REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novo žarišče: Medtem ko Rusija napada Ukrajino, Kitajska pošilja lovce na Tajvan

Novo žarišče: Medtem ko Rusija napada Ukrajino, Kitajska pošilja lovce na TajvanLovec RF-16 v trenutku, ko je izstrelil rakete med vojaško vajo Han Kuang, ki simulira napad kitajske ljudske osvobodilne vojske (PLA) na otok v Pingtungu na Tajvanu. Vir: Twitter

Tajvanske zračne sile so v četrtek opozorile devet kitajskih letal, da so vstopila v območje zračne obrambe otoka, incident pa se je pripetil na isti dan, ko je Rusija napadla Ukrajino, je sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo.

Tajvan, za katerega Peking trdi, da je del kitajskega ozemlja in politike »ene Kitajske«, se nenehno pritožuje zaradi rednih tovrstnih misij kitajskih letalskih sil v zadnjih dveh letih, čeprav se letala ne približujejo samemu otoku.

Tokrat je bilo število vpletenih letal precej manjše od zadnjega obsežnega vdora 23. januarja letos, ko se je k Tajvanu napotilo 39 kitajskih lovcev; od takrat pa so takšni preleti občasni in z veliko manj letal.

Z ministrstva so sporočili, da je v zadnji kršitvi zračnega prostora, ki si ga lastita tako Peking kot oblast v Tajpeju sodelovalo osem kitajskih lovcev J-16 in eno izvidniško letalo Y-8, ki so leteli na območju severovzhodno od otoka Pratas pod nadzorom Tajvana, na zgornjem koncu Južnokitajskega morja.

Tajvanski lovci so nato poleteli, da bi prestregli in opozorili kitajska letala.

Tudi rakete zračne obrambe so bile v pripravljenosti ob spremljanju dogajanja, je razkrilo tajvansko obrambno ministrstvo.

Tajvan sporoča, da pozorno opazuje ukrajinsko krizo, saj se boji, da bi vojno na Stari celini Kitajska lahko poskusila izkoristiti za invazijo na otok.

Čeprav Tajpej ne poroča o nenavadnih premikih kitajskih sil, je vlada v Tajpeju povečala stopnjo pripravljenosti.

Dejstvo je, da se Kitajska nikoli ni odrekla svojemu suverenitetu in ne uporabi sile, da bi spravila Tajvan pod svoj nadzor, saj hkrati redno obsoja prodajo orožja ZDA in izkazovanje podpore Washingtona ter drugih držav Zahoda oblastem v Tajpeju.

Tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Tan Kefei je v četrtek v Pekingu na vprašanje o novi ameriški Indo-pacifiški strategiji ponovil, da je Tajvan ključno vprašanje za Kitajsko, ki ne bo dopuščala nobenega tujega vmešavanja.

»Pozivamo ameriško stran, naj prizna visoko občutljivost tajvanskega vprašanja, preneha z vmešavanjem v notranje zadeve Kitajske in se neha igrati z ognjem glede tajvanskega vprašanja,« je opozoril Tan.

V 12-stranskem pregledu nove Indo-pacifiške strategije Združenih držav Amerike, ki je bil objavljen v začetku tega meseca, je administracija Joeja Bidna obljubila, da bo regiji namenila več diplomatskih in varnostnih virov.

»Na Tajvanu bi Washington sodeloval s partnerji znotraj in zunaj regije, da bi ohranil mir in stabilnost v ožini, ki ločuje otok od Kitajske,« so zapisali v Washingtonu.

Tajpej se v zadnjih dveh letih pogosto pritožuje nad rednimi misijami letalskih sil Kitajske, čeprav se letala ne približujejo samemu Tajvanu, poroča Al Arabiya News.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek