REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poslanec Viktorju Orbanu: »Ali gradite nov suženjski ali tlačanski sistem?« Orban pa brez odgovora.

Poslanec Viktorju Orbanu: »Ali gradite nov suženjski ali tlačanski sistem?« Orban pa brez odgovora.Delavec in Orban Vir:Pixsell

Madžarski parlament je potrdil zakon o delavskih pravicah, ki povečuje število dovoljenih nadur z do zdaj dovoljenih 250 na 400 nadur letno, pri čemer je časovni okvir izplačila do tri leta. Sindikati menijo, da zakon uvaja »suženjsko delo«.

Parlament, v katerem ima stranka FIDESZ premierja Viktorja Orbana dvotretjinsko večino, je kljub temu potrdil reformo zakona o delavskih pravicah. Delodajalci lahko od delavca zahtevajo 250 nadur dela, za preostale nadure pa bi potrebovali soglasje delavca.

Številne mednarodne organizacije so zakon že kritizirale. Med njimi tudi Helsinški odbor, ki je ocenil, da "resno ogroža vladavino prava na Madžarskem", saj bodo zabrisane meje med izvršilno in sodno vejo oblasti.

Viktor Orban Vir:Pixsell

Tudi glasovanje v madžarskem parlamentu ni minilo brez zapletov. V parlamentu so namreč nastale kaotične razmere, sa so opozicijski poslanci poskušali preprečiti glasovanje z glasnim piskanjem s piščalkami in blokiranjem dostopa predsednika parlamenta Laszla Köverja do govorniškega odra.

Najbolj odločilen trenutek pa je verjetno bil, kot poroča New York Times, ko je opozicijski poslanec Bence Tordai, v neposrednem prenosu razprave iz parlamenta predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana vprašal: »Ali ste ponosni na zakon o suženjskem delu? Kaj bi bilo dobro ime za ta zakon? Morda bi ga raje imenovali tlačanski zakon? Ali gradite nov suženjski ali tlačanski sistem?«

Ali gradite nov suženjski ali tlačanski sistem?

Ko je Viktor Orban na ta besedni napad odgovoril zgolj z bolj tihim nezadovoljstvom, je Tordai zadovoljno dodal: »Viktor Orban trenutno ni v najboljši kondiciji. Veliki govornik na to ne zna odgovoriti niti z eno samo besedo.«

Madžarska vlada trdi, da bodo spremembe koristile tako tistim, ki želijo delati več, kot tistim, ki potrebujejo več delovne sile. Sindikati zakonu, ki so ga označili za suženjskega, nasprotujejo, saj se vlada ni posvetovala z njimi.

Prav zato že od sobote na Madžarskem potekajo protesti.

»Vsi smo resnično vznemirjeni zaradi tega, kako potekajo zadeve v naši državi. Ta vlada samo sprejema zakone, ne da bi se vsaj posvetovala s tistimi, ki jih zadevajo,« je dejal Zoltan Laszlo, podpredsednik sindikata železarskih delavcev.

Delavski protesti - Madžarska Vir:Pixsell

»Naše zdravstveno stanje je že sedaj porazno. Ljudje ki sprejemajo takšne zakone, delajo proti družbi. Pokazali jim bomo, da lahko svojo usodo vzamemo v svoje roke. Pripravljeni smo nastopiti veliko bolj odločno«, je dejal predsednik sindikata.

»Ta proces predstavlja zgolj teptanje interesov zaposlenih in zastopanje interesov zaposlovalcev in močnih. Tisti, ki imajo politično in ekonomsko moč, bi morali vedeti, da nismo roboti,« je dodal Jozsef Szilagyi, sopredsednik madžarske demokratične lige neodvisnih sindikatov.

»V Madžarski nosimo delavci največje breme na naših hrbtih in imamo v zameno najmanjše plače v Evropi,« je za Al Jazeero dejal Laszlo Kordas, predsednik madžarske konfederacije trgovskih sindikatov.

Vendar pa to očitno ni prepričalo FIDESZ in predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana, ki z dvotretjinsko večino v parlamentu pravzaprav ob vsakem zakonu preprosto preglasuje in »povozi« opozicijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek