sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
»Mislite, da si Rusi želijo vojne?« Protivojna pesem in en sam zemljevid vam bodo odgovorili na ključno vprašanje!
V prvi oddaji ZDF Magazin Royale po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022 je znani nemški komik Jan Böhmermann zapel znano protivojno pesem - v nemščini.
Oddaja je tedaj sprožila vrsto odzivov in vprašanj.
And to remind Stoltenberg of Baghdad also....They can't do this anymore anywhere they want,this is over... pic.twitter.com/4ErCAqqm42
— AZ (@AZgeopolitics) October 10, 2022
In vse bolj se zdi, da so ta še bolj aktualna z razplamtevanjem druge velike (prva se je leta 1999 zgodila v spopadu ZRJ z zvezo NATO, posnetek zgoraj) vojne na evropskih tleh po drugi svetovni vojni.
V trenutku, ko je jedrska vojna nenadoma »postala mogoča«, ko poslušamo izjave različnih politikov, ki napovedujejo možno uporabo »taktičnih« jedrskih nabojev in preračunavajo, kaj bi jim lahko sledilo ali ne, bi se verjetno morali vprašati, kam so izginili vsi miru in sodelovanju med narodi naklonjeni diplomati?
In zakaj se nihče ne ukvarja z mirom, vsi pa s samo še večjim dotokom orožja v Ukrajino?
A si obsojal tudi UA agresorja, ko je izvajal zločine nad prebivalci Donbassa od leta 2014 naprej? Imam natisnjenih ogromno člankov na to temo, ravno zaradi strahu, da jih kmalu ne bo več moč najti. Pravkar berem dogodek iz leta 2014, avgust 13, Zugres beach. Kaj SLO podpira
— Lili (@alinlili88) October 10, 2022
O teh dilemah postavlja vprašanje tudi znana pesem, ki nato na njih tudi odgovarja.
Odgovori so jasni, prepričljivi in protivojni. V ruščini, v nemščini in vseh drugih jezikih.
Za tiste, ki še vedno niso prepričani, kdo si je res želel to vojno pa proti koncu članka tudi zemljevid, ki v resnici pojasni vse – tistim, ki seveda znajo razmišljati z lastno glavo.
Mislite, da si »Rusi želijo vojne?« (rusko »Хотят ли Pусские войны?«, Chotjat li Russkije woiny?) je pogosto citiran naslov pesmi Jevgenija Jevtušenka iz leta 1961.
Uglasbitev pesmi Eduarda Kolmanowskega, ki jo je istega leta prvič zapel Mark Bernes, je postala dobro znana protivojna pesem.
Na začetku pesmi zastavljeno vprašanje »Ali mislite, da Rusi želijo vojne?« se ponavlja se v naslednjih refrenih, ki so sestavljeni iz samo treh ponovitev tega vprašanja.
Lviv, March 2018. Celebrating the 75th anniversary of the creation of the SS division Galicia. pic.twitter.com/S9XtqZuHn1
— Maria Dubovikova (@politblogme) October 9, 2022
Prva kitica vsebuje sklicevanja na miren svet ruske naravne pokrajine. V nadaljevanju in v nasprotju s tem je poslušalec pesmi pozvan, naj sina padlega vojaka vpraša za odgovor na naslovno vprašanje pesmi, ali si Rusi želijo vojne.
Druga kitica se nanaša na drugo svetovno vojno in spopad ob Elbi. Besedilo spet poziva, naj se za odgovor na naslovno vprašanje poslušalec posvetuje z vojaki.
Tretja kitica se začne s pacifističnim pozivom k svetu brez vojn in konča s pozivom, naj matere in žene vojakov prosijo za odgovor na naslovno vprašanje.
Na koncu je v zadnji kitici povzeto, da je vsak pripadnik vsakega »naroda« prepoznal »resnico«.
— Christine (@ChristineEliaz) October 10, 2022
Vendar se ta resnica ne izreče na glas, ampak se vprašanje naslova pesmi večkrat ponovi v refrenu, ki sledi.
Na naslovno vprašanje »Ali mislite, da Rusi želijo vojno?« med pesmijo ni izrecno odgovorjeno z »Ne«.
Verzi pesmi jasno pokažejo zavračanje vojn in vizijo mirnega svetovnega reda.
Zaluzhny has a bronze bust of Bandera in his office as well. pic.twitter.com/RTwo84RvbD
— Maria Dubovikova (@politblogme) October 10, 2022
Ta kontekst spremeni vprašanje »Ali mislite, da Rusi želijo vojno?« v retorično vprašanje, ki služi manj kot resno vprašanje in bolj za prenos in krepitev pacifističnega sporočila pesmi.
Po mnenju Irmtraud Gutschke bi pesem lahko razlagali tudi kot »obljubo«, da »Rusi ne bodo nikoli začeli vojne.«
Vsi, ki so prepričani, da je to vojno začela Rusija, se bodo ob tem seveda le cinično nasmehnili – toda podatki kažejo, da je temu res tako in da je bila Rusija tudi v vojno v Ukrajini dobesedno prisiljena.
Zanimivo je, da je to pesem za svoje namene uporabil tudi eden od največjih krivcev za sedanjo vojno – ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Tik pred rusko invazijo na Ukrajino leta 2022 je ukrajinski predsednik Zelenski rusko javnost pozval k miru.
Svoj govor v ruščini je zaključil z nagovorom ruskega prebivalstva s stavkom »Ali si Rusi želijo vojne?«
Zelensky threatens all of us with nuclear attacks. Look, he ignored both Minsk accords, we have armed him, and he is pocketing cash. His entourage, when each of them snorts 50 grams of cocaine and shouts: "We will entice World War 3 with nukes!" What is this all about? https://t.co/GTNMc9rxlB
— Boštjan M. Zupančič (@bmz9453) October 13, 2022
»Ali Rusi želijo vojne? Rad bi dobil odgovor na to vprašanje. Toda odgovor je odvisen samo od vas – državljanov Rusije,« je dejal Zelenski.
V resnici pa je že tedaj dal ukaze, da njegovo topništvo vsak dan močneje udari po državljanih v rusko govorečih regijah na vzhodu Ukrajine.
Ne verjamete? Oglejte si ta zemljevid spodaj.
Ta zemljevid je ključ do razumevanja, kako se je začela vojna v Ukrajini. Pove nam, kdo je provociral in kdo je bil provociran.
Rumene pike predstavljajo topniške eksplozije, ki so jih v dnevnih povzetkih dokumentirali »opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE), nameščeni na fronti«.
Velika večina eksplozij granat je bila na območju, kjer živijo rusko govoreči ljudje, ki so bili zadnjih 8 let pod vojaškim obleganjem. (Od leta 2014 je bilo v spopadih ubitih 14.000 večinoma etničnih Rusov.)
Photo of ethnic Russian family hoping to survive one of Kiev's countless shellings of Donbas after Poroshenko had declared Ukrainian children would "go to kindergarten" while "their's [Donbas Russians'] hid in cellars."
— (@uncle_authority) October 14, 2022
By photojournalist Andy Rochelli, kiIIed by the Banderites. https://t.co/Ee76eddV77 pic.twitter.com/ZzgeRSd56K
Mirovni sporazumi iz Minska so bili pripravljeni za rešitev vprašanj med sprtima stranema in končanje sovražnosti tako, da bi Donbas ostal del Ukrajine z veliko avtonomijo, vendar je vlada v Kijevu zavrnila izvajanje sporazuma.
Pravzaprav je nekdanji predsednik Ukrajine Petro Porošenko celo priznal, da je bila pogodba le sredstvo za kupovanje časa, dokler se ne bi začela nova obsežna ofenziva na Donbas.
Skratka, ukrajinska vlada nikoli ni imela namena doseči mirnega dogovora z voditelji Donbasa.
Njihov cilj je bil zaostriti konflikt, da bi izzvali Rusijo in jih pritegnili v dolgotrajno vojno, ki bi izčrpala njihove vire in sesula gospodarstvo Ruske federacije.
Dolgoročni cilj je bil odstraniti Vladimirja Putina s položaja in ga nadomestiti z marioneto, ki jo podpira Washington, ki bi delala, kar ji je naročeno.
Ukrainian TV, 24.08.2022pic.twitter.com/PYmE6M1rhD
— Maria Dubovikova (@politblogme) October 10, 2022
Ameriški uradniki – vključno z Joejem Bidnom – so celo priznali, da je njihov načrt vključeval spremembo režima v Moskvi. Morali bi jim verjeti na besedo.
