četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Generalni sekretar OZN: Sodobni terorizem »nezaslišana grožnja mednarodnemu miru, varnosti in razvoju«
![Generalni sekretar OZN: Sodobni terorizem »nezaslišana grožnja mednarodnemu miru, varnosti in razvoju«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/antonio-guterres-terorizem_0.jpg?itok=08TgYgy7)
Antonio Guterres, generalni sekretar OZN, je v govoru na londonski Šoli za orientalske in afriške študije (Schoolf of Oriental and African Studies) dejal, da je sodobni terorizem »nezaslišana grožnja mednarodnemu miru, varnosti in razvoju«.
Boj proti terorizmu ali pravicam?
Nekdanji predsednik vlade Portugalske in vodja begunske agencije OZN Guterres je bil hkrati tudi kritičen do svetovnih vlad, ki so nesposobne boja proti izvornim vzrokom za radikalizacijo bodočih teroristov, oz. so v določenih primerih zelo spodbudile razvoj teh vzrokov.
Glede tega se je navezoval na ravnanja nekaterih vlad, ki so sprejele zakonodajo, ki so zmanjšale človekove pravice, da bi izboljšali boj proti terorizmu: »To nas lahko dejansko naredi manj varne, ko se zmanjšujeta dobra vladavina in zakonodajne pravice.«
»Protiteroristična zakonodaja se lahko uporabi, in je bila uporabljena, da so preprečili mirne proteste in legitimna opozicijska gibanja; da so preprečili debato, da so našli in zaprli branilce človekovih pravic in da so stigmatizirali manjšine,« je dejal Guterres.
Dolžnost zaščite
Leta 2016 je OZN zabeležila okoli 11.000 terorističnih napadov, ki so se zgodili v več kot 100 državah sveta, pri čemer je umrlo več kot 25.000 ljudi.
Več kot 75 % napadov se je zgodilo v petih državah in sicer v Afganistanu, Iraku, Nigeriji, Somaliji in Siriji.
Človekoljubna organizacija Human Rights Watch je ta teden na svoji spletni strani objavila podobno sporočilo: »Vlade imajo dolžnost zaščite vseh v njihovi državi pred napadi ekstremistov, toda morajo zagotoviti, da vsi protiteroristični ukrepi spoštujejo človekove pravice.«
HRW so poudarili tudi, da »obstojajo vlade, ki napadajo manjšine ali temptajo pravice do svobodnega govora, združevanja in miroljubnega protesta v imenu varnosti. Taki ukrepi niso samo protizakoniti v mednarodnem pravu, ampak so tudi neučinkoviti.«