sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
EU sejala represijo, sankcije in rusofobijo, požela pa recesijo in zmago desnice ter neofašistov v Italiji
V Italiji so v nedeljo v senci groženj iz Evropske komisije potekale volitve, ki bodo najverjetneje zelo spremenile politično podobo Italije – in morda tudi Evropske unije.
Na italijanskih volitvah je po vzporednih volitvah zmagal desni blok, ki je prejel med 41 in 45 odstotki glasov.
Predvideni sedeži v senatu: sredina desno 111-131, sredina levo 33-53, za Gibanje 5 zvezdic med 14 in 34 sedeži.
Exit poll for Italy's general election projects victory for a centre-right coalition led by Fratelli d'Italia - making Georgia Meloni the presumptive next prime minister. @VirginMediaNews pic.twitter.com/ti4MOF2VMP
— Gavan Reilly (@gavreilly) September 25, 2022
Akcija in Italia viva sta ocenjena na 4 do 12 sedežev, Italexit bo dobila nič sedežev, ostale stranke pa med 3 in 5 sedežev.
Aketo je naredila Opinio Italia za RAI z 80-odstotno pokritostjo vzorca ob 23.00 uri v nedeljo.
To je dovolj za parlamentarno večino. Poleg Bratov Italije Giorgie Meloni sta v bloku Liga Mattea Salvinija in Naprej Italija Silvia Berlusconija.
Največ glasov med strankami so dobili Bratje Italije, njihova voditeljica Giorgia Meloni bi tako lahko postala prva premierka v italijanski zgodovini.
Levi blok, v katerem je poleg Demokratske stranke še nekaj manjših levih strank, naj bi dobil od 25,5 do 29,5 odstotka glasov.
Za Gibanje petih zvezd je glede na izide vzporednih volitev glasovalo od 13,5 do 17,5 odstotka volivcev, za sredinske stranke pa od 6,5 do 8,5 odstotka.
Verjetni zmagovalci volitev Bratje Italije, edina stranka, ki ni bila v vladi dosedanjega premierja Maria Draghija, so pred štirimi leti dobili le štiri odstotke glasov, danes naj bi jih dobili od 22 do 26 odstotkov.
Desna Liga Mattea Salvinija naj bi glede na vzporedne volitve dobila od 8,5 do 12,5 odstotka glasov, Naprej, Italija nekdanjega premierja in medijskega mogotca Silvia Berlusconija pa od šest do osem odstotkov.
Že predvečer volitev je prinesel toliko sprememb, da tovrstnega viharja na politični in javne sceni ne pomnijo niti najstarejši.
Jasno je samo, da na oblast prihaja desnica, med strankami, ki se bodo zavihtele na oblast pa so tudi take, ki veljajo za skrajne.
Tudi če ne bi bilo ukrajinske vojne, bi se to v Italiji zgodilo zaradi covidne tiranije Draghijeve vlade. Bilo je popolnoma predvidljivo. Zdaj se bo proces le pospešil.
— Ljubljana Yacht Club (@ljubljanaYacht) September 24, 2022
Fašisti? Poglej, kaj so evropske vlade delale s PCTjem, lockdowni in podobnimi norostmi. To je bil fašizem.
Volilna kampanja je potekala v nikoli v podobnih okoliščinah, v senci vojne v Ukrajini, sredi galopirajoče gospodarske krize in kritike levih in sredinskih strank, ki so skupaj napadale desne.
Prvič je tudi neka ženska, vodja »Bratov Italije« (FdI), Giorgia Meloni, za nekatere postala »nevarnost za državo.«
Zelo verjetno bo naslednja premierka Italije.
V boju za sedeže v parlamentu je bilo 75 strank.
Iz tujine so jih volili skupno 12, volilni prag za stranke je tri odstotke, za koalicije pa deset odstotkov.
Zapleten italijanski volilni sistem spodbuja oblikovanje predvolilnih koalicij, letos pa je bil boj za sedeže v parlamentu še posebej oster, saj so to prve volitve po reformi, s katero se je za tretjino zmanjšalo število članov obeh domov.
Spomnimo, v Italiji so na referendumu leta 2020 podprli zmanjšanje spodnjega doma parlamenta s 630 na 400 poslancev ter zgornjega doma s 315 na 200 senatorjev.
Okoli dve tretjini mandatov je izbranih po proporcionalnem, tretjina pa po večinskem sistemu.
How Italy’s new right-wing coalition partners view #Russia?
— Samuel Doveri Vesterbye (@SamuelJsdv) September 26, 2022
Fratelli d’Italia (Meloni: 26%) likely to support sanctions against .
Lega Nord (Salvini: 9%) doesn’t support sanctions against .
Forza Italia (Berlusconi: 8%) has mixed views on sanctions against . pic.twitter.com/71paxN1SR8
Tudi v primeru jasnega izida na volitvah pa naslednja vlada mandata najverjetneje ne bo nastopila pred koncem oktobra, saj se bo novi parlament sestal šele 13. oktobra.
V dveh mesecih kampanje so se razšli zavezniki, do včeraj zveste stranke so odšle in »preletele« k drugim, menjale so se koalicije in »sklenile« čudne politične poroke.
Bitka se je razvnela do absurdnih ocen in napadov, najslabše pa sta jo odnesla prav voditelja z desnice, Matteo Salvini, ki so ga mediji poimenovali »Putinov človek«, in Melonijeva, ki je postala »Orbánova somišljenica.«
Giorgia Meloni, povezana s Salvinijevo Ligo in stranko Forza Italia Silvia Berlusconija, je po zadnjih raziskavah v vodstvu, za njo je Levica Enrica Lete, nato Demokratska stranka (PD) in tako naprej.
Melonijeva, ki izjavlja, da je »atlantistka in evropeistka« je sicer glasovala za uvedbo sankcij proti Rusiji in dobavo več orožja Ukrajini, vendar jo mnogi označujejo za »postfašistko.«
V Sloveniji je postala znana zlasti po tem, ko je ostro nasprotovala vrnitvi Narodnega doma slovenski manjšini.
Sorry, Ursula von der Leyen
— Marina Huisman מר (@MCJHuisman) September 25, 2022
The Italians are right not to be frightened by those idiotic threats of yours.
Eat tasty Baros of this delicious spaghetti. love from the Netherlands #Italie #Meloni #Italia Congratulations . I'm so happy for you, but also jealous. proud of you. pic.twitter.com/OBj1CUWyrx
Zmage neofašistov se veseli tudi Janez Janša. A zaman, njihov uspeh ne bo lahko prenosljiv.
Italijanske desne stranke imajo glede Rusije, pomembne teme na volitvah, namreč povsem drugačno mnenje kot - slovenske.
Medsebojni udarci med strankami prihajajo z vseh strani, zato vodja Gibanja 5 zvezd, nekdanji premier Giuseppe Conte, obljublja, da »ne glede na izid volitev ne bo nikoli več sodeloval z Leto.«
Nova koalicija t. i. Tretji pol, ki se opredeljuje kot središče politične usmeritve Akcija (koalicija Carla Calende in Mattea Renzija), meni, da je trenutni premier (v odstopu) Mario Draghi »spet edina alternativa«, čeprav ne sodeluje v volilni kampanji.
Glavni očitek Salviniju, ki se vseskozi zavzema za omejitev ilegalnih vstopov migrantov v Italijo, je še vedno »prijateljstvo s Putinom.«
Vodja Lige je velikokrat spomnil, »kako je imel Putin odličen sloves prav pri vseh, ki ga zdaj napadajo« in, čeprav je proti vojni od prvega dne, vseeno poudarja, da je treba razmisliti, ali je res potrebno nadaljevati s sankcijami proti Rusiji.
Italijani posle pobede desnice počeli da kače neke čudne sličice po fejsu uz neke čudne parole koje glase "Italija do...." pic.twitter.com/b6Iqtx5nCk
— Nikolaat (@Nikolaat3) September 25, 2022
Melonijeva, ki je v kampanji prejela tri grožnje s smrtjo, je izjavila, da je pripravljena vladati. Kot prve poteze napoveduje: pomoč družinam in podjetnikom pri poravnavi računov zaradi velike rasti cen energentov ter posebno pozornost na področju zaposlovanja, ki se nanaša na znižanje davkov in stimulacijo tistih, ki zaposlujejo nove delavce.
V ozadju volitev pa je predvsem eno samo vprašanje – odnos do sankcij in Rusije. Desnica v Italiji se zavzema za omilitev sankcij in kaže veliko več razumevanja za Rusijo, kot leve stranke.
Zakaj, je prav tako jasno.
Italiji grozi izguba do 582.000 delovnih mest zaradi energetske krize in posledične gospodarske recesije, so nedavno poročali nacionalni mediji, ki se sklicujejo na študijo združenja industrijalcev Confindustria.
Če bo cena plina ostala na sedanji ravni (avgustovsko povprečje je bilo 235 evrov na megavatno uro), se bo italijansko gospodarstvo naslednje leto skrčilo za 2,2 odstotka, država pa bo v letih 2022–2023 izgubila do 383.000 delovnih mest.
Če pa cena doseže 298 evrov na megavatno uro, kar je predvidena raven na podlagi trenutnih terminskih pogodb za plin, lahko Italija utrpi 3,2-odstotni upad BDP-ja in izgubi več sto tisoč delovnih mest.
Naples calls, Rome responds. People burn gas and energy bills: "We don't pay! In Italy nobody has to pay their bills anymore!" Attention, those in the video are not photocopies, they are the original bills. Patience in Italy is dead, the endurance limit has been reached. pic.twitter.com/IHeyBBxLer
— RadioGenova (@RadioGenova) September 23, 2022
Po mnenju analitikov bi lahko Italiji, če bi Rusija z oktobrom povsem ustavila dobavo plina, primanjkovalo približno 8 odstotkov (6,4 milijarde kubičnih metrov) plina, ki ga potrebuje za pokritje povpraševanja, ob upoštevanju razpoložljivih alternativnih zalog in zalog.
Italy belongs to the Italians, not to Ursula von der Leyen. Fuck EU! pic.twitter.com/JGjojw2IQD
— RadioGenova (@RadioGenova) September 23, 2022
Takšno pomanjkanje bi lahko povzročilo množično zapiranje podjetij in celih industrijskih panog v državi.
Ob tem pa so državljanom še odkrito grozili iz Evropske unije in skorajda zahtevali, da naj ljudje glasujejo za levosredinske stranke.
EU ima »orodja«, da se odzove, če gredo politične razmere v Italiji v »slabo smer«, je v četrtek dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Von der Leyen threatens the Italians: "We will see the result of the vote in Italy. If things go in a difficult direction, we have tools, as in the case of Poland and Hungary." A desperate attempt to influence the vote in Italy that runs towards the far right. Game over Ursula! pic.twitter.com/MhkaiQus9x
— RadioGenova (@RadioGenova) September 23, 2022
Namignila je, da bi državo lahko doletele kazni, kot so bile nedavno izrečene Madžarski in Poljski, če bodo prihajajoče volitve privedle do oblikovanja desne vlade.
»Moj pristop je, da ne glede na to, katera demokratična vlada je pripravljena sodelovati z nami, delamo skupaj,« je dejala v odgovoru na vprašanje, ali ima »pomisleke« glede glasovanja, na katerem naj bi konservativni Fratelli d'Italia (Bratje Italije) zasedli prvo mesto.
Matteo Salvini, vodja populistične stranke Liga, je medtem obsodil »sramotno aroganco« von der Leynove in pozval EK, naj »spoštuje svobodno, demokratično in suvereno glasovanje italijanskega ljudstva!«
In da tisti, ki sejejo sankcije prej ali slej dočakajo politični vihar.
The patience of the Italians is dead. Gas bill increased by 750% with the same consumption of the previous year: "We don't pay! We are no longer willing to be robbed by the state or by those behind us who build billionaire profits by speculating on the events of the moment." pic.twitter.com/eYZGGuPjLK
— RadioGenova (@RadioGenova) September 17, 2022
Vse skupaj je namreč samo del podobnih pocesov v Evropi, ki bodo zaradi gospodarskih razmer še naprej odnašali vlade.
Zamenjave vlad v Bolgariji,Veliki Britaniji in Italiji so samo začetek.
Nazadnje ko so fasisti prisli v Italiji na oblast, se za nas ni dobro koncalo.
— El Cryptino (@stargazers102) September 25, 2022
V Italiji bo imel ta premik desni predznak, v drugih državah EU pa morda levega.
Jasno je le nekaj – da bo po volitvah v Italiji tudi v drugih evropskih državah Bruselj vse težje sprejemal nove in nove kroge sankcij proti Rusiji.
In kaj to pomeni za Slovenijo? Na ravni Italije za Slovence nič dobrega. Ko so bili fašisti zadnjič na oblasti v Italiji se to ni dobro končalo za Slovence.
Na ravni EU pa bo zanimivo opazovati, kako bodo fašisti reševali Evropsko unijo pred gospodarskim samomorom.
Mario Draghi's Italy. pic.twitter.com/X4NsQL0SSF
— RadioGenova (@RadioGenova) September 12, 2022
A desne stranke v Italiji imajo do Rusije drugačen odnos kot slovenske.
Prej jim je kapnilo. In zato zmagujejo.
Slovenske imajo žal nekoliko »daljšo lajtungo.«