sobota, 09. december 2023 leto 28 / št. 343
New York Times: Tretjina zahodnih havbic, poslanih v Ukrajino, je že pokvarjenih in to je nov problem za Pentagon

Topovi zahodne izdelave, poslani v Ukrajino, se nenehno kvarijo ali poškodujejo v boju, kar je postalo nov problem za ameriško ministrstvo za obrambo, je v petek poročal New York Times s sklicevanjem na svoje vire.
Da bi rešil to težavo, je Pentagon, ki je Kijevu priskrbel na stotine kosov orožja, menda vzpostavil obrat za popravilo čez mejo na Poljskem.
Artillery supplied by the US and its allies to Ukraine is constantly broken or damaged - New York Times, citing officials
— David.R (@DavidRusskian) November 26, 2022
About a third of Western howitzers end up in an unacceptable condition for use. pic.twitter.com/hsEMuGALTQ
Po navedbah ameriških uradnikov in drugih udeležencev, ki so »seznanjeni z obrambnimi potrebami Ukrajine«, s katerimi se je pogovarjal časopis, ena tretjina od 350 havbic, ki jih je Zahod poslal v Ukrajino, v danem trenutku - ne deluje.
Orožje se bodisi pokvari zaradi dolgih obdobij prekomerne uporabe, bodisi se poškoduje v boju in ga ni mogoče popraviti na terenu.
Naloga popravljanja opreme je postala prednostna naloga Pentagonovega evropskega poveljstva, ki je domnevno ustanovilo servisni obrat na Poljskem.
Popravila so se začela v zadnjih mesecih.
Vendar pa je stanje ukrajinskega orožja med ameriškimi uradniki skrbno obravnavano, piše v poročilu, ki poudarja, da viri NYT niso želeli posredovati nobenih nadaljnjih podrobnosti o programu.
Yep.. meanwhile the ukraine war still steal taxes..every minute of everyday more of our US tax dollars goes to fund an illegal proxy war.
— Anthony Suworow (@Sintamyr) November 23, 2022
Vzdrževanje na Poljskem običajno vključuje zamenjavo cevi havbic in druga podobna popravila, poroča NYT.
Ukrajinski uradniki medtem trdijo, da želijo, da se delavnice postavijo bližje fronti, da bi se lahko orožje prej vrnilo v boj.
V petek je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg vztrajal, da zavezništvo ni opravilo nobenega vzdrževalnega dela orožja znotraj Ukrajine, češ da to dokazuje, da NATO ni udeležen v sovražnostih.
Vendar pa je oktobra ruski zunanji minister Sergej Lavrov dejal, da zahodna vojaška pomoč Ukrajini pomeni, da je Zahod udeležen v konfliktu.
US Empire Views Ukrainians And Russians As Lab Rats For Weapons Testing
— Caitlin Johnstone (@caitoz) November 17, 2022
A surprisingly frank article by The New York Times describes how the imperial war machine is capitalising on the US proxy war to test its weapons for future use.https://t.co/YCMYvAGKk1
Od začetka ruske vojaške operacije v Ukrajini konec februarja zahodne države podpirajo Kijev z milijardami dolarjev varnostne pomoči.
ZDA, največja podpornica Ukrajine, so od začetka sovražnosti zagotovile orožje, vključno s topništvom, v vrednosti več kot 19 milijard dolarjev.
Po podatkih, ki jih je objavil Pentagon, so ZDA do 23. novembra letos Ukrajini namenile 142 havbic kalibra 155 mm in do 924.000 topniških granat za topove.
Ameriška pomoč je vključevala tudi 36 havbic kalibra 105 mm in 180.000 topniških granat.
Skupaj pa naj bi po podatkih ameriških virov Ukrajina dobila okoli 350 zahodnih havbic - kar pomeni, da jih je več kot sto izven uporabe.
Krasnopol - Orlan-30 strike on a M-777 howitzer - Zaporozhye front
— Tony (@Cyberspec1) November 28, 2022
Note: video is from 2-3 days ago pic.twitter.com/qAjQ7ZwEtY
Moskva je večkrat izjavila, da zahodne pošiljke orožja samo podaljšujejo konflikt.
Havbice zahodne ali sovjetske izdelave pa ruske sile tudi učinkovito uničujejo - pogosto z droni, kot kažejo posnetki zgoraj.
