REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Obrambni minister ZDA podprl iranski jedrski sporazum

Obrambni minister ZDA podprl iranski jedrski sporazumAmeriški obrambni minister Jim Mattis

Ameriški obrambni minister James Mattis je v kongresu malce zamešal štrene naklepom svojega šefa predsednika ZDA Donalda Trumpa, da razveljavi iranski jedrski sporazum, ko je dejal, da je ta v nacionalnem interesu ZDA in bi ga bilo potrebno ohraniti.

Na vprašanje, ali je sporazum v nacionalnem interesu ZDA, je Mattis odgovoril pritrdilno in dodal, da bi moral predsednik v tem trenutku vztrajati pri sporazumu.

Trump mora kongresu do 15. oktobra sporočiti, ali Iran spoštuje določila sporazuma, ki ga je podpisal s svetovnimi silami in s katerim je v zameno za odpoved jedrskemu programu dobil odpravo sankcij.

Trump je med kampanjo sporazum označil za katastrofo in ga je kritiziral tudi sredi septembra v New Yorku na sedežu ZN skupaj z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem.

Pri drugih sopodpisnikih sporazuma, kot so Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija in širše v mednarodni skupnosti, ni dobil podpore, ampak svarila, naj zadevo pusti pri miru, ker deluje. Iransko uresničevanje določil sporazuma je potrdila tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA).

Državni sekretar ZDA Rex Tillerson je po pritisku kolegov iz praktično vsega sveta začel razlagati, da Iran morda tehnično izpolnjuje določila, vendar pa naj bi kršil duha sporazuma s tem, kar dela v regiji.

Sporazum je zadeval le jedrski program in ničesar drugega, nekateri kongresniki v Washingtonu pa si želijo, da bi ga dopolnili. Kongres bo imel po 15. oktobru na izbiro dve možnosti, odvisno od tega, kaj bo Trump ugotovil. Če potrdi iransko uresničevanje sporazuma, bo 90 dni, do naslednjega roka za potrditev, potem mir.

Če pa Trump ugotovi, da Iran krši sporazum, lahko kongres uvede nove sankcije ali pa ne stori nič. Uvedba novih sankcij naj bi bila težka, ker so sedaj po novem vsi demokrati v senatu za sporazum, pomisleke glede novih sankcij pa je izrazilo tudi nekaj republikancev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek