sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Indijska različica se hitro širi po svetu, v boj proti njej tudi z avtonomnimi vozili in droni
Indijska oziroma »delta« različica virusa, ki je v Veliki Britaniji povzročila smrt tretjine že cepljenih oseb se v zadnjem času precej hitro širi tudi po svetu.
Doslej je bila ta mutacija virusa SARS-CoV-2 identificirana v 74 državah sveta, najprej pa v Indiji.
Znanstveniki se bojijo, da bi ta sev lahko postal prevladujoč po vsem svetu.
Izbruhi so bili potrjeni na Kitajskem, v ZDA, Afriki, Skandinaviji in državah, ki obkrožajo Pacifik.
COVID-19 Delta variant, first found in India, doubles risk of hospitalisation: Study | India News https://t.co/gWMyTxol2D
— Manish kumar (@sendmanishkumar) June 15, 2021
Ta različica naj bi se med člani istega gospodinjstva širila 60 odstotkov hitreje, zunaj pa 40 odstotkov hitreje kot doslej znani sevi.
Iz ZDA poročajo, da se število okuženih s to različico podvoji vsaka dva tedna.
Trenutno je s to različico okuženih še vedno le 10 odstotkov med tistimi, ki so pozitivni na koronavirus.
Toda zelo verjetno je, da se je ta sev razširil še veliko bolj, kot je trenutno znano.
Ashish Jha, dekan Univerze Brown in profesor njene fakultete za javno zdravje jo je označil kot »najbolj prenosljivo med vsemi, ki smo jih spoznali doslej.«
Ta različica je očitno tudi precej učinkovita pri preskakovanju mejnih kontrol in karanten.
Povzroča tudi hujše simptome.
Kot je bilo videti v Indiji ti vključujejo trebušne bolečine, glavobole, bruhanje, izgubo apetita, izgubo sluha in bolečine v mišicah.
Še posebej skrbijo podatki iz pokrajine Guangzhou na Kitajskem.
Zdravstveni delavci so poročali, da je 12 odstotkov pacientov postalo kritično bolnih tri ali štiri dni po okužbi, kar je tri ali štirikrat več kot prej, obenem pa so tako bolni posamezniki okužili več ljudi okoli sebe.
Ta sev je tudi nekoliko bolj odporen na cepiva, še zlasti v primeru samo enega odmerka cepljenja.
'Cases of the Delta variant, first detected in India...has since spiked to over 100 cases. Authorities have imposed lockdowns & other measures that constrain the processing capacity at ports.'
— Gator-Keeper Of Unpopular Opinion- (@Gator_NY) June 15, 2021
Another shipping crisis looms on Covid fears in southern China https://t.co/yLA6lUswHa
Najbolj radikalno se s tim sevom borijo v Liwanu, okrožju južnega mesta Guangzhou, kjer je ena ženska zbolela zaradi tega seva po obisku restavracije.
Oblasti so se takoj odzvale z novimi ukrepi, ki vključujejo dostavo hrane z avtonomnimi vozili brez voznikov za desettisoče ljudi, ki so pod striktno karanteno, medtem ko flota 60 dronov v zraku nadzoruje, da ljudje res ostajajo v svojih domovih!
Tudi v Indoneziji računajo, da bo vrh epidemije prebivalstvo dosegel sredi julija, v državi pa so bolnišnice že zasedene 75-odstotno.
V ZDA se že pripravljajo na ta scenarij, ki pa ga oblasti nikakor ne želijo.
»Sedaj imamo situacijo, kot je bila v Britaniji, ko so imeli dominantno angleško Alfa različico, potem pa jo je izrinila Delta. Tega ne smemo dopustiti v ZDA,« je dejal Anthony Fauci, direktor nacionalnega inštituta za alergijo in nalezljive bolezni.
In v ZDA je bilo doslej cepljenih približno toliko ljudi, kot v Sloveniji, okoli 43,6 odstotkov vsega odraslega prebivalstva.
Coronavirus Delta Plus Variant: New ‘Delta plus’ variant in India, all you need to know about the new strain https://t.co/WJPU7hUVOs
— Rutuja Mishra (@MishraRutuja) June 15, 2021
Delta različica je povzročila nov val epidemije tudi v Kongu in drugih afriških državah, hitro pa se širi tudi po Latinski Ameriki.
Zmaga nad pandemijo se je zdela že blizu, toda kot kažejo ti podatki, bitke še vedno ni konec.