REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Norost in somrak Zahoda: Novak Đoković je »nevaren za avstralsko družbo«, ker je postal »ikona svobodne izbire!«

Norost in somrak Zahoda: Novak Đoković je »nevaren za avstralsko družbo«, ker je postal »ikona svobodne izbire!«Zdrav Novak Đoković je nevaren za bolno družbo! Vir: Twitter

Novak Đoković je bil kot devetkratni zmagovalec OP Avstralije brutalno izgnan iz Avstralije, ker njegova pritožba na odpravo vizuma s strani ministra za priseljevanje Alexa Hawka ni obrodila sadov.

Toda med sojenjem na zveznem sodišču se je zgodil škandal, ki so ga mnogi zamudili.

Razsežnosti tega sojenja svet spoznava z veliko zamudo.

Ameriški Newsweek: Gledalci v Melbournu množično vračajo vstopnice za »Australia Open« brez prvega na svetu. Vir: Twitter

Oglasila se je tudi Zveza avstralskih odvetnikov, ki je izrazila zgroženost zaradi nizkega dokaznega praga, ki ga je postavilo sodišče pri izgonih.

Đokoviću namreč niso dokazali, da je anticepilec, pač pa je ob sklicevanju na očitne laži odvetnik vlade zatrdil, da bi Đoković lahko postal razlog nekaterih, da se ne cepijo.

Na ta način lahko sedaj izženejo kogarkoli praktično brez kakršnih koli dokazov.

Đokoviću namreč niso dokazali, da je anticepilec, pač pa je ob sklicevanju na očitne laži odvetnik vlade zatrdil, da bi Đoković lahko postal razlog nekaterih, da se ne cepijo.

Prvi tenisač sveta je bil torej izgnan samo zaradi hipotetične možnosti, da bi se to lahko zgodilo.

Dokazov za to trditev odvetniku vlade sploh ni bilo potrebno podati, sodišče pa je zgolj ugotavljalo, ali minister ima tako široka pooblastila, da namreč lahko brez posebnih razlogov izžene kogarkoli.

Obtožili so ga, da je anticepilec. Toda na turnirju v Beogradu v prvi polovici leta 2021 je nabavil cepiva za druge tenisače, tudi tujce, ki jih tedaj niso mogli dobiti v svojih državah. Vir: Twitter

Izkazalo se je –, da Đoković to pravico ima.

Najprej so sicer Đokoviću na letališču očitali, da nima veljavne dokumentacije za vstop v Avstralijo.

To trditev je prvo zvezno sodišče v Melbournu zavrnilo, vendar je pet dni pozneje omenjeni minister Hawke izkoristil pravico, ki mu jo daje zakon, da osebno prekliče vizum nekomu, če nekoga oceni kot osebo, ki ogroža zdravje, varnost in red v Avstraliji.

Zvezno sodišče, ki je nato tehtalo primer pa je preprosto ocenjevalo, »ali je takšna odločitev v skladu z zakonom«.

Medtem pa so Đokovićevi odvetniki zaman zahtevali, da naj se hkrati preveri, ali je minister za takšno odločitev podal dovolj razumno utemeljitev.

Ker je omenjeni zakon res tak, da lahko avstralski minister po lastni presoji izžene iz države kogarkoli, kadar se mu to zahoče, je bil izid sojenja takšen, kot je bil.

Ker je omenjeni zakon res tak, da lahko minister po lastni presoji izžene iz države kogarkoli, kadar se mu to zahoče, je bil izid sojenja takšen, kot je bil. Vlada je zmagala – brez dokazov.

Vlada premierja Scotta Morrisona je zato res zmagala na lastnem sodišču – a brez dokazov!

Vendar je v nekem trenutku, v tistem večurnem soočenju obeh pravnih stališč, prišlo do škandala.

Hawkov pravni zastopnik Stephen Lloyd je pojasnil, zakaj je bil vizum zasežen, in navedel nekaj krepkih neresnic (na primer 'Đokovićev slab vpliv', ki se kaže v tem, da je bila 'v njegovi državi cepljena manj kot polovica prebivalstva'; v resnici je v Srbiji cepljeno 58% prebivalstva, kar je ta hip več kot v Sloveniji).

In potem je sledila neverjetna trditev pravnega zastopnika ministra Hawka.

V nekem trenutku je navedel naslednji argument, zakaj je treba Đokovića izključiti, torej zakaj ga je nevarno pustiti v Avstraliji: »Nekatere skupine, ki nasprotujejo cepljenju, imajo Đokovića celo za heroja ali ikono svobodne izbire!«

Glede na to, da je sojenje trajalo več ur in da je svetovno javnost bolj zanimala Đokovićeva obramba kot (prej znani) ministrovi pogledi, so mnogi to trditev spregledali.

Sedaj pa je omenjeni, sporni stavek začel krožiti po svetu.

»Ko 'ikona svobodne izbire' ni dobrodošla v državi zahodne civilizacije, potem veš, da so stvari šle k vragu,« je zapisal Sandgren.

Najprej je bistroumno pripombo razkril avstralski ABC, nato pa so se začeli vrstiti odzivi.

Spregovoril je tudi ameriški teniški igralec Tennis Sandgren.

»Ko 'ikona svobodne izbire' ni dobrodošla v državi zahodne civilizacije, potem veš, da so stvari šle k vragu,« je zapisal Sandgren.

Radijska novinarka BBC Rene Henderkamp se je ponorčevala nekoliko drugače.

»Bog ne daj, da bi nekdo postal 'ikona svobodne izbire'!«

Javili pa so se tudi številni cepljeni, ki v Novakovi svobodi izbire ne vidijo prav nobene nevarnosti, zavračajo pa populistično politiko, ki ga je zlorabila.

Nekateri so zaradi argumentov odvetnika, ki je na zveznem sodišču Avstralije zastopal stališča ministra za priseljevanje, Avstralijo označili za »državo, ki spominja na fašistično Nemčijo v tridesetih letih prejšnjega stoletja.«

Vsekakor pa je neizpodbitno dejstvo, da so najboljšega teniškega igralca na svetu iz Avstralije izgnali, saj zaradi »svoje svobodne izbire« predstavlja »nevarnost za avstralsko družbo.«

Kar veliko pove o tako imenovani (lažni) »svobodi« zahodnih družb…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek