REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko okupator zahteva odškodnino: Američani najprej napovedali odhod iz Iraka, nato pa so si premislili

Ko okupator zahteva odškodnino: Američani najprej napovedali odhod iz Iraka, nato pa so si premisliliTrump zahteva odškodnino, čeprav so ZDA napadle Irak in ne obratno

Po pismu ameriškega generala, ki je v ponedeljek zaokrožilo v medijih in je potrjevalo umik ameriške vojske iz Iraka, so v Washingtonu to naposled zanikali.

Obrambni minister Mark Esper je zatrdil, da tovrstna odločitev ni bila sprejeta, načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA, general Mark Milley pa je pojasnil, da je šlo za napako.

V ameriškem pismu jasno piše: 'Spoštujemo vašo suvereno odločitev, da ukažete naš umik.'

Pismo je poslal vodja ameriških sil v Iraku, general William Seely.

V njem piše o načrtovanem premeščanju ameriških sil v skladu z odločitvijo iraškega parlamenta.

Navaja tudi zagotovila, da bo »premik iz Iraka potekal na varen in učinkovit način«, ter namen preprečitve vtisa, da ZDA v zeleno cono v Bagdadu pošiljajo dodatne vojake.

Jasno je tudi zapisano, da ameriška vojska spoštuje »suvereno odločitev« Iraka.

V pismu je hkrati jasno našteto, katere vrste helikopterjev bodo zaradi premikov aktivne in da bodo večinoma leteli ponoči, da javnost ne bi mislila, da dovažajo nove okrepitve.

Napad na Irak

Ob tem so se iraškemu predsedniku vlade tudi zahvalili zaradi sodelovanja.

A kot je novinarjem v Washingtonu dejal Esper, ni bila sprejeta nikakršna odločitev o odhodu iz Iraka.

»Ne vem, kaj je to pismo. Poskušamo ugotoviti, od kod je prišlo, kaj je. A odločitve o odhodu iz Iraka ni bilo. Pika,« je poudaril Esper.

Pred novinarje je nato stopil še Milley, ki je pojasnil, da je pri pismu šlo za napako.

Šlo naj bi namreč za »osnutek« s »slabo izbiro besed, ki ni bil podpisan in ne bi smel priti v javnost,« je zatrjeval.

Med več ljudmi, vključno s predstavniki iraške vojske, je zaokrožilo zgolj z namenom usklajevanja glede letalskih premikov in drugega, je dejal.

Tudi on je ponovil, da ameriške sile ne zapuščajo Iraka.

Pismo je poskrbelo za precejšnjo zmedo sredi že tako zaostrenih razmer po smrti poveljnika elitnih enot iranske revolucionarne garde, generala Kasema Sulejmanija, ki so ga ZDA v petek likvidirale v letalskem napadu.

Iran je nato zagrozil s hudim maščevanjem.

V Iraku je sicer nekaj več kot 5000 ameriških vojakov, ki delujejo v okviru združenih sil, ustanovljenih leta 2014 za boj proti skrajni skupini Islamska država.

V silah sodeluje nekaj več kot deset držav, številne druge nudijo nebojno podporo.

Sile se v pretežni meri osredotočajo na urjenje in opremljanje iraških sil.

V misiji zveze Nato v Erbilu na severu Iraka sodeluje tudi šest slovenskih vojakov, ki delujejo v kontingentu pod vodstvom Nemčije.

Njihov umik je vlada Marjana Šarca že ukazala.

Iranci in general Sulejmani
Iranci in v ozadju slika generala Kasima Sulejmanija. 

Iraški poslanci so v nedeljo sprejeli nezavezujočo resolucijo, ki po smrti Sulejmanija poziva tuje enote, naj zapustijo državo.

Tuje sile naj tudi ne bi več smele uporabljati iraškega zračnega prostora.

Toda kot poroča Rolling Stone, trditve ameriških vojakov in predstavnikov vlade na njihovo nesrečo - ne držijo.

Pismo namreč ni bilo nikakršen »osnutek«, saj je bilo celo – že poslano Iračanom.

In to celo – dvakrat.

Ker prvi prevod iz angleščine v arabščino ni bil dober so v iraški vladi zahtevali dodatna pojasnila. Zato so dobili še eno enako pismo, ki je potrjevalo umik ameriške vojske iz Iraka.

Ker prvi prevod iz angleščine v arabščino ni bil dober so v iraški vladi zahtevali dodatna pojasnila. Zato so dobili še eno enako pismo, ki je potrjevalo umik ameriške vojske iz Iraka.

Kot je zapisal Ryan Bort »je manj kot teden dni po nevarni zaostritvi z Iranom Trumpova administracija že pokazala svojo rit.«

Z drugimi besedami, ameriška vojska se je po Trumpovi odločitvi o nepremišljenem uboju Sulejmanija takoj odločila, da sledi pozivu iraškega parlamenta in odide iz Iraka, toda nato so z vrha znova prišla drugačna povelja.

Toda to pismo je bilo v nasprotju z izjavo Donalda Trumpa, da ameriška vojska iz Iraka ne bo odšla, dokler Irak ne bo plačal za »izjemno drago letališče« in da bo Irak dobil »zelo velike sankcije«, če bo naredil »karkoli, kar mi mislimo, da je neprimerno.«

Kako prijetno stanje v Iraku in Bližnjem vzhodu pa jih poslej čaka, pa jasno kaže spodnji posnetek. Pozorno si oglejte, kaj se zgodi z zadnjim vozilom v koloni ...

Trump je torej zahteval od Iračanov, da naj plačajo »odškodnino« za ameriško »drago letališče« v Bagdadu, dokler pa tega ne storijo, bo morala ameriška vojska ostati v državi.

Predsednik iraške vlade Mahdi
Iraški predsednik vlade Adel Abdul Mahdi se ne ukvarja z izjavami za javnost ameriških funkcionarjev.

Da je bilo sporno pismo avtentično, je potrdilo več medijev.

Ne gre za neko pismo, ki bi »kar padlo iz fotokopirnega stroja.«

Iraški predsednik vlade Adel Abdul Mahdi pa kljub temu smatra, da je pismo »napoved umika«.

Glede izjav ameriških predstavnikov je dejal, da se v Iraku »ne ukvarjajo z izjavami za medije … Kot država se ukvarjamo z uradnimi sporočili, ki jih dobimo in v tem primeru bomo ravnali v skladu s tem pismom.«

Po njegovi oceni ne gre za neko pismo, ki bi »kar padlo iz fotokopirnega stroja.«

Kljub temu, da je resolucija iraškega parlamenta o umiku vojske ZDA »nezavezujoča«, je vse bolj očitno, da je zavezujoča že uradna napoved ameriške vojske, da se bo umaknila iz Iraka.

V pismu namreč jasno piše: »Spoštujemo vašo suvereno odločitev, da ukažete naš umik.«

Namesto da bi bilo obratno in bi okupatorji, ZDA, za sto tisoče mrtvih in milijone razseljenih Iračanov ter vojno škodo plačali vojno odškodnino Iraku.

Očitno je, da je bil že napovedani umik vojske ZDA ustavljen naknadno – tudi zaradi »odškodnine«.

Skratka Iračani, ki so jih ZDA z lažnim razlogom napadle in okupirale, naj bi sedaj, ko so na njihovem ozemlju ubili tujega generala - še celo plačali odškodnino okupatorjem.

Namesto da bi bilo obratno in bi okupatorji, ZDA, za sto tisoče mrtvih in milijone razseljenih Iračanov ter vojno škodo plačali vojno odškodnino Iraku.

Arogantna zahteva bo seveda samo še zaostrila sovraštvo do ZDA.

Mnogi Iračani so že dolgo časa prepričani, da bo Irak postal novo bojišče v vojni med ZDA in Irakom, zato že mesece zapuščajo državo in si kupujejo nepremičnine zlasti v Turčiji.

Omenjena »zmeda s pismom« pa dokazuje še nekaj.

»Na nesrečo ZDA in vse druge so uradniki, odgovorni za to 'zmedo' tudi tisti, na katere računamo, da se bomo vsi izognili tretji svetovni vojni. Pa mirno spite,« so cinično zapisali v Rolling Stonu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek