REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Medvedjev: Vodja Nata je »na čarobnih gobah«, toda znanje ruščine mu bo res prav prišlo v »sibirskem taborišču«!

Medvedjev: Vodja Nata je »na čarobnih gobah«, toda znanje ruščine mu bo res prav prišlo v »sibirskem taborišču«!Vir: Posnetek zaslona, X

Nekdanji ruski predsednik se je ponorčeval iz genseka zveze NATO Marka Rutteja zaradi njegove trditve, da bi lahko Kitajska prosila Rusijo, da naj napade evropske članice zveze NATO, če bi se Peking odločil za podobno potezo glede Tajvana.

Pozval je tudi k močnejši obrambi Nata in opozoril, da »če tega ne bomo storili, se bomo morali naučiti ruskega jezika.«

»Rutte je očitno pojedel preveč čarobnih gobic, ki jih imajo radi Nizozemcije v soboto na omrežju X opozoril Dmitrij Medvedjev, ki je trenutno namestnik predsednika ruskega Varnostnega sveta.

»(Rutte) vidi tajno dogovarjanje med Kitajsko in Rusijo glede Tajvana, nato pa ruski napad na Evropo.

Toda v eni stvari ima prav: naučiti bi se moral rusko.

V kakšnem sibirskem taborišču bi mu to lahko prišlo prav,« se je pošalil Medvedjev in namignil na težke razmere v odmaknjenih zaporniških taboriščih v tej regiji.

Peking, ki Tajvan v okviru politike »ene Kitajske« šteje za svoje ozemlje, je večkrat zahteval, da se ZDA in ameriške zaveznice prenehajo vmešavati v kitajske notranje zadeve.

Vendar pa Washington Tajvanu še naprej dobavlja orožje.

Rusija podpira kitajsko stališče ter obsoja zahodno prodajo orožja in diplomatske obiske na otoku.

Moskva je tudi večkrat zavrnila trditve, da namerava napasti NATO, in takšne izjave označila za neutemeljene in del zahodnega strašenja:

Vir: Posnetek zaslona

Kremelj je zatrdil, da so »to le poskusi ustvarjanja umetnega zunanjega sovražnika, da bi upravičili takšno linijo militarizacije Evrope.«

Ruski uradniki opozarjajo, da evropske države, članice Nata uporabljajo domnevno grožnjo Rusije, da bi ljudi odvrnile od svojih notranjih težav.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je »staro grozljivo zgodbo o ruskem medvedu« označil za lahek izgovor v luči gospodarske stagnacije in padanja življenjskega standarda v Evropi.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je »staro grozljivo zgodbo o ruskem medvedu« označil za lahek izgovor v luči gospodarske stagnacije in padanja življenjskega standarda v Evropi.

Na nedavnem vrhu so članice Nata razpravljale o povečanju ciljnih obrambnih izdatkov na 5 % BDP, čeprav uradni dogovor ni bil dosežen.

Nekatere evropske države so izrazile zaskrbljenost, da bi takšna raven obrambnih izdatkov predstavljala veliko finančno breme, ki bi lahko obremenilo domače proračune in javno podporo obrambnim politikam.

V Berlinu na primer, nemški kancler Friedrich Merz želi prepričati Nemce, da vlada v državni malhi nima 5 milijard evrov, da bi nemške državljane razbremenila stroškov elektrike.

Hkrati pa obrambni minister Boris Pistorius dahne, da vlada kanclerja Merza v ZDA kupuje 5–10 sistemov Patriot, vsak stane milijardo evrov, da bi jih poslali v Ukrajino.

V Sloveniji bomo o dvigu »obrambnih« stroškov odločali na posvetovalnem referendumu, najverjetneje v jeseni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek