REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Od gravitacijskih blokov do superkondenzatorjev: Nova skladišča energije spodbujajo rast kitajskega gospodarstva

Od gravitacijskih blokov do superkondenzatorjev: Nova skladišča energije spodbujajo rast kitajskega gospodarstvaGravitacijski bloki za shranjevanje energije. Vir: Xinhua

V vzhodnokitajskem obalnem okrožju Rudong je v 35-nadstropni jekleni konstrukciji nameščenih približno 1.000 25-tonskih gravitacijskih blokov.

Ti bloki se dvignejo za shranjevanje presežkov obnovljive energije in spustijo za proizvodnjo električne energije v času največjega povpraševanja.

Po popolnem dokončanju bo skupaj 12.000 gravitacijskih blokov, ki bodo lahko v samo štirih urah proizvedli 100.000 kilovatnih ur električne energije.

Ta demonstracijski projekt je primer rastočega kitajskega gospodarstva na področju shranjevanja energije.

Na podlagi svojega vodilnega položaja na področju električnih vozil, litijevih baterij in sončnih kolektorjev je Kitajska zdaj pripravljena sprostiti novo mejo gospodarske rasti na področju shranjevanja energije novega tipa.

Ti bloki se dvignejo za shranjevanje presežkov obnovljive energije in spustijo za proizvodnjo električne energije v času največjega povpraševanja. Po popolnem dokončanju bo skupaj 12.000 gravitacijskih blokov, ki bodo lahko v samo štirih urah proizvedli 100.000 kilovatnih ur električne energije.

Ob hitri širitvi zmogljivosti čiste energije na Kitajskem je predstavljal ključni izziv shranjevanja zelene energije, kar je spodbudilo porast inovativnih rešitev.

V skladu z nedavno objavljenimi podatki združenja China Energy Storage Alliance (CNESA) je konec leta 2024 kitajska inštalirana zmogljivost shranjevanja energije novega tipa prvič presegla zmogljivost črpalnega shranjevanja.

Nova vrsta shranjevanja energije je bila poudarjena v številnih regionalnih industrijskih načrtih, njena ciljna vrednost do leta 2025 pa je po podatkih CNESA presegla 3 bilijone juanov (približno 410 milijard ameriških dolarjev).

Tuji investitorji prav tako pozorno spremljajo velik potencial trga.

Konec leta 2024 je ameriški proizvajalec avtomobilov Tesla v šanghajski tovarni za shranjevanje energije Megafactory začel poskusno proizvodnjo svojih baterij Megapack.

Ta nova tovarna, prva tovrstna tovarna, ki jo je Tesla zgradila zunaj Združenih držav, naj bi v prvem četrtletju leta 2025 začela masovno proizvodnjo v polnem obsegu.

Megapack je elektrokemična naprava za shranjevanje energije, ki uporablja litijeve baterije, prevladujočo tehnično pot v industriji shranjevanja energije novega tipa.

Teslin podpredsednik Tao Lin je opozoril, da Kitajska ponuja popolno industrijsko verigo, ogromen tržni potencial ter proizvodno in poslovno okolje, ki je ključno za rast podjetja.

Različne tehnologije

Kitajski inženirji iščejo načine za shranjevanje izobilja čiste energije.

Poleg gravitacijskega shranjevanja energije, ki shranjuje električno energijo na višjih ravneh, raziskujejo številne domiselne rešitve za shranjevanje energije in gradijo številne velike projekte.

Stisnjen zrak

V vzhodnem kitajskem mestu Changzhou se za shranjevanje energije uporablja zrak, stisnjen na več kot 120 atmosfer v solnih jamah 1000 metrov pod zemljo.

Proizvedena toplota se prenese v termalno olje, nato pa se na ukaz regenerira električna energija.

To skladišče energije, ki je začela delovati maja 2022, je prihranilo 40.000 ton standardnega premoga in zmanjšala emisije ogljikovega dioksida za več kot 150.000 ton letno.

Vztrajnik magnetnega vzmetenja

2. januarja je bil v vzhodnem kitajskem mestu Penglai priključen na omrežje in začel neprekinjeno delovati največji projekt shranjevanja energije z vztrajnikom z magnetno levitacijo v eni enoti na svetu.

Med shranjevanjem energije zunanja električna energija poganja rotor vztrajnika, da se vrti hitreje, in tako shranjuje energijo kot kinetično energijo.

Ob hitri širitvi zmogljivosti čiste energije na Kitajskem je predstavljal ključni izziv shranjevanja zelene energije, kar je spodbudilo porast inovativnih rešitev.

Vodik

Tudi ta mesec je začel proizvajati električno energijo največji kitajski projekt fotovoltaike in skladiščenja vodika na morju v Rudongu. V tem projektu se sončna energija uporablja za elektrolizo morske vode za proizvodnjo vodika, ki se v času največjega povpraševanja uporablja za proizvodnjo električne energije.

Natrijevi ioni

Junija lani je začel delovati projekt shranjevanja energije s 100 megavatnimi urami s pomočjo natrijevih ionov, ki je predstavljal prvo obsežno komercialno uporabo shranjevanja energije z natrijevimi ioni v svetovnem merilu. Ta tehnologija ima v primerjavi z litij-ionskimi baterijami prednosti, kot so nižji stroški surovin, večja varnost, boljše delovanje pri nizkih temperaturah in daljša življenjska doba.

Pretočna celica

Lani decembra je v Jilinu na severovzhodu Kitajske začela delovati prva kitajska 100-megavatna postaja za shranjevanje energije s pretočnimi vanadij-redoks baterijami v hladni regiji, ki naj bi letno uskladiščila 300 milijonov kWh nove energije.

Superkondenzator

Decembra je v mestu Shanxi začel komercialno delovati tudi hibridni sistem za shranjevanje energije s superkondenzatorji in litijevimi baterijami, ki je postal največji tak sistem na svetu.

Globalno delovanje

Ker domači trg postaja vse bolj konkurenčen, se kitajska podjetja za shranjevanje energije pospešeno širijo v tujino, zlasti na razvijajoče se trge.

Sungrow Power Supply je julija lani s savdsko družbo Algihaz podpisal velik projekt shranjevanja energije, ki naj bi v celoti začel delovati letos.

Lani je to podjetje s sedežem v Hefeiju podpisalo sporazume s filipinskim podjetjem Citicore in britansko družbo Fidra Energy.

Naročilo podjetja Citicore za 1,5 GWh je največje v jugovzhodni Aziji, naročilo podjetja Fidra Energy za 4,4 GWh pa podira evropski rekord.

Kitajska podjetja, kot so Huawei, Envision Energy, CORNEX in Sunwoda, so si zagotovila velika naročila za shranjevanje energije na Filipinih, v Južni Afriki, Italiji in Avstraliji.

»Kitajska podjetja, ki poslujejo globalno, se ponašajo z visoko prepoznavnostjo blagovne znamke, hitrim odzivom na trgu in močno celovito konkurenčnostjo,« je dejal Sun Chuanwang, profesor s Kitajskega centra za raziskave energetske ekonomije na univerzi Xiamen.  ■

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek