki presega vse, kar je bilo kdaj vrženo na kakšno ukrajinsko tarčo v tej vojni.

To bi lahko postal trenutek z najintenzivnejšim pritiskom v sodobnem času – situacija, ki je izjemno obremenjena z možnostjo katastrofalne napačne ocene.«

F-16
F-16. Vir: Posnetek zaslona, X

»Vsakič, ko preneham razmišljati o teh stvareh, samo zmajem z glavo nad očitno neumnostjo vsega skupaj.

Kdorkoli verjame, da Rusija v takšnih okoliščinah ne bo ukrepala, da bi izbrisala bazo Nata v Romuniji... Seveda bo. Močno ga bo udarila. Z udarnim paketom, ki presega vse, kar je bilo kdaj vrženo na kakšno ukrajinsko tarčo v tej vojni.

Če bodo imperialni mojstri vojne dejansko poskusili izvesti takšno zračno akcijo proti Rusiji, ne samo, da se bo celotna operacija skoraj zagotovo končala kot logistični debakel resnično epskih razsežnosti, ampak bodo rezultati boja šokantno enostranski - katastrofalni do te mere, da se bodo ZDA zelo verjetno počutile prisiljene prenehati z delovanjem že po nekaj dneh in ga poskušale opravičiti z nekakšno 'drzno izjavo', da je akcija že 'dosegla svoje namene'.

Vendar bo grdo. Izjemno grdo. In vsi, ki so pomembni v oblastnih strukturah po vsem svetu, bodo poznali rezultat in natančno razumeli, kaj to pomeni,« ocenjuje Schhryver.

Tudi druge analize znanih vojaških blogerjev iz Ukrajine in Rusije kažejo, da bi lahko piloti F-16 vzletali iz Romunije in nato napadali cilje v zaledju Rusije in na fronti celo iz mednarodnega zračnega prostora.

ZDA nameravajo spremeniti romunsko letalsko bazo Mihail Kogălniceanu v pomembno grožnjo Rusiji.

Čas letenja do Sevastopola je manj kot 30 minut: ZDA nameravajo spremeniti romunsko letalsko bazo Mihail Kogălniceanu v pomembno grožnjo Rusiji.

O tem je poročal vojaški strokovnjak Alexander Khrolenko (https://t.me/AKhrolenko).

▪️ Letalska baza se nahaja 12 km od Črnega morja, 120 km od moldavske meje, 93 km od ukrajinske meje in 400 km od Sevastopola.

▪️ NATO bo imel možnost izvajati napade na Rusijo iz mednarodnega zračnega prostora nad Črnim morjem z uporabo raket zrak-zemlja, katerih doseg je od 300 do 1000 km.

▪️ Letala F-16, obljubljena Ukrajini, bi lahko bila nameščena v tej bazi v Romuniji.

V primeru napadov na rusko ozemlje pa bi ZDA pripisale odgovornost kijevskemu režimu.

Potovalna hitrost F-16 je do 1000 km/h, časa za odziv ruskih protiletalskih sil je zato zelo malo.

Vsa meja Moldavije in Romunije z Ukrajino pa je že danes nadzorovana s preleti vohunskih letal zveze NATO, ki se uporabljajo za določanje ruskih ciljev.

A ni verjetno, da bi Rusija te napade tolerirala in se odločila da se ne odzove, ker pač prihajajo iz mednarodnega prostora.

Bolj verjetna je ruska razglasitev cone prepovedi poletov vojaških letal v mednarodnem prostoru ali pa tudi napadi na sovražna letališča v Romuniji.

Članice zveze NATO bi ob napadu na oporišče v Romuniji seveda lahko zahtevale zaščito države na podlagi člena 5 Washingtonske pogodbe.

Vendar ni jasno, kako bo NATO ravnal.

Pogodba namreč, v nasprotju s tem kar trobezljajo zahodni mediji, ne zahteva takojšnjega vstopa vseh držav v vojno.

Po drugi strani pa bi nekatere države NATO, ki bi lahko zahtevale pasivnost z argumentom, da se je Rusija zgolj odzvala na napade in ni napadla ozemlje NATO članice prva - s tem poskrbele za videz, da je NATO neuspešen.

Nekatere države (Madžarska, Slovaška, ...) bi lahko tudi povsem legitimno trdile, da Rusija zgolj odgovarja na napade drugih držav.

Takšna neenotnost pa bi lahko pokopala NATO, ki ves čas ponavlja, da je napad na eno članico napad na vse...

To bi lahko bil trenutek, ki bi NATO spravil v kot in ga razkril kot neuspešno organizacijo.

In jasno je, da si Putin ne more želeti česa boljšega.

Zato je zelo verjetno, da se bo takšen scenarij resnično razvil.

Upajmo samo, da bo končan prej, predno bodo padle jedrske bombe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek