REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pirova zmaga: premierka Velike Britanije preživela nezaupnico, večina poslancev pa zavrača njen dogovor z EU

Pirova zmaga: premierka Velike Britanije preživela nezaupnico, večina poslancev pa zavrača njen dogovor z EUTheresa May Vir:Pixell

Theresa May, predsednica vlade Velike Britanije se je danes  soočila z glasovanjem o nezaupnici, poroča BBC.

Člani njene stranke, ki podpirajo brexit, so bili prepričani, da imajo dovolj glasov za začetek postopka njene razrešitve, javlja Reuters, ki opozarja, da je za glasovanje o nezaupnici potrebno, da najmanj 48 konservativnih poslancev izroči pisma z zahtevo predsedujočemu tako imenovanega Odbora 1922, Grahamu Bradyju.

Theresa May, začetek konca
Začetek konca Mayeve?

Zahteva za odstavitev Mayove bi uspela, če bi proti njej glasovalo 158 od 315 poslancev v parlamentu. Za glavnega pobudnika glasovanja o nezaupnici velja konservativni poslanec Jacob Rees-Mogg, ki je h glasovanju o nezaupnici pozval kmalu po objavi dogovora o brexitu sredi novembra. 

Vendar pa je britanska premierka Theresa May preživela glasovanje o nezaupnici na čelu Konservativne stranke. 

To pomeni, da ostaja tudi predsednica vlade in da v 12 mesecih od tega glasovanja ni mogoče ponovno glasovati o nezaupnici. 

Mayevo je podprlo 200 "torijcev", proti njej pa je glasovalo 117. Za "obstanek" je Mayeva potrebovala 159 glasov. V bistvu je dobila celo več glasov kot tedaj, ko so jo izvolili za predsednico stranke.

Že pred glasovanjem je premierka poslancem svoje stranke povedala, da bo z mesta vodje konservativcev odstopila pred parlamentarnimi volitvami leta 2022.

Mayeva je v sredo dopoldne v izjavi na Downing Streetu povedala, da bi sprememba v vodstvu stranke ustvarila negotovost "v času, ko si to lahko najmanj privoščimo" in ko bi morali biti konservativci enotni, da bi lahko služili državi. Po njenem mnenju izbor novega vodje torijcev ne bi spremenil temelja pogajanj z EU o brexitu niti razmerij v parlamentu.

Dodala je, da novi vodja stranke ne bi imel časa za vnovična pogajanja o dogovoru o brexitu. "Pripravljena sem končati delo," je še zatrdila Mayeva, ki je vodenje torijcev in britanske vlade prevzela poleti leta 2016, potem ko je po referendumski odločitvi Britancev za izstop iz unije odstopil David Cameron

Zaradi zmede zaradi brexita so mediji v Veliki Britaniji že napovedovali nove voditelje konservativcev: omenjali so se  nekdanji zunanji minister Boris Johnson, notranji minister Sajid Javid, nekdanji minister za brexit Dominic Raab in minister za okolje Michael Gove.

'Ne more niti iz avta, rada bi pa zapustila EU', se je glasil komentar, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih.

Theresa May se sicer v London vrnila po novi "turneji" po evropskih državah, kamor je odšla, da bi dobila nova "pojasnila" od evropskih voditeljev.

Obiskala je Nizozemsko, Belgijo in Nemčijo. Nazadnje se je oglasila tudi v Bruslju. Vendar pa je predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker že izjavil, da nova pogajanja z Veliko Britanijo niso mogoča.

Mediji so ob tem objavili tudi videoposnetek, - ki si ga lahko ogledate spodaj -, kako so se vrata na njenem avtomobilu ob prihodu v Berlin zaskočila. "Ne more niti iz avta, rada bi pa zapustila EU", se je glasil komentar, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih.

Da je njen dogovor o brexitu obsojen na neuspeh je bilo jasno že ob potrditvi dogovora v Bruslju 25. novembra, saj ga je v britanskem parlamentu zavrnilo pomembno število poslancev in to ne samo konservativne stranke, pač pa tudi iz vrst laburistov in celo iz severnoirske stranke DUP.

O Mayevi in njeni "faustovski dilemi", ko se odloča med tem ali naj sporazum o brexitu z EU, ki je slab sprejme in si s tem pribori "slavo", ker je to pač "njen" sporazum, ali pa da ga raje da v preverjanje parlamentu in ljudstvu, (ki ga očitno ne mara) je nastal tudi zabaven video, ki si ga lahko ogledate tukaj.

Čeprav je posnetek očitno zaigran, dobro opisuje položaj, v katerem se je znašla britanska predsednica vlade, ki so ji dnevi očitno šteti.

Kljub sedanji zmagi namreč njen dogovor o brexitu še vedno nima večinske podpore parlamenta, brez tega pa ga vlada, kot je odločilo vrhovno sodišče Velike Britanije, ne more podpisati. Zmaga Therese May je zato pirova - sedaj potrebuje ali novi dogovor z EU - predstavniki katere trdijo, da je sedanji dogovor edini mogoč - ali pa Veliko Britanijo čaka izstop iz EU brez dogovora.

Tretja možnost je podaljšanje roka za brexit, v dogovoru z EU, ali odpoved brexita. Morda bodo vse te dileme nato razrešile redne ali celo izredne volitve.

In celo če "brexit" uspe, čakajo državo novi problemi - vnovične napetosti na Severnem Irskem in nezadovoljstvo na Škotskem, kjer se bodo okrepile težnje po neodvisnosti.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek