REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaška se oborožuje; vse bližje nakupu izraelskih lovskih letal

Hrvaška se oborožuje; vse bližje nakupu izraelskih lovskih letalHrvaška kupuje rabljena vojaška letala znamke F16

V luči nedavnih političnih napetosti s svojimi sosedami ter v širši regiji, Hrvaška nadaljuje z nakupom nove oborožitve in s tem izboljšanjem stanja lastnih oboroženih sil. Najnovejši orožarski posel bo tako sklenjen z Izraelom. Hrbtenico hrvaškega vojnega letalstva predstavlja eskadrilja (dvanajstih) ovskih letal MiG-21 sovjetske proizvodnje. Slednjim se življenjska doba izteče leta 2024, tako da zdaj že nekaj let poteka iskanje njihovih zamenjav. V skladu z načrti se tako pričakuje, da bo prvo novo letalo vstopilo v redno uporabo že leta 2020, nato pa bi do leta 2022 popolnoma usposobili novo eskadrilja. Nadalje pa nameravajo kupiti še šest dodatnih letal, s čimer bi ustvarili še eno eskadriljo ter tako še povečali ognjeno moč hrvaškega vojnega letalstva. Hrvaška ni nameravala kupiti novih letal, ampak rabljena.

Na njihovo povpraševanje so prišle ponudbe iz ZDA, Grčije in Izraela (vsi so ponudili lovce F-16) ter iz Švedske (Saabov JAS-39 Gripen). 

Na njihovo povpraševanje so prišle ponudbe iz ZDA, Grčije in Izraela (vsi so ponudili lovce F-16) ter iz Švedske (Saabov JAS-39 Gripen). Predhodno, v letu 2015 ko so objavili ponudbo, so se Hrvati ukvarjali tudi z nakupom francoskih Miragov ali južnokorejskih T-50. A Izrael, ki je tekmoval s Švedsko, je na koncu izboljšal ponudbo in Hrvaški ponudil mešanico upokojenih letal F-16A in F-16B ter še vedno aktivnih F-16C/D.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu in njegov hrvaški kolega Andrej Plenković sta se ta teden okvirno dogovorila za sklenitev posla v višini 500 milijonov ameriških dolarjev.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu in njegov hrvaški kolega Andrej Plenković sta se ta teden okvirno dogovorila za sklenitev posla v višini 500 milijonov ameriških dolarjev. Dokončna cena in razglasitev zmagovalca naj bi bila znana konec letošnjega leta. Izrael je lovce F-16A/B uporabljal med letoma 1980 in 2016, ko so predstavljali glavno ognjeno moč izraelskega letalstva v arabsko-izraelskih konfliktih.

Decembra 2016 so stare lovce dokončno upokojili, saj trenutno uporabljajo različice F-16C/D ter še novejše F-16I Soufa. Izraelci, ki imajo drugo največjo floto lovcev F-16 (za ZDA), so vse svoje lovce dodatno nadgradili s svojo domačo tehnologijo ter oborožitvijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek