REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izraelci so se ustrašili »neznanega protizračnega sistema«, to bi lahko imelo velike geopolitične posledice!

Izraelci so se ustrašili »neznanega protizračnega sistema«, to bi lahko imelo velike geopolitične posledice!S-400. Vir: Posnetek zaslona, X

Od izraelskih napadov na Iran je minilo že več dni, a še vedno ni povsem jasno, kaj se je dejansko zgodilo.

Nekdanji britanski diplomat Alastair Crooke je v pogovoru s sodnikom Andrewom Napolitanom poskusil dešifrirati informacije, ki so prišle iz iranskih in predvsem izraelskih krogov po zadnjih napadih Izraela na Iran.

Njegove ocene potrjujejo, da so bili sistemi S-400, ki naj bi jih Iran dobil že najpozneje avgusta letos in morda še kaj, kar je dobavila Rusija - tokrat zelo učinkoviti.

Iran je od Rusije dobil tudi precej letal Su-30 in Su-35 in naj bi se dogovarjal tudi o licenčni proizvodnji istih.

Zagotovo je tudi to dalo velik pospešek iranski protizračni obambi.

Izrael je svoj napad na Iran predstavil kot »velik uspeh«, pri tem pa so Tel Avivu zelo pomagali ameriški uradniki z nadzorovanim »curljanjem« informacij, ki naj bi potrjevale, da so iranske kapacitete izdelave raket sedaj menda bistveno zmanjšane.

Zgodil se je prvi val in potem so Izraelci nenadoma rekli 'Dobro, to je to, končali smo, hm, zdaj je konec in zmagali smo in to je velik uspeh'.

A to je daleč od resnice, pojasnjuje Alastair Crooke: »Mislim, da so Izraelci začeli s tem, kar naj bi vodilo do uničenja zračne obrambe Irana. To imenujejo 'zatiranje sovražne zračne obrambe.' In ta letala naj bi uničila zračno obrambo v Iraku in Siriji na poti proti Iranu.

Nato bi napadli cilje v Iranu, tako da bi drugi in tretji val letal prišel s konvencionalnim orožjem, da bi uničili cilje, ki so jim bili določeni…

Vendar bi lahko izraelska letala prodrla v iranski zračni prostor le, če bi bilo to zanje varno, če bi bila iranska zračna obramba ustrezno zatrta.

Kaj se je nato zgodilo, ne vemo natančno, toda drugega in tretjega vala nikoli ni bilo.«

»Zgodil se je prvi val in potem so Izraelci nenadoma rekli 'Dobro, to je to, končali smo, hm, zdaj je konec in zmagali smo in to je velik uspeh'.

Zdi se, da se izraelska letala z raketami dolgega dosega, ki naj bi uničila zračno obrambo, niso nikoli približala več kot 70 do 100 kilometrov do Irana in to je predaleč, da bi se njihove rakete lahko 'zaklenile' za tarče iranske zračne obrambe.«

Vir: Posnetek zaslona, X

»In povedali so ključno stvar in to prihaja bolj iz izraelskih virov kot iz iranskih, rekli so, da so odkrili 'neznan sistem zračne obrambe' nad provinco Teheran.

Zato so bila njihova letala 'zaklenjena' z drugim sistemom protiraketne obrambe, Izraelci pa so se bali nadaljevati, zato so opustili napad in zgolj izstrelili rakete dolgega dosega.

Toda te izstrelke dolgega dosega v bistvu vodi GPS, nekateri od njih imajo lahko tudi radar, toda šele na samem koncu poti za nekakšno zaklepanje signala iz radarskega sistema ali podobno, toda večina izraelskih izstrelkov dolgega dosega je vodena z GPS.«

»Vemo pa, da so Rusi vešči motenja GPS-a in morda je bila to ena od stvari, ki se je zgodila.

Toda, ta nepojasnjeni obrambni sistem je bil verjetno ruska zračna obramba, ki lahko napade 'nevidne lovce', kot je izraelski S-35, čeprav morate biti sicer zelo blizu, da najdete nevidne lovce z navadnim radarjem.

A če imate raketo, ki ima radarsko zmogljivost v svoji bojni glavi in bi lahko identificirala nevidnega lovca, potem se zdi, da je celotna zamisel o napadu na Iran zaradi tega propadla

»Bombniki so bili vsi polni orožja, pripravljeni na vstop v iranski zračni prostor, a si to niso upali storiti, ker niso šli v varovano območje, pač pa v prostor, v katerem so prevladovali sovražni sistemi zračne obrambe, ki so ogrožali same 'nevidne' lovce.

Mislim, da je to velika afera, ki ima geostrateške posledice, če se je to res zgodilo. In zato so verjetno izstrelili okoli 20 izstrelkov in povzročili manjšo škodo na nekaj radarjih na vzhodu, na zahodni strani, v dveh provincah Irana blizu Iraka, potem pa so rekli 'uspelo nam je, šli smo noter, preleteli smo Teheran' in seveda niso preleteli Teherana, niso prišli bližje kot 70 kilometrov k mejam samega Irana, kaj šele, da bi bili nad Teheranom…

To ni res. Nastala je le majhna škoda na dveh že opuščenih območjih Iranske revolucionarne garde…«

Na vprašanje, ali meni, da se izraelsko vodstvo zaveda, kako nepremagljiv je Iran, ali pa zavajajo sebe in svoje ljudi, pa je nekdanji britanski diplomat Alastair Crooke odgovoril: »Mislim, da je povsem jasno, da so morali ubrati zmagovalno pot in razglasiti zmago, ker so strateški koncepti preveč pomembni. Če je Rusija Iranu res posodila 'protinevidni' raketni sistem, ki varuje zračni prostor, potem ima to lahko velike posledice, ker celotna zamisel o nevidnosti je temeljila na tem, da lahko nevidna letala prodrejo v zračni prostor, v katerem prevladujejo sistemi zračne obrambe, in jih uničijo, ker jih ni bilo mogoče najti in videti na radarjih.

In na koncu bi lahko rekli, da ima Iran učinkovit sistem zračne obrambe, Izrael pa ga nima, in to ima velike posledice za celotno regijo.

Jasno je, da če to ne drži, bi to lahko vplivalo na celoten zahodni obrambni koncept.

In na koncu bi lahko rekli, da ima Iran učinkovit sistem zračne obrambe, Izrael pa ga nima, in to ima velike posledice za celotno regijo, saj tudi veste, da je v ozadju velika konkurenca, saj veste, ruska tehnična usposobljenost na bojišču v primerjavi z Natovo tehnično usposobljenostjo.

In vsi so domnevali, poznali Izrael kot 'Malo Ameriko', in menili da ima zato možnost, da bombardira Iran.«

»No, to je bilo sedaj prekinjeno.

Izstrelili so nekaj izstrelkov dolgega dosega 70 do 100 kilometrov od meja Irana, vendar te rakete nikakor niso bile natančne, ker se zanašajo na stari GPS.

Streljali so na slepo… Niso mogli do tarč, ker so se srečali s tem nepričakovanim sistemom zračne obrambe okoli Teherana, vse so odpovedali in do velikega bombardiranja ni prišlo, tako da je bila škoda minimalna. Izraelci pa to seveda morajo razglasiti za zmagoslavje,« ocenjuje dober poznavalec razmer in nekdanji britanski diplomat Alastair Crooke.

In vse kaže, da to ne bo konec spirale napadov in protinapadov.

Iz Irana namreč prihaja vse več video posnetkov in groženj, s katerimi napovedujejo povračilne napade na Izrael.

Tokrat obsežnejši napad in po ciljih, ki bodo Izrael precej bolj zaboleli...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek