REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iransko maščevanje zagotovo prihaja, Izrael pa bo tokrat izkusil moč drugačnih raket

Iransko maščevanje zagotovo prihaja, Izrael pa bo tokrat izkusil moč drugačnih raketIranske rakete. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Novi ameriški predsednik Donald Trmp trdi, da ne bo začel novih vojn in da bo ustavil sedanje, a to bo, glede na spiralo spopadov, ki jo je v veliki meri pomagal pognati v tek njegov predhodnik Joe Biden – precej težka naloga.

Na Bližnjem vzhodu je po zadnjih napadih Izraela na Iran prav Teheran tisti, ki je Tel Avivu »dolžan« odgovor. In ta se, kot kažejo različna poročila – pripravlja. In to verjetno kmalu, vsekakor pa dokler je na funkciji še sedanji predsednik ZDA.

Iransko maščevanje za izraelski napad 26. oktobra bi lahko vključevalo naprednejše bojne glave in rakete, »kar bi pomenilo premik od konvencionalne raketne tehnologije, ki je bila prej uporabljena,« pravi dr. Imad Salamey, izredni profesor politologije in mednarodnih zadev na Libanonski ameriški univerzi.

Kot je pojasnil poveljnik iranske revolucionarne garde, bi zgolj z izstrelitvijo 100 raket Khoramšar, ki se vsaka spremeni v 100 raket nad tarčo, na Izrael na koncu padlo 80.000 raket. 

In seveda ni možnosti, da bi jih Izrael vse, kaj šele večino - sestrelil...

Nekateri v Washingtonu napade pričakujejo že kmalu...

»Te napredne bojne glave so lahko opremljene z izboljšanimi ciljnimi sistemi, povečano nosilnostjo ali večjimi hitrostmi, kar jim omogoča, da se učinkoviteje izognejo izraelski raketni obrambi,« pojasnjuje dr. Salamey.

Z izstrelitvijo 100 raket Khoramšar, ki se vsaka spremeni v 100 raket nad tarčo, bi na Izrael na koncu padlo 80.000 raket. 

Po njegovem mnenju bi »agresivnejša in kompleksnejša« povračilna akcija Irana »verjetno vključevala ciljanje na zelo strateška mesta v Izraelu, vključno z večjimi vojaškimi bazami in potencialno območji v bližini izraelskih jedrskih objektov v Dimoni

»Ta vrsta operacije bi imela za cilj povzročiti precejšnjo škodo izraelski ključni obrambni infrastrukturi, ne samo stopnjevanje konflikta, ampak tudi okrepitev njegovega psihološkega in strateškega vpliva,« pojasnjuje dr. Salamey.

»Zlasti ciljanje lokacij, ki so bližje Dimoni, bi pokazalo pripravljenost Irana, da izpodbija zaznano jedrsko prednost Izraela, kar bi znatno povečalo vložke. Takšna poteza bi pomenila resna tveganja maščevanja, a bi tudi služila dokazovanju sposobnosti Irana, da napade kritične tarče v Izraelu,« je ocenil.

Opozarja tudi, da napotitev ameriških bombnikov B-52 in bojnih letal F-15 na Bližnji vzhod kaže, da se Washington »pripravlja na konfrontacijo z velikimi vložki« z Iranom.

Obenem analitiki ocenjujejo stacioniranje teh letal v Katarju, le okoli 340 milj vstran od iranskih oporišč, za zelo tvegano potezo. Ti bombniki in spremljevalna letala bi prav tako lahko bili zelo lahka tarča za iranske izstrelke.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek