nedelja, 09. februar 2025 leto 30 / št. 040
»Otrokom, psom, Poljakom in ribičem iz vzhodnoevropskega bloka pristop prepovedan«
![»Otrokom, psom, Poljakom in ribičem iz vzhodnoevropskega bloka pristop prepovedan«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/vzhodnjaki.jpg?itok=Tz9nJjw4)
Diskriminacija ima mnogo obrazov. Enega od njih so te dni v Veliki Britaniji spoznali tudi ribiči s trnkom, vendar samo »Poljaki in vzhodnjaki«, ki jim je poleg otrokom in psom prepovedano loviti ribe na jezeru Field Farm blizu Biecestra v Oxforshireu. Biecester se sicer opisuje kot »pitoresken, miren in idiličen kraj.«
Vendar pa z rumeno zapisane črke na veliki zeleni tabli ob jezeru, ki se nahaja na zemljišču te velike kmetije, zelo jasno sporočajo, kakšna naj bi bila »pravila igre« ob tem jezeru. »Ni dovoljen pristop z avtomobili. Ni dovoljeno ribariti poljskim in ribičem iz vzhodoevropskega bloka. Ni dovoljeno otrokom in psom,« piše na tabli.
Vse to je precej razjezilo 35-letnega Rada Papiewskega iz Doncastra, ki je upravi kmetijskega zemljišča, ki je postavila tablo, napisal jezno pismo in zahteval njeno odstranitev. Pri tem je izpostavil, da gre za diskriminacijo. Istočasno je preko socialnih omrežjih pričel zbirati sredstva za pravno ukrepanje zoper lastnike, saj je po njegovi oceni takšno ravnanje nezakonito. Bil je presenečen nad dobrim odzivom, saj je kmalu prejel 9000 funtov in veliko odzivov, v katerem mu podporniki sporočajo, da naj nadaljuje s svojim delovanjem. Podprla ga je tudi Komisija za enakost in človekove pravice.
Papiewski je novinarjem povedal, da ga takšen pristop lastnikov zelo žali. »Ko sem prvič zagledal to tablo, sem takoj pomislil, kako naj to pojasnim mojemu 10-letnemu sinu, ki rad lovi ribe. Kako naj mu rečem, da tukaj ne moreva loviti, ker je bil njegov oče rojen na Poljskem? Ta neprijetna tabla ne bi smela biti nikoli postavljena, saj predstavlja dokaz jasne diskriminacije proti ljudem iz Poljske in drugih vzhodnoevropskih dežel. In razjezila ni samo mene, pač pa številne imigrantske delavce iz vzhodne Evrope. «
Papiewski ima tudi podporo ribiške zveze. Skupaj so pozvali k odstranitvi znaka, kar bi dokazalo, da je Britanija mesto kjer lahko »ribiči iz vse Evrope mirno sobivajo.« Papiewski vodi tudi organizacijo Zgradimo mostove, ki želi povezati ribiče iz osrednje Evrope z britanskimi ribiči. Del spora se namreč nanaša tudi na različno dovoljeno prakso pri ribarjenju. V Veliki Britaniji morajo ribiči po ulovu ribe znova vrniti v vodo, v Evropi pa lahko ulov obdržijo. V svoji organizaciji zato Papiewski imigrante podučuje o drugačnih pravilih, ki veljajo v Veliki Britaniji.
Vendar je ne glede na to prepričan, da tudi drugačna praksa ribarjenja v osrednji Evropi in Veliki Britaniji lastnikom jezera ne daje pravice do diskriminacije. Še posebej zato, ker je med tistimi, ki so kaznovani za kršitev pravil zelo malo ljudi iz Poljske ali vzhodne Evrope. Prav tako meni, da lahko lastnik zemljišča seveda brez težav prepove ribarjenje vsem obiskovalcem – toda brez razlikovanja.
Odvetnik Alex Peebles, ki zastopa Papiewskega opozarja, da ta znak krši Zakon o enakosti, ki v veliki Britaniji velja od leta 2010. »Znak jasno sporoča, da kmetijska farma zavrača nudenje svojih uslug določenim ljudem in to na podlagi njihove rasne pripadnosti oziroma nacionalnosti. Rasna pripadnost in nacionalnost pa sta v skladu z zakonom o enakosti zaščiteni kategoriji.«
Predstavnik Komisije za enakost in človekove pravice je ob tem dejal: »Ta vrsta znakov bi morala biti stvar preteklosti. Prepovedati ljudem dostop do nečesa na podlagi njihove rasne pripadnosti ali nacionalnosti je diskriminacijsko in nezakonito. Prav je, da se takšna retrogradno prakso izpodbije in da vsi, ki ponujajo usluge na trgu in ki mislijo da je to sprejemljivo, premislijo še enkrat, da ne bi bili soočen s pravnimi posledicami,« so zapisali v komisiji.