petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
NATO brez obrambe: Ruski Orešnik v Dnepropetrovsku pokazal svojo izjemno moč, bo Zahod razumel sporočilo?
Ruska uporaba balistične rakete v napadu na Dnepropetrovsk je povzročila preplah in sprožila resne razprave znotraj ukrajinske politične in vojaške elite.
Kaj se je zgodilo, je pojasnil ruski predsednik sam. Uporabljeno skrivnostno orožje je bilo razkrito kot »Orešnik.«
Vladimir Putin has spoken about the Russian response to Western Weapons used against Russia. The "Mystery Weapon" used has been revealed as "Oreshnik".
— Chay Bowes (@BowesChay) November 21, 2024
Full text-
"As a response to the attack on Russian territory by Western missiles: the Russian armed forces launched a combined… pic.twitter.com/PIcdEXQrLT
»Kot odgovor na napad zahodnih raket na rusko ozemlje so ruske oborožene sile izvedle kombiniran napad na enega od objektov ukrajinske obrambne industrije.
V bojnih razmerah je bil preizkušen eden najnovejših ruskih raketnih sistemov srednjega dosega. V tem primeru SO BILI z nejedrsko hiperzvočno opremo cilji izstrelitve doseženi na ozemlju Ukrajine v mestu Dnepropetrovsk, kjer je bil prizadet eden največjih in najbolj znanih industrijskih kompleksov iz časov Sovjetske zveze.«
Correction: The missile used by Russia was not the RS-26, but rather a previously unknown medium range missile known as the Orezhnik (Hazel).
— Scott Ritter (@RealScottRitter) November 21, 2024
A medium range missile is generally characterized as having a range of between 1,000 and 3,000 kilometers.
The range from Kapustin Yar…
Ta dogodek odpira številna vprašanja o tehničnih zmožnostih izstrelka, njegovem potencialu za širšo uporabo in resnih grožnjah, ki jih predstavlja, zlasti v kontekstu sedanje vojne.
Pred razkritjem Vladimirja Putina so zahodni analitiki ocenjevali, da je Dnepropetrovsk zadela raketa »Rubež«.
Tudi raketa RS-26 »Rubež« slovi kot ena najnaprednejših ruskih raket.
Po dostopnih podatkih lahko nosi hiperzvočno jadralno raketo Avangard ali štiri neodvisno usmerjene bojne glave (MIRV), vsako z močjo do 0,3 megatona.
Zaradi teh lastnosti gre za orožje strateškega dosega in izredne rušilne moči, podobno znani raketi RS-24 »Jars«.
"America is pushing the world into global conflict"
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) November 21, 2024
Putin declares that Russia's NEW "Oreshnik" missiles cannot be intercepted by Western systems.
The missiles travel at Mach 10 which is 3km per second. pic.twitter.com/1RcHDvIp2z
Kljub dejstvu, da so ICBM (medcelinske balistične rakete) najpogosteje povezane z minimalnim dosegom 5500 kilometrov, lahko nekatere različice »Rubeža« po poročanju medijev potujejo do 9000 kilometrov.
Zaradi tega so med najbolj smrtonosnimi izstrelki na svetu, dejstvo, da jih je mogoče izstreliti iz silosov ali mobilnih platform, pa dodatno povečuje njihovo operativno prilagodljivost.
Možnost opremljanja teh raket s konvencionalnimi bojnimi glavami se šteje za malo verjetno, kar še povečuje strah pred njegovim jedrskim potencialom.
"A successful test of a hypersonic Oreshnik (Орешник) IRBM was conducted against a target in Dnipropetrovsk."
— Areel Fox (@AreelF58075) November 21, 2024
- statement on Telegram chnnels pic.twitter.com/t85A3sD1Lw
V zadnjem primeru je bilo očitno, da je ukrajinsko mesto zadelo najmanj šest bojnih glav z veliko hitrostjo.
Proti tem skorajda ni obrambe.
Ukrajinski protiletalski sistemi, tako kot ameriški Patriot PAC-3, so namenjeni prestrezanju balističnih raket kratkega dosega, kot so rakete Iskander.
Итак, РСД "Орешник", возможно, приостановленных НИОКР модернизации советских РСД "Пионер" или допиленный для несения большей боенагрузки в 3ББ вкл кассеты по гибкому набору настильных траекторий на среднюю дальность МБР Рубеж.
— Mannechka (@Neiti1525) November 21, 2024
Оружие для минетчиков США: ЕС, GB и Израиля.
Пионер: pic.twitter.com/y0FSjwhO1x
Vendar »Rubež«, kot raketa srednjega dosega, bistveno presega zmogljivosti teh sistemov.
Eden od možnih odgovorov na novo grožnjo bi lahko bil ameriški sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).
Ta sofisticiran sistem je zasnovan za prestrezanje balističnih raket srednjega dosega na velikih višinah, vendar ima omejitve.
Trenutno je v uporabi le sedem baterij THAAD, od katerih je ena razporejena za obrambo Izraela, zaradi česar jih je težko preusmeriti v Ukrajino.
Какой к хуям орешник? ИИ pic.twitter.com/GPk1BkDEqA
— Леонтьев Виктор (@rosagit) November 21, 2024
Druga možna izbira je sistem »SM-6«, ki je sposoben prestreči balistične rakete srednjega dosega in druge zračne grožnje na razdaljah do 240 kilometrov.
Število teh sistemov in visoka cena 40 milijonov dolarjev na raketo pa predstavljata precejšnjo oviro za njihovo nabavo in integracijo.
Toda Vladimir Putin je bil jasen - sistemi, ki jih imajo Američani ne morejo prestreči te rakete, ki potuje s hitrostjo Mach 10 oziroma 3 kilometre v sekundi.
On November 21, Russia used the latest Russian medium-range hypersonic missile system "Oreshnik" in a non-nuclear version to strike the Dnieper , Putin said.
— East_Calling (@East_Calling) November 21, 2024
According to him, there are no air defense systems capable of shooting down such missiles.
He called the use of the… pic.twitter.com/pcxmXxxZzs
Napad na Dnepropetrovsk se je zgodil v času, ko je Rusija okrepila svoje grožnje in retoriko o možni uporabi jedrskega orožja.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob tem podpisal spremembe jedrske doktrine, ki omogočajo hitrejšo odločitev o uporabi tovrstnega arzenala.
Sporočilo zahodu in Ukrajini je jasno: To bi lahko bila že jutri evropska mesta. In ni nujno, da bi bile rakete opremljene le s konvencionalnimi glavami.