Zemljevid napadov ukrajinskih sil na čelu z neonacističnim bataljonom Azov na področja na vzhodu Ukrajine, kjer je večinsko rusko govoreče prebivalstvo vizualno prikazuje dogodke pred rusko invazijo.
Razkriva laži in identificira resnične izvore vojne, ki jih je mogoče izslediti nazaj do težkih topniških napadov, ki jih je ukrajinska vojska sprožila več kot teden dni pred rusko invazijo, ki se je začela 24. februarja.
Americans supporting war, especially ex military are fine with this. They know death and destruction is well worth saving the Donbas region
— Brian T (@BrianthtsT) October 13, 2022
Poglejmo še podatke o številu izstreljenih granat v napadih, ki jih ponazarja zemljevid zgoraj - Napadi na področja na vzhodu Ukrajine, kjer je večinsko rusko govoreče prebivalstvo:
15. februarja je OVSE zabeležila 41 kršitev prekinitve ognja, ko so kijevske sile začele obstreljevati Donbas.
16. februar: 76 kršitev
17. februar: 316 kršitev
18. februar: 654 kršitev
19. februar: 1.413 kršitev
20.–21. februar: 2.026 kršitev
22. februar: 1.484 kršitev
... skoraj vse kršitve na strani Kijeva.
In nato je ruska vojska, ki je to razumela kot pripravo za napad na Donbas šele 24. februarja res intervenirala.
Le kdo, ki si želi mir, bi tako krvoločno obstreljeval območja na vzhodu Ukrajine, kjer živijo rusko govoreči prebivalci v trenutku, ko je ruska vojska izvajala velike manevre?
Jasno – le nekdo, ki si je vojne želel. Nekdo, ki je poslušal »kabale« in »vojne huskače« v Washingtonu, kot jih imenuje nekdanja kongresnica Tulsi Gabbard, ki je pravkar izstopila iz Demokratske stranke.
Nekdo, ki ga je imel na vrvici Joe Biden.
In to je bil seveda Volodimir Zelenski, marioneta, ki nam je priredila vojno v Evropi.
Ogromno obstreljevanje je bilo usmerjeno zoper rusko govoreče ljudi, ki živijo na območju v vzhodni Ukrajini.
To so ljudje, ki so jih bombardirali njihovi rojaki Ukrajinci.
In to je tisto, kar podpirajo vse države Evropske unije in tudi Slovenija, najprej z Janševo in sedaj z vlado Roberta Goloba na čelu.
Te države so na strani ameriških vojnih hujskačev in vojne. Na strani tistih, ki so izzvali vojno!
Before Putin announced Special Military Operation. pic.twitter.com/Hq3y5iusco
— Sherry Bender (@Earnest101) October 8, 2022
In tudi sedanja slovenska vlada žal ne zna, ne zmore ali noče sprejeti resnice.
Skupaj z ministri, ki so padli na testu iz zgodovine.
Tega verjetno ne boš doživel! Veljajo ukazi iz Lagleya!
— igor Hribar (@19avgust) October 12, 2022
Odgovor na naslovno vprašanje iz pesmi pa je seveda jasen: Ne, Rusi si ne želijo in si niso želeli vojne.
Želel si jo je Zahod.
Želele so si jo ZDA. Želela jo je Bidnova vlada.
Yeah well your pet Zelensky has other plans, doesnt want peace, and wants to use what you give him to attack Russian soil. The war will never end until you get rid of him.
— TheDaddyBuck (@TheBigDaddyBuck) October 14, 2022
In zato je svet vojno tudi dobil – a ne takšno, kot so si jo zamislili v ZDA, pač pa takšno, kot jih Rusi redno servirajo svojim sovražnikom.
Stokanje generalnega sekretarja zveze NATO, češ da v tej vojni Rusi ne smejo zmagati, ker bi to bil poraz za Nato, bo za zmeraj obveljalo kot dokaz, da je bila Rusija v Ukrajini v resnici v vojni z vso zvezo NATO.
hm, now I really want russia to win
— NATO is a defensive org. (@gfhhfh) October 11, 2022
Neonacizem in rasizem, ki ga na Zahodu kažejo do Rusov in ga podpira ameriška administracija pa sta prava simptoma hude bolezni.
A brez skrbi. Lahko se zgodi, kot kaže video spodaj - da bodo Rusi to zimo prišli še veliko dlje - proti zahodu.
Rusi si vojn ne želijo, vendar so Evropi že velikokrat prinesli mir.