sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
»Financial Times«: Trump ima prav glede Ukrajine, enako kot je imel glede izdatkov EU za obrambo
Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo je v ospredje postavila vprašanje končanja vojne v Ukrajini.
Trump že dolgo vztraja, da je končanje konflikta prednostna naloga njegove administracije.
Europe has a say in world affairs!
— Glenn May (@GlennMa29965724) November 23, 2024
You're so cute, Jimmy!
How do you clowns reconcile the destruction of Nordstream, the carotid artery of the economic heart of Europe, with your idea that Europe has some say?
My God.
What would it take to make you stop lying to yourselves?
Bruselj zdaj pričakuje, da bo prekinitev ognja, če že ne nekakšen mirovni sporazum, dogovorjen prihodnje leto.
Izziv za evropske sile je, kako proces pripeljati do (za njih) sprejemljivega konca.
Ameriška vojaška premoč daje Trumpu prevladujočo besedo pri vodenju procesa, vendar ima tudi Evropa vpliv – le uporabiti ga mora, piše Alec Russell, urednik zunanjepolitičnega uredništva Financial Timesa.
The Western Client media yet again portrays Russia as our enemy.
— Chay Bowes (@BowesChay) November 25, 2024
NATO the US, and particularly the UK, have agitated aggressively for conflict with Russia for over 30 years.
Their illegal bloody Wars in Syria, Libya, Yugoslavia, Afghanistan, Iraq, and Gaza are all forgotten. pic.twitter.com/aazoE7KOzh
Najverjetnejši izid se je že izkristaliziral tako v Washingtonu kot Bruslju in tudi v Kijevu: zamrzniti konflikt, vprašanje meja pa preložiti za nedoločen čas.
Zdaj je glavno vprašanje, kako uresničiti takšen dogovor – in vanj pritegniti ruskega predsednika Vladimirja Putina, saj temu po besedah Russlla v Ukrajini gre zelo dobro.
Russia Foreign Ministry Spox. Zakharova: "Their task was one: to erase the memory of the Red Army's liberating mission, to erase the memory of the colossal sacrifices of the Soviet people... to create the ideological basis for the Revanchist Russophobic forces" pic.twitter.com/Xl3JJJ9zPT
— COMBATE | (@upholdreality) November 27, 2024
Kar zadeva nadzor nad dogovorom, so Trumpovi zavezniki neomajni, da ne bo poslal nobenih ameriških enot v Ukrajino.
Rešitev iz devetdesetih let prejšnjega stoletja - »modre čelade« ZN - tudi glede na slepo ulico v Varnostnem svetu ne pride v poštev.
Tako ostaja Evropa z »vročim krompirjem« v rokah, a tudi s »potencialom«, da zasije, meni Russell.
Russians soldiers tell how reality is ! pic.twitter.com/twkTw8ZVHS
— LebaneseRussian_ (@Operationz2p) November 26, 2024
Estonski zunanji minister Margus Tsahkna je prejšnji teden dejal, da bi morala biti Evropa pripravljena poslati svoje vojake v Ukrajino, da bi podprla mirovni sporazum.
To je bil, pojasnjuje Russell, poskusni balon, ki še vedno ni bil sestreljen, kar pomeni, da evropske države resno razmišljajo o tej možnosti.
Maybe you and him together go on battlefield and fight
— Marek (@MarekS013) November 23, 2024
Za razliko od hladne vojne, ko sta o usodi Evrope odločala le Washington in Moskva, tokrat evropski diplomati menijo, da bi jim namestitev lastnih sil na demilitariziranem območju dala določeno prednost in možnost, da se sliši njihova beseda.
Evropejci (optimistično) verjamejo, da Trump ne bo zahteval »kapitulacije Ukrajine« in da bo morda celo podpisal varnostna jamstva – čeprav brez obveznosti članstva Ukrajine v Natu.
Map of the movement of the frontlines in Eastern Ukraine throughout 2024. pic.twitter.com/iUvMzqYPvt
— Clash Report (@clashreport) November 22, 2024
Prav tako po besedah urednika FT obstaja tudi ideja, da bi lahko Trump ZDA vrnil »v boj«, če bi Rusija kršila določila zadevnega sporazuma.
Vse pa ni odvisno le od Trumpa ali Evrope, temveč od pripravljenosti Vladimirja Putina, da pristane na pogajanja, še posebej potem, ko je odhajajoča administracija Joeja Bidna zaostrila razmere, ko je Kijevu dovolila uporabo ameriškega orožja dolgega dosega za napade globoko v rusko ozemlje.
A message from Putin:
— Eric Yeung (@KingKong9888) November 24, 2024
Russia (and China) are not your enemies.
Your enemy is the ruling elites of the West. They want to maintain Western hegemony (including USD Milkshake) by any means necessary (including the destruction of the world) to maintain their vested interests and… pic.twitter.com/7ZlehApdDW
Veliko je še vedno v zraku. Ali je mogoče Kitajsko uporabiti za pritisk na Moskvo?
Kaj bi se lahko zgodilo s sankcijami? Predvsem pa Rusijo morda ne bo zanimal dogovor, navaja Russell.
Evropski uradniki priznavajo, da je Trump v svojem prvem mandatu naredil prav, ko jih je prisilil, da porabijo več za obrambo. Nekateri si zdaj upajo reči, da ima tudi sedaj prav, ko se osredotoča na to, kako najbolje končati ukrajinski konflikt.