petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
Posodobljena kitajska vizumska politika, tudi za državljane Slovenije, lajša potovanja na Kitajsko in drugam
Za popotnike po svetu je bilo letos razburljivo leto, saj potovanje na Kitajsko in okoli nje še nikoli ni bilo lažje.
Popotniki uživajo v novem valu odkrivanj in kulturnih povezav, kakršnih že leta ni bilo, ne glede na to, ali se potepajo po z vrbami obrobljenem jarku v pekinškem Prepovedanem mestu, se čudijo visokim naravnim stebrom Zhangjiajieja, ki so navdihnili Avatarja, ali se potopijo v urbani cyberpunk vzdušje Chongqinga.
Ta porast potovanj se v veliki meri pripisuje posodobljeni vizumski politiki Kitajske, zlasti razširitvi izjem glede obveznosti pridobitve vizumov, ki so bile uvedene pred letom dni, da bi spodbudile globalno mobilnost po pandemiji.
S 1. decembrom 2023 lahko obiskovalci iz Francije, Nemčije, Italije, Nizozemske, Španije in Malezije vstopijo brez vizuma za do 15 dni za poslovne, turistične, družinske obiske ali tranzit – ne da bi zahtevali vzajemne sporazume.
In potem so sledile nove posodobitve pravil.
Do danes, ko 38 držav zdaj uživa enostranski brezvizumski dostop, se je razširila priložnost za pomembne izmenjave in obiske, najdaljše bivanje pa se je od 30. novembra podvojilo na 30 dni.
Mednarodna potovanja na Kitajsko so se močno povečala. V tretjem četrtletju 2024 so vhodna potovanja tujih državljanov presegla 8,1 milijona, kar je 48,8-odstotno povečanje medletno. Več kot 4,8 milijona ali 59 odstotkov jih je bilo v razširjenem programu za odpravo vizumov.
"Običajno bi bila to počasnejša sezona za turizem, vendar je bil moj urnik natrpan - nekaj, česar še nisem videl, niti pred pandemijo," je dejal Xia Chang, turistični vodič od leta 2016, medtem ko je vodil britanskega turista skozi Zhangjiajie v osrednji kitajski provinci Hunan.
Huang Songshan, profesor na univerzi Edith Cowan, je izpostavil vlogo turizma pri spodbujanju medosebnih izmenjav. Opozoril je, da bi skokovit porast vhodnih obiskovalcev, ki ga poganja nova kitajska politika brez vizumov, lahko pomagal "spodbujati medsebojno razumevanje v vse bolj polariziranem svetu".
Medtem ko se številni obiskovalci čudijo znamenitim znamenitostim in bleščečim simbolom gospodarskega uspeha v mestih, kot so Šanghaj, Guangzhou in Shenzhen, se jih vse več odpravi na raziskovanje lokalne tradicije in vsakdanjega življenja.
Za Gudrun Thorsdottir iz Islandije je njeno raziskovanje Šanghaja pripeljalo do malo verjetne destinacije - mokre tržnice.
Očarana nad bogato paleto razstavljenih pridelkov in morskih sadežev je začudeno vzkliknila, medtem ko je dvignila raka. Islandija je bila dodana v kitajski program za odpravo vizumov v začetku novembra, skupaj z osmimi drugimi državami, vključno s Slovaško, Norveško in Finsko.
Lokalni vodniki in organizatorji potovanj skrbijo za te radovedne popotnike z bolj poglobljenimi izkušnjami.
Wei Ying, izkušena vodnica, zdaj v svoje izlete vključuje postanke, kot sta notranjost hotela Peace ali šanghajski poštni muzej, in ponuja bogatejše zgodbe za znamenitostmi mesta.
Strokovnjaki so pohvalili Kitajsko zaradi njenega zaupanja, odprtosti in vključevanja pri njenem nedavnem prizadevanju za enostranske izjeme od vizumov. "Pošilja sporočilo, da je drugo največje gospodarstvo na svetu odločeno, da se bo širše odprlo svetu," je dejal Yang Mingjie, predsednik kitajskega inštituta za sodobne mednarodne odnose.
Opozorili so na kaskadne učinke politik odprave vizumov in dejali, da bi te pobude potencialno lahko olajšale svobodnejše tokove trgovine, prometa, kapitala in informacij prek meja, kar bi povečalo globalno gospodarsko povezljivost.
Kitajska je v znak večjega finančnega odpiranja naredila mobilno plačevanje bolj dostopno za tujce.
Potniki lahko zdaj povežejo Visa, Mastercard in druge večje kreditne kartice z lokalnimi platformami, kot sta Alipay in WeChat Pay.
Samo oktobra so se nespletne transakcije s tujimi bančnimi karticami glede na februar povečale za 184 odstotkov, njihova skupna vrednost pa za 150 odstotkov.
Razširjena odprava vizumov je bila sprejeta z navdušenjem. Med svojim novembrskim obiskom v državi je slovaški premier Robert Fico razvoj opisal kot pomembno prednost za mlade in podjetnike v njegovi državi.
"Razmišljamo o možnosti uvedbe direktnih letov med Slovaško in Pekingom," je medijem povedal Fico. Po podatkih kitajske uprave za civilno letalstvo so se potniški leti na Kitajsko in iz nje v prvi polovici leta 2024 povrnili na 81,7 odstotno raven pred pandemijo.
Medtem so države, kot so Francija, Švica in Madžarska, omilile ali načrtujejo olajšanje vizumskih zahtev za kitajske državljane. Irska je pozdravila kitajske naložbe, medtem ko je Singapur v začetku tega leta razširil dostop brez vizumov za kitajske potnike – poteza, ki po mnenju analitikov odraža močno zaupanje v Kitajsko.
8. novembra, prvega dne, ko je za Republiko Korejo stopil v veljavo brezvizumski status Republike Koreje, je več kot 200 Korejcev pristalo v Hangzhouju, domu velikana e-trgovine Alibaba. Poslovnež s priimkom Jeong je politiki pripisal zasluge za lažje raziskovanje poslovnih priložnosti v mestu Yiwu, ki je znan kot "svetovni supermarket" za drobno blago.
PREMOSTITEV INFORMACIJSKE VRZELI
Po mnenju Claytona Boylana, višjega poslovnega menedžerja pri Svetovni federaciji turističnih mest, je ena od kritičnih stvari, ki preprečuje več Zahodnjakom obisk Kitajske, pomanjkanje informacij.
Opozoril je, da mnogi Američani še vedno gledajo na Kitajsko skozi lečo, zamrznjeno v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Zahvaljujoč nedavnim spremembam vizumske politike so videoposnetki, posneti na terenu na Kitajskem, začeli izzivati to dojemanje na platformah, kot so YouTube, TikTok in X, in razkrivajo državo, ki je v ostrem nasprotju s tem, kar so dolgo prikazovali zahodni mediji.
V enem posnetku maja je vloger Alex Cage pustil svoj MacBook in gotovino brez nadzora v kavarni v Šanghaju. Kljub enournemu čakanju se nihče od mimoidočih ni dotaknil njegovih stvari. "Na Kitajskem je vse varno," je dejal v videu, ki je pritegnil veliko pozornost na YouTubu.
Mnogi popotniki, ki prvič potujejo, zapustijo Kitajsko, osupli, kako je lahko tako velika država z več kot 1,4 milijarde ljudi tako učinkovita; od pozivanja taksijev do točnih vlakov.
Preseneti jih tudi čistoča ulic in javnega prevoza, kljub nenehnemu vrvežu velikih množic.
Ministrstvo za zunanje zadeve je ponovno poudarilo zavezanost države k večjemu odpiranju. "Še naprej bomo izpopolnjevali naše politike brez vizumov, da bi več mednarodnim prijateljem omogočili izkušnjo Kitajske," je dejal Tong Xuejun, uradnik konzularnega oddelka ministrstva.
Medtem ko snežna odeja pokriva modra jezera v Jiuzhaigouju in jih spreminja v zimsko pravljično deželo in se začne gradnja snežnih in ledenih skulptur v 1 milijon kvadratnih metrov velikem parku v Harbinu je ena stvar jasna: ne glede na letni čas je včasih dovolj, da pobegneš vsakdanu že ena sama vozovnica do Kitajske.
(Videoreporterji: Ding Chunyu, Wang Xiunan, Wang Houyuan, Zhang Mocheng, Zhang Yujie, Maria Spiliopoulou, Zhang Gaiping, Lu Jicheng; video uredniki: Zhang Qiru, Liu Xiaorui, Hong Yan)