REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropska unija izgublja še enega dobavitelja plina: Kdo grozi z ukinitvijo energije?

Evropska unija izgublja še enega dobavitelja plina: Kdo grozi z ukinitvijo energije?»Če nas boste jezili s svojim moraliziranjem, bomo svoj plin preprosto prodajali drugje,« so Bruslju sporočili iz Dohe. Vir: Posnetek zaslona, X

Katar, eden največjih svetovnih dobaviteljev utekočinjenega zemeljskega plina (NLG), je zaradi pomislekov glede nove zakonodaje EU o trajnostnem razvoju zagrozil z  ustavitvijo izvoza energije v Evropsko unijo. Grožnja izhaja iz Direktive o skrbnem pregledu podjetij za trajnostni razvoj (CSDD), ki od velikih podjetij, ki poslujejo v EU, zahteva, da v svojih dobavnih verigah opredelijo in obravnavajo vprašanja človekovih pravic in okolja, poroča Reuters.

Katarski minister za energijo Saad al-Kaabi je v pismu belgijski vladi dejal, da bo Katar prisiljen iskati druge trge za svoj utekočinjeni zemeljski plin in druge proizvode, če tega ne bodo spremenili.

»Če nas boste jezili s svojim moraliziranjem, bomo svoj plin preprosto prodajali drugje,« so Bruslju sporočili iz Dohe.

Evropska komisija je v začetku maja potrdila prejem podobnega pisma s strani Katarja.

Pogajanja med zakonodajalci EU in državami članicami o morebitnih spremembah Direktive še vedno potekajo.

Vendar Evropska komisija, navkljub dejstvu, da jo je vznemirilo pismo iz Katarja, vztraja pri svojem stališču. Pravi, da predlagane spremembe, ki vključujejo enoletni odlog izvajanja in omejitve nadzora dobavne verige, predstavljajo znatno poenostavitev. Neupoštevanje direktive lahko povzroči znatne globe za podjetja.

Welt am Sonntag piše, da visoke globe, sankcije in državljanska odgovornost predstavljajo tveganje, ki spodkopava možnost nadaljnje dobave utekočinjenega zemeljskega plina in drugih izdelkov v Evropsko unijo.

Katar trdi, da predlagane spremembe niso dovolj. Država nasprotuje zahtevi direktive, ki podjetja zavezuje k razvoju načrtov za podnebne spremembe, usklajenih s ciljem Pariškega sporazuma, da se globalno segrevanje omeji na 1,5 stopinje Celzija.

V amandmaju, priloženem pismu, Katar predlaga popolno opustitev dela sporazuma o podnebnih spremembah, ki zahteva načrte za podnebni prehod.

Katar trdi, da niti država niti njeno energetsko podjetje Qatar Energy nimata takojšnjih načrtov za doseganje neto ničelnih emisij.

Katar celo trdi, da sporazum o podnebnih spremembah krši suverenost držav, ki bi morale biti sposobne same določiti, kako prispevajo k ciljem Pariškega sporazuma.

Novi predpisi v skladu z direktivo EU so del širše strategije Unije za uskladitev korporativnih praks za dosego cilja ničelnih emisij do leta 2050.

Katar je postal ključni dobavitelj utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) v Evropo, potem ko so države EU po začetku konflikta med Rusijo in Ukrajino zmanjšale svojo odvisnost od ruske energije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek