REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jedrski terorizem: zakaj bi Ukrajina in Zahod morala odgovarjati za napad na največjo jedrsko elektrarno v Evropi?

Jedrski terorizem: zakaj bi Ukrajina in Zahod morala odgovarjati za napad na največjo jedrsko elektrarno v Evropi?Ruska vojska varuje NE Zaporožje pred ukrajinskimi napadi. Vir: Yandex, Zvezdanews, zajem zaslona

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je upal, da bo Rusija videti kot »jedrska teroristična država«. Namesto tega se je vpletel sam, ugotavlja nekdanji ameriški obveščevalec in inšpektor OZN Scott Ritter.

Zaradi napadov na največjo jedrsko elektrarno v Evropi, ki se nahaja v ukrajinskem Zaporožju se je na zahtevo Moskve sestal Varnostni Svet OZN.

To je bil nekakšen simboličen konec poskusa režima v Kijevu in ukrajinskih zaveznikov, da Rusijo prikažejo kot teroristično državo in dosežejo celo napotitev mednarodnih sil na to in morda še druga območja Ukrajine.

Vse to so želeli v Ukrajini doseči z obstreljevanjem jedrske elektrarne, ki so ga pripisali Rusiji.

Ameriški zunanji minister je upal, da bo Rusija videti kot »jedrska teroristična država«. Namesto tega se je vpletel sam, ugotavlja nekdanji ameriški obveščevalec in inšpektor OZN Scott Ritter.

Ukrajinske rakete so večkrat padle na elektrarno in v njeno bližino tudi takrat, ko je VS OZN razpravljal o tej situaciji.

Situacijo je analiziral Scott Ritter, nekdanji ameriški obveščevalni častnik, lovec na balistične izstrelke v iraški vojni in inšpektor OZN, ki je bil eden od redkih v ZDA, ki je glasno nasprotoval že ameriškemu napadu na Irak: »Tudi ko je generalni sekretar ZN António Guterres nagovoril preživele po napadu ameriške atomske bombe na Hirošimo v drugi svetovni vojni, se je zdelo, da so oborožene sile Ukrajine močno pripravljene na Evropo sprožiti sodobni jedrski holokavst z izstreljevanjem topniških raket na elektrarno Zaporožje.

Guterres je ta teden napad, ki je poškodoval varnostno opremo in prekinil napajanje največjega objekta na celini, označil za 'samomorilnega.'

Kijev je hitro okrivil Rusijo za napade, obtožil Moskvo izvajanja 'jedrskega terorizma' in pozval mednarodno skupnost, naj pošlje delegacijo 'mednarodnih mirovnikov', da 'popolnoma demilitarizirajo ozemlje.'

Jedrski objekt Zaporožje je pod fizičnim nadzorom Rusije, odkar so njene sile mesto zasedle marca. Od takrat elektrarno upravljajo ukrajinski tehniki, ki delajo pod nadzorom ruskih strokovnjakov za jedrsko energijo.

V objektu je šest jedrskih reaktorjev, ki so pred začetkom vojaške operacije proizvedli približno petino ukrajinske električne energije.

Trije od teh reaktorjev so prenehali delovati, potem ko so Rusi prevzeli nadzor nad lokacijo, še enega pa so morali zapreti, potem ko je bil objekt napaden 5. avgusta. Preostala dva reaktorja sta bila prav tako prisiljena zmanjšati svojo proizvodnjo na polovico kot varnostni ukrep.

Ukrajinski veleposlanik pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) Jevgenij Cimbaliuk je izjavil, da so ruske sile poskušale povzročiti izpade električne energije v južni Ukrajini z obstreljevanjem elektrarne. Ukrajinska državna jedrska agencija Energoatom je obtožila rusko vojsko, da je v jedrski elektrarni Zaporožje namestila eksplozive, ki bi se aktivirali v primeru ukrajinskega protinapada, ki bi grozil z zavzetjem objekta. Ukrajinska vojska je Rusijo obtožila tudi namestitve vojaške opreme, vključno s strelivom, v zgradbe v bližini jedrskih reaktorjev.

Edina težava z ukrajinskimi obtožbami je, da preprosto povedano nič od tega ni res. Napad 5. avgusta na jedrski objekt v Zaporožju je bil izveden z raketami, katerih značilnosti eksplozij jasno kažejo, da izvirajo iz ozemlja pod nadzorom Ukrajine.

Še več, ruski zračni obrambni in protitopniški radarji v bližini elektrarne bi zaznali balistično pot prihajajočih raket, kar bi bil zagotovilo neoporečen dokaz o izvoru napada. Tudi radarji in senzorji ZDA in Nata za zbiranje obveščevalnih podatkov delujejo nad Ukrajino in okoli Ukrajine. In glede na propagandno zmago, ki bi jo lahko dosegli z objavo takšnih dokazov o ruskem napadu na elektrarno, smo lahko prepričani, da bi ZDA v celoti izkoristile vsak scenarij, ki bi bil podoben razkritju posnetkov U-2 med kubansko raketno krizo ali objavi zvočnih posnetkov sovjetskega lovskega pilota, ki je sestrelil KAL 007,« opozarja Scott Ritter.

Toda to se ne bo zgodilo, je prepričan Ritter. Glede na realnost, da je Rusija vključena v aktivno obrambo objekta v Zaporožju, je malo verjetno, da bi razkrila pomembne obveščevalne podatke o svojih radarskih zmogljivostih samo zato, da bi pridobila poceni točke za odnose z javnostmi.

Rusija je bila dolgo zadržana glede vključevanja v ceneno propagando in je raje pustila, da njeno delovanje na bojišču govori namesto nje.

Drugače je v ZDA in Ukrajini, ki imata izkušnje sodelovanja, ko gre za širjenje (dez)informacij, namenjenih spodkopavanju ruskih virov in kjer poskušajo »priti v misli« ruskega predsednika Vladimirja Putina – pa četudi informacije, ki pridejo v javnost, niso resnične.

Ukrajinski napad na jedrski objekt v Zaporožju so Združene države v tipičnem orwellovskem slogu napovedale štiri dni preden se je ta sploh zgodil.

Pri tem je zanimivo, da so ukrajinski napad na jedrski objekt v Zaporožju Združene države v tipičnem orwellovskem slogu napovedale štiri dni preden se je ta sploh zgodil.

Med tiskovno konferenco v Združenih narodih 1. avgusta je namreč ameriški državni sekretar Antony Blinken obtožil Rusijo, da uporablja jedrski objekt kot bazo, iz katere izvaja topniške napade na Ukrajino.

Blinken je izjavil, da je izstreljevanje raket iz bližine jedrske elektrarne 'vrhunec neodgovornosti', s čemer je namigoval, da bi te rakete lahko pristale na sami elektrarni.

Blinken je še dodal, da so Rusi uporabljali jedrski objekt kot 'jedrski ščit', ki je preprečil kakršen koli ukrajinski napad iz strahu pred napadi na jedrske reaktorje.

»Blinknovo nesramno ponavljanje trditev ukrajinske vlade je postalo še bolj absurdno zaradi absolutnega pomanjkanja dokazov, ki bi podprli njegove hude obtožbe.

Običajno je, da ko nekdo, ki ima takšen položaj kot je zunanji minister ZDA in javno govori o zadevah tako velikega pomena, da se objavijo nekatere obveščevalne informacije – na primer zračni posnetki, ki bi prikazovali lokacije ruskih čet v bližini jedrske elektrarne Zaporožje – za podporo obtožb.

Takšnih podatkov pa ni bilo, ker je Blinken prenehal delovati kot vodja ameriške diplomatske službe in je namesto tega deloval le kot ukrajinski propagandist.

S svoje strani je Rusija jasno povedala, da v bližini jedrskega objekta Zaporožje ni bilo nobenih ruskih sil, razen majhnega kontingenta vojakov za varnostne namene (navsezadnje gre za aktivno jedrsko elektrarno).

Rusija seveda lahko zagotovi posnetke svojih sil v bližini elektrarne, a ji operativna varnost tega preprečuje.

Navsezadnje je naloga tožnika, da zagotovi dokaze o kaznivem dejanju, ne pa obtoženca.

Blinknova izjava z dne 1. avgusta je služila kot začetek kampanje za odnose z javnostmi, ki je dosegla vrhunec z ukrajinskim topniškim napadom na jedrski objekt v Zaporožju.

Zdi se, da je cilj te kampanje dvojen – prvič, postaviti Rusijo v slabo luč, in drugič, omogočiti Ukrajini, da doseže tisto, česar ni mogla doseči z vojaško silo – izgon ruskih čet iz Zaporožja,« ocenjuje nekdanji ameriški marinec in inšpektor OZN.

Pozivi k mednarodnemu posredovanju, ki prihajajo z Zahoda, kažejo po njegovi oceni na usklajeno prizadevanje za spodbujanje proukrajinskih trditev, tudi če vse strani vedo, da osnovna dejstva, ki podpirajo to pripoved, niso resnična. Da bi to preprečila, je Rusija povabila opazovalce IAEA, da obiščejo elektrarno, in sklicala sestanek Varnostnega sveta OZN, da bi razpravljali o situaciji.

Dim nad JE Zaporožje
Dim nad JE Zaporožje. Vir: Zajem zaslona, Twitter

»To je veliko bolj resno kot preprosto še ena kampanja informacijske vojne, ki se je ponesrečila.

Medtem ko je jedrski objekt v Zaporožju zgrajen po standardih, zaradi katerih bi lahko preživel neposreden udarec rakete, bi motnja v oskrbi z električno energijo in/ali poškodba varnostne opreme lahko privedla do takšnega nenamernega dogodka, kot je bil pred jedrsko katastrofo v Černobilu.

Rusko obrambno ministrstvo je opozorilo, da je ukrajinski napad na elektrarno povzročil izpad električne energije, ki je sprožil zasilno zaustavitev.

Vodja ukrajinskega podjetja, ki upravlja elektrarno, je nadalje opozoril, da so bili uničeni vsi daljnovodi razen enega, ki so jo povezovali z ukrajinskim energetskim sistemom, in izjavil, da bi lahko bil kakršen koli izpad električne energije 'zelo nevaren za takšen jedrski objekt.'

Jedrski teroristi, vpleteni v to grozodejstvo, ne prihajajo iz Moskve, temveč iz Washingtona in Kijeva.

Generalni sekretar Guterres je napad na jedrski objekt v Zaporožju upravičeno označil za 'samomorilski.' Vendar pa 'jedrski teroristi,' vpleteni v to grozodejstvo, ne prihajajo iz Moskve, temveč iz Washingtona in Kijeva.

Ko se bo prah zaradi ruske vojaške operacije končno polegel in bodo odgovorni za zločine, kot je napad na jedrski objekt Zaporožje, lahko odgovarjali, bi moralo biti ime Tonyja Blinkna, če bi bilo kaj pravice na tem svetu, na vrhu tega seznama,« je sklenil Scott Ritter v svojem komentarju, ki pa ga zahodni mediji praviloma ignorirajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek