petek, 06. december 2024 leto 29 / št. 341
Macron in Merklova v Berlinu za "suvereno in močnejšo EU"
Francoski predsednik Emmanuel Macron je skupaj z nemškim kolegom Frank-Walterjem Steinmeierjem mlade v Evropi pozval, naj se borijo za odprto in miroljubno Evropo. Pred srečanjem z nemško kanclerko Angelo Merkel je danes v Berlinu spregovoril tudi v bundestagu, kjer se je v luči številnih izzivov zavzel "za močnejšo Evropo".
"Smo na zelo pomembni točki naše zgodovine," je ob srečanju z mladimi iz vse Evrope v nemški prestolnici dejal Macron. "Mladina lahko zgradi prihodnost le, če pozna preteklost. Sicer obstaja nevarnost, da ponovimo napake. Zgradite odprto, ambiciozno Evropo," je pozval mlade na dogodku z naslovom "100 idej za mir".
Steinmeier pa je poudaril, da je pomembno obnoviti obljubo "Nikoli več vojne". Iz zgodovine se je treba učiti, da bi se izognili novim nesporazumom, je dejal nemški predsednik.
Macron se v Berlinu udeležuje vrste dogodkov ob dnevu spomina na žrtve vojn, ki ga v Nemčiji obeležujejo od leta 1919, po koncu prve svetovne vojne. Ob tej priložnosti je skupaj s Steinmeierjem in kanclerko Merkel položil venec na spominskem obeležju v spomin padlim v prvi in drugi svetovni vojni.
Francoski predsednik je spregovoril tudi v bundestagu. V svojem govoru je Nemčijo pozval k prizadevanjem, da bi Evropo v časih novega nacionalizma naredili bolj odporno.
"Evropa, in znotraj nje francosko-nemški dvojec, ima dolžnost, da ne dovoli, da bi svet zdrsnil v kaos, in da vodi po poti miru. Zato mora biti Evropa močnejša," je opozoril Macron.
"Danes moramo odpreti novo poglavje," je dejal francoski predsednik, ki je ob tem omenil tudi druge izzive, s katerimi se soočamo, med drugim podnebne spremembe in trgovinske spore. "Vsi si želimo pravičen svetovni red," je zatrdil.
Po govoru v bundestagu je imel Macron na programu še srečanje s kanclerko Merkel, s katero naj bi govorila o prihodnosti EU in reformah evrskega območja.
Po napovedih naj bi se voditelja skušala uskladiti glede digitalnega davka, govora pa naj bi bilo tudi o evropskem proračunu za prihodnje leto, o katerem se države še niso uskladile z Evropskim parlamentom. Rok za to se izteče v ponedeljek.
Merklova je pred pogovori dejala, da bosta do sredine decembra partnerjem v EU predstavila obsežen predlog reform. Zdaj moramo resnično to izpolniti, je dejala kanclerka po poročanju dpa.
Med temi reformnimi predlogi je skupni proračun za evrsko območje in Evropski denarni sklad. Nadaljnja, sicer sporna točka, je po besedah Merklove razprava o digitalnem davku za velike koncerne. Strani morata tudi razjasniti še zadnje podrobnosti v zvezi z načrtovano novo elizejsko pogodbo o še tesnejšem nemško-francoskem sodelovanju, ki naj bi jo pripravili do 22. januarja prihodnje leto.
Merklova je ob tem kot "zelo simbolično" označila dejstvo, da je bila še pred enim tednom povabljena v Francijo na slovesnost v spomin na žrtve prve svetovne vojne. "In ti si danes na obisku v Nemčiji," je dejala francoskemu predsedniku.
Macronov govor v bundestagu je opisala kot prepričljiv in sijajen. To po njenem mnenju kaže na to, kakšen pomen ima nemško-francosko prijateljstvo, tudi v evropskem kontekstu. Strinjala se je tudi z Macronovo oceno, da je Evropa na razpotju.
Macron pa je ponovno poudaril, da je francosko-nemška odgovornost še posebej velika pri pripravi prihodnosti Evrope. Ta odgovornost pomeni zgraditi pravo suverenost Evrope in močnejšo EU.