REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Musk: Ameriška vlada preko Pentagona plačala Reutersu milijone dolarjev za »družbeno zavajanje«

Musk: Ameriška vlada preko Pentagona plačala Reutersu milijone dolarjev za »družbeno zavajanje«Reuters Thomson

Podružnica agencije Reuters je prejela več milijonov ameriških vladnih sredstev za »obsežne projekte družbenega zavajanja«, je zatrdil Elon Musk, vodja oddelka za vladno učinkovitost (DOGE).

Musk se je v četrtkovi objavi obregnil ob podatke s spletnega mesta USAspending.gov, v katerih je navedeno, da je Thomson Reuters Special Services LLC, hčerinsko podjetje družbe Thomson Reuters, imelo pogodbe z vladnimi agencijami.

Eden od javno dostopnih dokumentov je določal, da je ameriško ministrstvo za obrambo namenilo več kot 9 milijonov dolarjev za dva projekta, imenovana Active Social Engineering Defense (ASED) in Large Scale Social Deception (LSD).

Podružnica agencije Reuters je prejela več milijonov ameriških vladnih sredstev za »obsežne projekte družbenega zavajanja«, je zatrdil Elon Musk, vodja oddelka za vladno učinkovitost (DOGE).

Musk je v komentarju o dokumentu zapisal: »Ameriška vlada je Reutersu plačala na milijone dolarjev za »obsežno družbeno zavajanje«. To dobesedno piše na naročilnici! To je popolna prevara. Samo vau.«

Po navedbah ameriške Agencije za napredne obrambne raziskovalne projekte je cilj programa ASED razviti avtomatizirano obrambo pred napadi socialnega inženiringa, ki bi lahko vključevali zavajajoče taktike za manipulacijo posameznikov, da bi razkrili zaupne informacije.

Niti Pentagon niti USAspending.gov ne pojasnjujeta namena programa, vendar sta tako LSD kot ASEAD navedena kot »dejavnosti na področju inženiringa ter raziskav in razvoja.«

Podjetje Reuters je prejelo še eno pogodbo Pentagona, ki Ministrstvu za obrambo zagotavlja neopredeljene napredne razvojne storitve.

Agencija je prejela tudi približno 500.000 dolarjev od State Departmenta za dostop do novičarskih storitev.

Tako Musk kot ameriški predsednik Donald Trump sta obljubila, da se bosta borila proti korupciji in potratni porabi v ameriški vladi.

V tej luči je več zveznih agencij prekinilo pogodbe v skupni vrednosti 8 milijonov dolarjev z revijo Politico, potem ko je Musk te pogodbe kritiziral kot »potratno« porabo davkoplačevalskih sredstev.

Trump je tudi ocenil, da je bilo v agencijah, kot je Ameriška agencija za mednarodni razvoj (USAID), ki je glavna agencija Washingtona za financiranje političnih projektov v tujini, zlorabljenih več milijard dolarjev za plačilo ugodnega medijskega poročanja o demokratih.

To trditev je zavrnilo več ameriških medijev, med drugim Politico in Associated Press.

Res pa je, da usluge Reutersa uporabljajo tudi vsi slovenski osrednji mediji, ki s te agencije prepisujejo svoje mednarodne novice...

No, uradna obramba Reutersa trdi, da so delali na programih, ki naj bi bili obramba pred zavajanjem, ne pa programi za zavajanje.

Je pa vsekakor nenavadno, da se podjetje, ki bi moralo zgolj proizvajati resnične novice, ukvarja s kakršnimkoli socialnim inžineringom ali z vprašanjem, katero novico ali sporočilo bralci smatrajo za relevantno in katero ne in ob tem celo delati na tem, da bi določene (njihove) novice sprejeli kot edino resnico in ne neke druge.

To je delo, ki bi ga morali prepustiti bralcem.

Za Reuters se že dolgo ve, da se ukvarja z vsem mogočim, za razliko od agencije AP na primer.

Očitno so prestopili mejo, Elon Musk je to izkoristil in škoda za Reuters bo velika, karkoli bodo rekli v svojo obrambo.

Da ne govorimo o tem, da so bili neposredno na plačilnem spisku ameriškega obrambnega ministrstva.

Neodvisnost pa taka...

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek