sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Tajvanski sod smodnika: ZDA spreminjajo ime »tajvanskega veleposlaništva«, bo tudi Slovenija stopila v isto past?
![Tajvanski sod smodnika: ZDA spreminjajo ime »tajvanskega veleposlaništva«, bo tudi Slovenija stopila v isto past?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/tajvansloveniazda.jpg?itok=iNzVEpZp)
Slovenija se je nedavno po zaslugi spornih izjav predsednika slovenske vlade o Tajvanu zapletla v pravi diplomatski spor s Kitajsko, ki smatra Tajvan za del svojega ozemlja.
Že pred tem se je v podoben spor, ki je državo stal preko 2 milijardi dolarjev zapletla Litva, ki je v svojem glavnem mestu dovolila de facto odprtje veleposlaništva Tajvana.
Pri tem sporu je zelo pomembno tudi poimenovanje trgovinskih predstavništev.
Lithuanian goods face boycott in China: blocked in ports, taken off shelves, shunned by buyers https://t.co/2LcVhoIz3c via @LRTenglish
— Nino Brodin (@Orgetorix) December 4, 2021
Kadar se imenujejo po glavnem mestu Tajpeju namreč Peking zaradi tega doslej ni izvajal protiukrepov ali protestiral.
Toda slovenski predsednik vlade je napovedal, da bo Slovenija odprla podobno predstavništvo kot Litva in da so nekatere razlike pri imenovanju teh predstavništev – nepomembne.
Izkazalo se je, da so zelo pomembne.
Litva je namreč predstavništvo imenovala kot »tajvansko«, po kitajskih sankcijah pa je začela razmišljati, da bi ga preimenovala.
#Gravitas | German car-makers are pressing Lithuania to seek a compromise with China. Reports say Lithuania could ask Taiwan to rename their office in Vilnius to placate Beijing. Why are Europe's big powers abandoning spirited Lithuania? @palkisu tells you. pic.twitter.com/sPlMEjqDF9
— WION (@WIONews) January 26, 2022
Nekaj povsem drugega pa se dogaja v ZDA.
Tam se de facto predstavništvo Tajvana že imenuje po Tajpeju.
Trenutno se imenuje Tajpejsko gospodarsko in kulturno predstavništvo (TECRO) in uporablja ime glavnega mesta otoka.
![Bob Menendez Vir: Twitter Bob Menendez Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/menendez.jpg)
Toda sedaj člani ameriškega predstavniškega doma zahtevajo, da se preimenuje v predstavništvo Tajvana, kar bi lahko pomenilo dejansko priznanje Tajvana kot države.
Skupina članov ameriškega predstavniškega doma in senata iz obeh strank je namreč v četrtek v senatu in predstavniškem domu predlagala sprejem usklajenega zakona, ki bi od ZDA zahteval, da se dogovorijo o preimenovanju tajvanskega veleposlaništva v Washingtonu v »tajvansko predstavništvo,« - kar bo gotovo razburilo Kitajsko.
Omenjeni zakon uradno podpirata republikanski senator Marco Rubio in demokratski predsednik senatnega odbora za zunanje odnose Bob Menendez s številnimi privrženci, med katerimi sta tudi republikanec John Curtis in demokrat Chris Pappas.
V predstavniškem domu je zakon že dobil podporo.
Can see from Eurostat figs that Slovenia is just above Lithuania in terms of exports to China.
— Finbarr Bermingham (@fbermingham) January 18, 2022
Not trade-dependent on China, but of course Lithuania's situation showed other EU companies having goods blocked because they had Lithuanian made parts pic.twitter.com/RJEPQNcFhl
Tajvanu in industriji polprevodnikov naj bi namenil tudi 52 milijard dolarjev pomoči, zavezuje pa ZDA da Tajpeju pomagajo ne samo vojaško, pač pa tudi pri vključvanju v mednarodne organizacije.
Zakon COMPETES je kot podporo pri krepitvi konkurenčnosti Tajvana v razmerju do Kitajske pozdravil tudi Joe Biden.
Bill moving through #USA legislature supporting change in name of #Taiwan's quasi-embassy to the US from "Taipei Economic and Cultural Representative Office" to "Taiwan Representative Office" https://t.co/TPvfGwvp0s
— PolGeoNow (@PolGeoNow) February 6, 2022
Takšen zakon je sicer v popolnem nasprotju tudi z dosedanjo ameriško zunanjo politiko ene Kitajske.
Sprememba imena gospodarskega in kulturnega predstavništva v Tajpeju bi lahko, kot ocenjuje časnik China South Morning Post (CSMP) »spodbudila manjše države k podobnim korakom za krepitev vezi z otokom.«
Hang in there, #Lithuania!
— Ramesh Ramachandran (@RRRameshRRR) February 4, 2022
While you mull modifying #Taiwan representation name to defuse row with #China, U.S. lawmakers push for a Bill to rename Taiwan's office in Washington, D.C.https://t.co/s425ozE7bk
Ukrep bi pokazal podporo Washingtona Tajvanu, »da sam določa svojo prihodnost«, je dejal eden od ameriških senatorjev, ki stoji za predlagano zakonodajo.
Najprej bomo ubranili Tajvan. Sledi okupacija Kitajske, nato pa ni več omejitev.
— Jaka Tomc (@manicnipoet) January 28, 2022
Za popolnoma iste cilje pa se zavzema tudi slovenski predsednik vlade Janez Janša, ki je dejal, da bi Slovenija lahko podprla tudi odcepitev Tajvana.
![Predstavništvo Tajvana v Litvi Predstavništvo Tajvana v Litvi](https://insajder.com/sites/default/files/tajvanskatabla_0.jpg)
To bi bila sicer kršitev mednarodnega prava, saj deli držav, ki so oblikovane v skladu z načelom pravice do samoodločbe – nimajo pravice do odcepitev.
»Če bi ukrepi postali zakon, bi lahko kakršna koli sprememba imena urada zagotovila kritje manjšim državam, da bi sprejele podobne ukrepe za okrepitev sodelovanja s Tajvanom, za katerega Kitajska trdi, da je njeno ozemlje. Prav tako bi se s tem gotovo ustvarili nov razkol v odnosih med ZDA in Kitajsko, ki so že na najnižji točki v zadnjih desetletjih..,« ocenjujejo v CSMP.
Zanimivo bo spremljati, ali se bo Slovenija tej pobudi, ne glede na gospodarske sankcije Kitajske pridružila.
ZDA Trump/Biden. EU, večkrat. Kitajska/Tajvan. Same zunanjepolitične katastrofe.
— Orleanska (@Orleanska1) January 28, 2022
Vse to pa bo zagotovo še en dodaten argument v korist Pekinga v sporu, ki se pred WTO vodi zaradi tožbe Evropske komisije proti Kitajski…
Kitajska je namreč zaradi »tajvanskega veleposlaništva« znižala svoje diplomatske odnose z Litvo in pritiskala na multinacionalke, naj prekinejo vezi z državo, potem ko je Tajvan lani odprl pisarno v Vilni, imenovano »Tajvansko predstavništvo v Litvi.«
Peking, ki se nikoli ni odrekel uporabi sile za zagotovitev morebitne združitve s Tajvanom, status otoka imenuje za najbolj občutljivo vprašanje v ameriško-kitajskih odnosih in podlago za vezi med obema velesilama.
China and the U.S. could face a “military conflict” over the future of Taiwan, which is the “biggest tinderbox” between the two countries, China’s ambassador to the U.S. said in an interview with NPR https://t.co/HtQvTChB24
— Bloomberg (@business) January 29, 2022
Pred nekaj dnevi je kitajski veleposlanik opozarjal ZDA, da gre za »največji sod smodnika«, ki bi lahko resno ogrozil odnose ZDA in Kitajske in pripeljal celo do vojne med njima.
Ameriška pobuda pa tudi majhnim državam kot je Slovenija, znova kaže in odpira nevarno pot konfrontacije s Kitajsko.
Tudi Slovenija je zato z izjavami Janeza Janše že dala svoj, majhen, a jasen prispevek k zaostritvi odnosov med ZDA in Kitajsko.
Tile Ameri in Rusi pa niso čisto pri čisti, mar ne? Na kateri strani smo mi s svojo silno armado, ki je lahko jeziček na tehtnici? Ampak res, kje so zdaj naši fantje? Arabija, Libanon, Mali, Tajvan?
— Primož Kovačič (@Primoz_Kovacic) February 2, 2022
Kritike teh odločitev pa bo odslej manj, saj je novo vodstvo RTV SLO - v veliko sramoto vladajočih - na primer ukinilo tudi oddajo Globus, kjer so v predzadnji oddaji pred ukinitvijo spregovorili nekaj kritičnih besed o tej politiki.
Tole je predzadnji Globus, ki ga bo vodstvo RTV-ja, ki je podrejeno vizijam stranke SDS, ukinilo (zraven Kode - oddaje za potrošnike in Točke preloma - oddaje o gospodarstvu) https://t.co/6gWNMEu9X5
— Trdosrcnez (@Trdosrcnez) January 29, 2022
In le od odločitve volivcev v vsaki državi je seveda odvisno, katere politike bodo izbrali in ali se bo takšna nevarna politika nadaljevala.
Odločitev je jasna - ali bosta Evropa in Slovenija izbrali samostojno politiko, ki ne bo popolna kopija nespametnih odločitev ZDA, povezanih zgolj z rivalstvom ZDA s Kitajsko, ali pa se bo s škodljivim kopiranjem takšnih odločitev nadaljevalo - v škodo državljanov Slovenije in EU.
Glede na to, kako bomo izbrali na volitvah pa bomo vsi tudi občutili zelo konkretne posledice.