REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jedrske operacije: Vrhovno poveljstvo ameriške vojske v novi doktrini zagovarja ofenzivno uporabo jedrskega orožja

Jedrske operacije: Vrhovno poveljstvo ameriške vojske v novi doktrini zagovarja ofenzivno uporabo jedrskega orožjaVroča linija in jedrska eksplozija

Ameriško osrednje poveljstvo je najprej objavilo, nato pa pred očmi javnosti prikrilo dokument, v katerem ocenjuje, da bi v prihodnjih vojnah »jedrsko orožje lahko prineslo odločilne rezultate« in da je zato potrebno predvideti njegovo - tudi ofenzivno, napadalno in »taktično« - uporabo.

Ameriško obrambno ministrstvo verjame, da bi uporaba jedrskega orožja lahko privedla do »pogojev za odločilne rezultate pri obnavljanju strateške stabilnosti.«

To novo doktrino, objavljeno pod naslovom »Jedrske operacije« in oznako »3-72«, naj bi vrhovno poveljstvo ameriške vojske sprejelo prejšnji teden.

Ameriški strategi so prepričani, da se je z jedrskim orožjem mogoče boriti in tudi zmagati v vojnah.

Dokument so objavili 11. junija, gre pa za prvo takšno doktrino po 14 letih. Strokovnjaki opozarjajo, da predstavlja tektonski premik v ameriškem vojaškem razmišljanju v smeri odločanja, da se je z jedrskim orožjem mogoče boriti in tudi zmagati v vojnah – kar je seveda zelo nevaren pristop.

Lahko pa si dokument v angleščini sami preberete - in shranite - preko spodnje povezave.

»Uporaba jedrskega orožja bo ob tem bistveno spremenila naravo bitk in ustvarila pogoje, ki bodo vplivali na to, kako bodo poveljniki prevladali v spopadu,« piše v študiji.

Trident, jedrske bojne glave

ZDA so v zadnjem času ponovno pognale program izdelave »majhnih« in »uporabnih« jedrskih bomb, omenjeno razmišljanje pa očitno podpira njihovo uporabo.

Težav pri uporabi jedrskih bomb pa je seveda več – ne samo, da gre za orožja z neselektivnimi učinki, ki ubijajo tudi (ali predvsem) civiliste, kjer sevanje in radioaktivni elementi zastrupljajo tudi okolico in ljudi daleč od mesta eksplozij, pač pa tudi v tem, da ni jasno, ali napadeni nasprotnik ne bi odgovoril z enako mero, kar bi na koncu privedlo do vsesplošne jedrske vojne.

Dokument je bil najprej objavljen na spletni strani Pentagona, nato pa je bil umaknjen in je do njega mogoče dostopati le preko omejenega dostopa.

Vendar pa ameriške vojaške načrtovalce vse to očitno ne skrbi.

V začetku dokumenta citirajo vojaškega teoretika Herman Kahna, ki je nekoč zapisal: »Predvidevam, da bodo jedrsko orožje uporabili v naslednjih sto letih in da je bolj verjetno, da bo uporaba tega orožja manjša in omejena, kot pa široko razprostranjena in neomejena.«

Kahn je bil kontroverzna oseba. Trdil je, da je v jedrski vojni »mogoče zmagati,« zato naj bi bil deloma tudi inspiracija za film Stanleya Kubricka »Dr Strangelove«, ki se kritično ukvarja z vprašanjem jedrskega uničenja Zemlje.

Dokument je bil najprej objavljen na spletni strani Pentagona, nato pa je bil umaknjen in je do njega mogoče dostopati le preko omejenega dostopa oziroma preko knjižnice ameriškega obrambnega ministrstva.

Trident - izstrelitev pomanjšane jedrske bojne glave

Vendar ga je še pred umikom prenesel Steven Aftergood, ki se za Zvezo ameriških znanstvenikov ukvarja s projekti, ki se dotikajo državnih skrivnosti.

V ameriškem obrambnem ministrstvu so pojasnili, da bo dostop do dokumenta omejen zato, ker so se odločili, da bo ta publikacija na voljo samo »za uradno uporabo.«

Administracija Donalda Trumpa se je znova približala ideji, da bi bilo jedrsko orožje dejansko mogoče uporabiti tudi 'taktično', torej samo na delih bojišč v novih spopadih.

Po oceni Aftergooda pa je doktrina nevarna zato, ker ne gre le za »zastraševalno« doktrino, pač pa za »vojno doktrino«, ki torej pojasnjuje, kako je z jedrskim orožjem mogoče ne samo zastrašiti nasprotnika, pač pa ga dejansko uporabiti proti njemu tako, da bi s tem orožjem v prihodnjih vojnh lahko tudi zmagali – kar pa je po njegovi oceni »zaskrbljujoče.«

Dokument je res narejen za »najslabše situacije«, toda po njegovi oceni je tudi to lahko nevarno.

»Že samo takšno razmišljanje je lahko nevarno. Namesto, da bi takšne rezultate preprečilo, lahko do njih še prej pripelje,« opozarja znanstvenik.

Do razkritja omenjene doktrine pa prihaja v času, ko je ameriška administracija odstopila od nekaterih pomembnih jedrskih sporazumov, predvsem jedrskega sporazuma (JCPOA) z Iranom in sporazuma o omejevanju jedrskih izstrelkov srednjega dosega iz leta 1987 z Rusijo.

Ob tem ZDA ne kažejo navdušenja niti nad obnovitvijo novega sporazuma START o omejevanju strateških jedrskih orožij, ki se bo iztekel leta 2021.

Jedrska eksplozija

Zadnja ameriška jedrska doktrina je bila sprejeta leta 2005, v času Georga W. Busha in je predvidevala »preventivne« jedrske napade. Zato so jo mnogi kritizirali.

Administracija Baracka Obame je leta 2010 sprejela »pregled« jedrske doktrine, kjer se je odrekla izgradnji jedrskih izstrelkov za uničevanje bunkerjev in napadu z jedrskim orožjem na države brez jedrskega orožja, vendar ni naredila nobenega koraka v smeri jedrske razorožitve.

S ponovno proizvodnjo taktičnega jedrskega orožja z majhno močjo jedrskih bojnih glav pa se je administracija Donalda Trumpa znova približala ideji, da bi bilo jedrsko orožje dejansko mogoče uporabiti tudi »taktično«, torej samo na delih bojišč v novih spopadih.

Kar pa ne izključuje možnosti, da se jedrska spirala odvrti še naprej – vse do jedrske svetovne vojne …

Kako pa bi bila ta videti, si lahko ogledate v filmčku HBO, spodaj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek