REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pentagon: Ukradeno ameriško orožje poslano v Ukrajino, najprej izpuhteli metalci granat in mitraljezi

Pentagon: Ukradeno ameriško orožje poslano v Ukrajino, najprej izpuhteli metalci granat in mitraljeziAmeriško obrambno ministrstvo se sooča s težavami pri sledenju in spremljanju orožja in opreme, ki so jo v Ukrajino poslale ZDA, saj je prisotnost Američanov v državi omejena. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kriminalci, prostovoljci in trgovci z orožjem so lani v Ukrajini ukradli del orožja in opreme, ki jo je v državo poslal Zahod, je razvidno iz poročila generalnega inšpektorja ministrstva za obrambo ZDA, v katerega je vpogledal CNN.

Namero kraje orožja je odkrila ukrajinska tajna obveščevalna služba SBU, orožje je nato tudi našla, še piše v dokumentu.

Ob tem je bilo poudarjeno, da se ameriško obrambno ministrstvo sooča z izzivi pri sledenju in spremljanju orožja in opreme, ki jih v Kijev pošiljajo ZDA (kar je zahteva po Zakonu o nadzoru izvoza orožja), saj je prisotnost Američanov v državi omejena.

Iz poročila, ki se nanaša na obdobje od februarja do septembra lani, izhaja, da Urad za obrambno sodelovanje v Kijevu »ni mogel izvajati zahtevanega nadzora vojaške opreme, ki so jo ZDA zagotovile Ukrajini«.

Nezmožnost uradnikov ameriškega obrambnega ministrstva, da obiščejo območja, kjer se uporablja in skladišči oprema, dobavljena v Ukrajino, je bistveno zmanjšala možnost izvajanja nadzora, piše v dokumentu z začetka oktobra lani.

Konec oktobra so ZDA izvedle inšpekcijske preglede ukrajinskih skladišč orožja na terenu, da bi bolje spremljale, kam sploh gre oprema, vendar pa poročilo poudarja težave v prvih mesecih konflikta pri nadzoru več milijard dolarjev vrednega zahodnega orožja in opreme.

Republikanci so administracijo ameriškega predsednika Joeja Bidna kritizirali zaradi premajhnega nadzora nad tem, kako se uporablja več milijard dolarjev vredna ameriška pomoč Ukrajini.

CNN je že aprila lani poročal, da je ameriška administracija kljub tveganju, da ne bo mogla nadzorovati orožja in opreme, ki jo pošilja v Ukrajino, državi poslala pomoč, ker so Bidnovi sodelavci menili, da je ključnega pomena za poraz ruskih sil.

Ameriško-evropsko poveljstvo (EUCOM) je lani skušalo omiliti problem tako, da je od Ukrajincev zahtevalo poročila o orožju, vendar osebje EUCOM-a inšpektorjem ni predložilo ustrezne dokumentacije, dokler preiskava ni bila zaključena, piše v poročilu.

Urad za obrambno sodelovanje v Kijevu je prav tako zahteval od ukrajinske vlade, naj posreduje podatke o stroških, izgubah in škodi na ameriški opremi, vendar je kljub temu kriminalnim združbam uspelo ukrasti nekaj orožja in opreme, ki so jih zagotovile ZDA in njihovi zavezniki, navaja poročilo.

Navedenih je več primerov odkritih tatvin in zlorab poslanega orožja in opreme, kot je primer s konca junija 2022, ko je organizirana kriminalna združba z lažnimi dokumenti pristopila k prostovoljski ukrajinski enoti in ukradla orožje, med drugim metalec granat, mitraljez in več kot 1000 kosov streliva.

V istem mesecu je prišlo do poskusov prodaje ukradenega orožja, pa tudi do kraje neprebojnih jopičev v vrednosti okoli 17.000 dolarjev, ki so jih ukradli ukrajinski kriminalci, ki so se predstavljali kot humanitarni delavci.

Avgusta 2022 je ukrajinska obveščevalna agencija odkrila skupino prostovoljcev, ki je ukradla 60 pušk in skoraj 1000 nabojev ter jih pospravila v skladišče, verjetno za prodajo na črnem trgu.

Generalni inšpektorat Pentagona v poročilu navaja, da je bilo večjim kosom orožja, kot so rakete ali helikopterji, lažje slediti, težje pa je bilo z manjšimi, kot so naprave za nočno opazovanje.

Poročilo ne vsebuje nobenih priporočil, poudarja pa, da si Washington in ministrstvo za obrambo prizadevata omogočiti spremljanje situacije na terenu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek