REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemški časnik o Sebastianu Kurzu: "Končno je mogoče ubiti dojenčka-Hitlerja!"

Nemški časnik o Sebastianu Kurzu: Titanic Kurz

Avstrijska policija je pričela s preiskavo proti nemškemu satiričnemu časniku Titanic zaradi kaznivega dejanja "poziva k uboju politika"in sicer predsednika avstrijske ljudske stranke (ÖVP) ter najverjetnejšega novega kanclerja Avstrije Sebastjana Kurza.

Nemški satirični časnik Titanik je namreč takoj po objavi rezultatov parlamentarnih volitev v Avstriji, ko je postalo jasno, da je avstrijska ljudska stranka postala najmočnejša stranka v državi in da bo Kurz najverjetneje postal predsednik nove avstrijske vlade, preko twitterja objavil fotografijo Sebastiana Kurza in preko njega ostrostrelski merek. Pod sliko se nahaja tekst: "Končno je mogoče ubiti dojenčka-Hitlerja!"

"Primer smo predali pristojnim organom," je sporočila policija. Avstrijski mediji pišejo, da se s tem primerom sedaj ukvarja Zvezni urad za zaščito ustavne ureditve in boj proti terorizmu.

Sebastian Kurz

S satiričnim zapisom pa so avtorji v resnici opozorili tudi na tako imenovani "paradoks dedka", s katerim se dokazuje nezmožnost potovanja nazaj v času, ki so ga večkrat predstavljali pisatelji znanstvene fantastike. Tisti, ki potuje nazaj v času bi namreč lahko prišel v položaj, ko bi ubil svojega biološkega dedka (ali kakšnega drugega prednika) še preden bi spoznal njegovo babico, zaradi česar njegovi starši in niti on sam ne bi mogli biti spočeti, kar pomeni, da ne bi mogel potovati nazaj v času.

Tudi New York Times je spraševal bralce, 'ali bi ubili dojenčka -Hitlerja, če bi lahko potovali nazaj v času ?'

Na podoben način je na tej osnovi New York Times pred dvema letoma spraševal bralce, "ali bi ubili dojenčka -Hitlerja, če bi lahko potovali nazaj v času" in bi na ta način imeli možnost, da spremenijo zgodovino.

Pri satiričnem zapisu na račun Kurza pa se očitno kaže tudi dejstvo, da precejšen del nemške javnosti precej kritično ocenjuje zmago Sebastiana Kurza, tako zaradi njegove mladosti kot tudi zaradi njegovih populističnih sporočil, ki se precej razlikujejo do beguncem tolerantne politike Angele Merkel, ponovne kanclerke Nemčije.

Tudi tuji mediji večinoma opozarjajo, da bi zunanja politika Avstrije v primeru, da bosta vlado formirali ljudska stranka ÖVP in svobodnjaška stranka FPÖ, lahko zavila precej bolj desno kot sedaj, tako da bi se Avstrija lahko pridružila "višegrajski četverici" tudi glede vprašanj migracij, obveznih kvot beguncev, pristojnosti EU in podobnih vprašanj. Med leti 2000 in 2006 sta stranki sicer že vladali Avstriji, vendar je bila tedanja avstrijska vlada zaradi sodelovanja Jörga Haiderja v tedanji avstrijski vladi soočena z bojkotom s strani držav EU ter številnimi kritikami, predvsem iz ZDA in Izraela. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek