sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Osuplost Zahoda: Zakaj Rusiji ne zmanjkuje tankov?
Predsedujoči ruskega Varnostnega sveta Dmitrij Medvedjev je včeraj obiskal Uralvagonzavod.
Gre za tovarno, ki je izdelala legendarne ruske tanke, kot je bil T-34 med drugo svetovno vojno, danes pa izdelujejo celo vrsto drugih, najbolj sodobnih oklepnih vozil.
Sporočilo obiska je jasno: Rusija proizvaja tanke tako hitro, da jih zlepa ne bo zmanjkalo.
"Uralvagonzavod"
— خالد اسكيف (@khalediskef) October 25, 2022
The largest tank factory in #Russia, T-90 tanks are produced here
Medvedev said that the production of all kinds of weapons has multiplied manyfold. pic.twitter.com/vnEJtcnpsj
Ruska federacija je kot velika kopenska sila, izpostavljena v vseh smereh zaradi ravnic, ki je obkrožajo, zmeraj veliko pozornost posvečala prav tankom.
Ima jih več, kot katerakoli država in zato so zapisi, ki jih pogosto srečujemo v zahodnem tisku in govorijo o tem, kako Rusiji zaradi izgub »že zmanjkuje« tankov – neutemeljeni.
Koliko tankov je Rusija pravzaprav že izgubila v vojni?
To je seveda odprto vprašanje.
Na primer, odprtokodna obveščevalna raziskovalna stran Oryx je v ukrajinski vojni doslej vizualno potrdila uničenje ali zajetje več kot 1100 ruskih tankov (kar pomeni več tankov kot skupne oklepne zmogljivosti Francije, Nemčije, Italije in Združenega kraljestva) in več kot 5300 vojaških vozil vseh vrst; to oceno je potrdilo britansko obrambno ministrstvo.
Ukrajinsko obrambno ministrstvo navaja precej drugačne številke – preko 2200 uničenih tankov in preko 54.180 vojakov.
Ruski viri navajajo precej nižje številke. Že pri vojakih so tudi ameriški viri zatrjevali, da so ukrajinski podatki napihnjeni za trikrat, direktor CIA je na primer še julija navajal številko okoli 15.000 vojakov.
CIA director estimates 15,000 Russians killed in Ukraine war | Reuters https://t.co/VSDemga7WM
— Nick Ivey (@nickiveyprod) August 20, 2022
Če ukrajinska vojska na podoben način pretirava pri številu uničenih tankov, potem so prave izgube Rusije verjetno nekje med 300 in 700 tanki.
Pri tem je potrebno vedeti, da je ruska vojska doslej v bojih uporabljala večinoma starejše oklepnike in da modernejši prihajajo na fronto šele v zadnjem času.
Najbolj naprednih, kot so T-14 Armata pa še niso poslali v vojno in jih najverjetneje tudi ne bodo, saj vrh ruske vojske ne želi tvegati, da bi ti tanki končali kot zajeti in v rokah nasprotnikov.
Ob tem v ruskih tovarnah vojaške opreme delajo v treh izmenah in neprestano, proizvodnja orožja pa se je zelo povečala.
Poleg tankov hitro izdelujejo tudi rakete in brezpilotna letala.
Tanki T-62M, oklepniki BMP-1 in druge serije tankov, ki jih kot uničene pogosto slikajo zahodni mediji ob tem sploh ne spadajo med tanke, ki bi bili aktivni v oboroženih silah Ruske federacije, ampak so jih Rusi pobrali iz druge ali tretje prioritetne vojne rezerve.
Pogosto so se z njimi borile milice obeh republik v Donecku.
Ker je ruska tankovska rezerva približno 12.000 tankov, imajo v Rusiji prioritete prvega, drugega, tretjega razreda.
Tretja prioriteta tankov so tanki T-54/T-55 do T-62. Druga prioriteta so vsi tanki T-62M/T-64 vse do tankov T-72B, B1 in T-80B in nato do tankov T-72BA, T-72AV in T-80B.
Tanki prve prioritete so tanki T-72B3/B3M, AV, T-80UE-1, T-80U, T-80BVM, in T-90M.
Skupne ruske rezerve vseh prioritet so bile 18.000 tankov, vendar je Rusija pred nekaj leti razrezala več tisoč tankov, starejših od T-55, vključno s tanki T-54, ki jih je imela veliko.
Slovenija je svoje T-55 nadgradila v M-55S in nato 28 teh tankov podarila Ukrajini.
Reserve tank crews practicing in the Amur region of Russia
— Tony (@Cyberspec1) October 25, 2022
Crews of T-80B tanks are firing at targets at a distance of 800-1200 m
Special attention is paid to crew coherence. Gunner determines distance to target, & driver-mechanic needs to drive the tank at a constant speed. pic.twitter.com/wHMBP41ACp
Trenutno najšibkejši, »tretjerazredni« so ruski posodobljeni tanki T-55, ki jih ima Rusija okoli 2500.
Takšna kvantiteta tankov pa že sama po sebi včasih privede do – kvalitetnega obrata.
Kako bi se, na primer, končala bitka, v kateri bi 1200 tankov T-55 z levega krila in 1200 tankov T-55 z desnega krila napredovalo proti recimo nemški vojski, ki ima trenutno le okoli 300 tankov leopard-2A7, ki so seveda veliko boljši tanki?
Čeprav je T-55 zlahka uničljiv tank, je neverjetno učinkovit, več takšnih tankov pa bi zelo verjetno zlahka opravilo tudi z najboljšimi zahodnimi tanki, opozarjajo poznavalci.
Torej mora Rusija izgubiti na tisoče tankov, da bi bila samo »ranjena« v konfliktu ali vojni.
V vojaški rezervi druge prioritete so tanki pripravljeni za vojno, tam je osebje, ki te tanke vozi in vzdržuje, Rusija pa ima v tej rezervni prioriteti več kot 6000 tankov, kjer je večina okoli 3000 tankov T-80 vseh variant.
Vojna rezerva prve prioritete pa so vsi najsodobnejši tanki, ki so parkirani v hangarjih, ki so pripravljeni takoj nadomestiti aktivne sile Rusije, kar pomeni, da mora biti število vsaj enakovredno trenutnim aktivnim silam Rusije.
Zato spadajo tanki T-62M v vojno rezervo iz druge prioritete.
Kar zadeva število oklepnih vozil, ima Rusija rezervo okoli 30.000 oklepnih vozil, od starih BTR, preko BMP, BMD in tako naprej.
In zato tudi izguba nekaj sto tankov ali dvesto oklepnikov za Rusijo ni tako pomembna, kot izguba posadk.
Karkoli bo Rusija izgubila bo tudi nadomestila.
Za enega izgubljenega T-62M ali recimo T-72B bodo v boj poslali T-72B3M ali recimo T-80BVM ali T-90M.
Za enega izgubljenega lovca Su-30SM bodo v Irkutsku zgradili dva nova Su-30SM.
Ruska zmogljivost proizvodnje je veliko večja od intenzivnosti sedanje posebne vojaške operacije.
Pri tem pa gre v Rusiji za državna podjetja, ki ne glede na večje potrebe države iz tega ne kujejo dobička, zato ruska vojska opremo sedaj zaradi večjih količin po navedbah dobro obveščenih ruskih analitikov kupuje celo do petkrat ceneje kot pred vojno.
Povedano drugače – ne, Rusije s taktiko »puščanja krvi« zahodne države ne bodo uspele spraviti na kolena.
Ob tem pa Rusija tudi ne bo dopustila, da se vojna na ta način nadaljuje – zimska ofenziva bo zagotovo v veliki meri presekala tudi poti dobave vojaške opreme Zahoda v smeri sever-jug ob ukrajinski meji.
Povsem mogoče je, da se bo to zgodilo s prodorom iz Belorusije.
NATO se tega zaveda in poskuša po navedbah ruskih virov, pripraviti destabilizacijo Belorusije iz smeri Poljske in baltskih držav, prav zato pa je ruska vojska v zadnjem času z najmanj 9000 pripadniki okrepila belorusko.
Ob morebitnem vdoru enot zveze NATO v Belorusijo v podporo demokratičnim silam Belorusije se bo NATO zato soočil tudi z rusko vojsko.
In Ukrajina? Ta ima s tanki težave. V zadnjem času se špekulira celo, da jih bo pričela uvažati iz Afrike, na primer Ugande.
Njenim evropskim zaveznicam je namreč praktično že zmanjkalo ruskih tankov.
Modernejših tudi v zvezi NATO nimajo dovolj, tisti iz rezerv, ki bodo morda poslani iz Nemčije (starejši Lepardi) pa takole rjavijo na prostem...
Ne glede na to, kako vztrajno na zahodu preštevajo ruske izgube tankov in upajo, da jim jih bo zmanjkalo je zato to upanje brez podlage.
Rusija jih ima ogromno, izdeluje pa jih kot po tekočem traku.
Ker njena sposobnost proizvodnje presega dnevne izgube je upanje zahoda v izčrpanje Rusije in s tem v zmago s podaljševanjem vojne - neutemeljeno.
Tanki so v Rusiji zato zelo pomembna vojaška vozila, prednost Rusije v tankih pa bo odločilna tudi v tej vojni.
In včasih zato nastopajo celo v promocijskih filmih rokovskih skupin, kot si lahko ogledate spodaj, v videu, ki je nastal še pred intervencijo ruske vojske v Ukrajini in opeva tudi tovarno, ki izdeluje ruske tanke.