REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nevarnejša različica BA.2 upočasnuje »odpiranja«, je to pravi razlog za odlog odprave omejevalnih ukrepov tudi v Sloveniji?

Nevarnejša različica BA.2 upočasnuje »odpiranja«, je to pravi razlog za odlog odprave omejevalnih ukrepov tudi v Sloveniji?Nova različica: BA.2 Vir: Twitter

Širjenje BA.2, za katerega se domneva, da je 1,4-krat bolj nalezljiva, kot že zelo prenosljiva originalna podrazličica omikrona, bi lahko zapletlo načrte za ponovno odpiranje, ki se trenutno izvaja v večini provinc v Kanadi, pa tudi drugih držav sveta, poročajo tuji mediji.

In povsem mogoče je, da to, glede na podoben tok pandemije, velja tudi za Slovenijo.

Sarah Otto, profesorica evolucijske virologije in matematičnega modeliranja na Univerzi Britanske Kolumbije ter vodilna kanadska strokovnjakinja za različico BA.2, je dejala, da njen porast v Kanadi »ne pomeni nujno, da se bo zgodil drugi večji val omikrona, bolj verjetno je, da bo val omikrona doživel podaljšan iztek.«

Toda znanstveniki BA.2 pozorno spremljajo, ker je glede tega še vedno veliko negotovosti in ker je bil v nekaterih državah povezan s ponovnim porastom primerov okužb.

Nedavna študija, ki so jo vodili japonski raziskovalci, trdi, da je BA.2 dovolj drugačen od BA.1 in je večja grožnja javnemu zdravju ter da ga sploh ne bi smeli obravnavati kot omikron, temveč bi mu morali dati lastno grško ime.

Študija je pokazala, da prenaša 1,4-kratno hitrost BA.1, se lažje razmnožuje v nosnih celicah, poskusi na hrčkih pa kažejo, da je bolj virulenten kot BA.1.

Doslej so to različico potrdili v 74 državah.

Študija je pokazala, da prenaša 1,4-kratno hitrost BA.1, se lažje razmnožuje v nosnih celicah, poskusi na hrčkih pa kažejo, da je bolj virulenten kot BA.1

V najmanj 10 državah je že prevladujoča, in sicer v Bangladešu, Bruneju, Kitajski, Danski, Guamu, Indiji, Črni gori, Nepalu, Pakistanu in Filipinih, kaže tedensko poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WTO).

Glede resne nevarnosti različice BA.2 pa obstajajo različni dokazi.

V Južni Afriki in Združenem kraljestvu, kjer se hitro širi, se število hospitalizacij zmanjšuje, medtem ko se na Danskem, kjer je BA.2 glavni vzrok okužb, število hospitalizacij in smrti povečuje, še razkriva poročilo WHO.

»Naše raziskave na več lestvicah kažejo, da je tveganje BA.2 za globalno zdravje potencialno višje kot z BA.1,« so zapisali avtorji raziskave na Japonskem.

Podrazličica omikrona BA.2 pa ne le, da se širi hitreje od prvotne različice, temveč bi lahko bila tudi nevarnejša in bi lahko zaobšla ključna orožja, ki jih imamo proti koronavirusni bolezni covid-19, kaže študija.

Omikron - nov sev virusa
Omikron - nov sev virusa. Vir: Twitter

Novi laboratorijski poskusi, ki so jih izvedli na Japonskem, kažejo, da ima virus BA.2 komponente, zaradi katerih lahko povzroča hujši potek bolezni kot starejše različice virusa SARS-CoV-2, tudi delte.

Podobno kot omikron naj bi se tudi v večini izognil zaščiti, ki jo dobimo s cepivom.

Poživitveni odmerek sicer povrne raven zaščite, zaradi česar je 74 odstotkov manj možnosti, da cepljena oseba zboli.

BA.2 je imenovan tudi 'prikriti omikron.' Razlog za tako ime je, ker se ne pokaže na PCR-testu, v nasprotju z omikronom.

BA.2 je tudi odporen proti nekaterim zdravilom, recimo proti sotrovimabu, ki ga zdaj uporabljajo proti omikronu, še poroča ameriški portal.

Izsledke študije, ki še čaka na objavo, so v sredo objavili na strežniku bioRxiv.

»Mogoče je, da je BA.2 hujši virus kot BA.1, da se širi hitreje in da povzroča resnejši potek bolezni,« je dejal Daniel Rhoads, vodja oddelka za mikrobiologijo na kliniki Cleveland v Ohiu.

V primerjavi z virusom, ki povzroča covid-19, ki se je pojavil v Wuhanu na Kitajskem, je BA.2 že visoko mutirana različica.

BA.2 ima že več deset genetskih sprememb, ki so različne od izvornega omikrona.

BA.2 je imenovan tudi »prikriti omikron.«

Razlog za tako ime je, ker se ne pokaže na PCR-testu, v nasprotju z omikronom.

Laboratoriji morajo za to, da bi ga zaznali, narediti še dodaten korak in sekvencionirati virus, da bi potrdili to različico.

Mnogi laboratoriji zato – tudi v Sloveniji – sploh ne vedo, koliko različice BA.2 je sploh prisotne.

Da je prisotna, je jasno.

V kolikšni meri, pa je že drugo vprašanje...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek