REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EU Juana Guaidója, ki ga je »prepoznala« tudi Slovenija, ne priznava več kot predsednika Venezuele!

EU Juana Guaidója, ki ga je »prepoznala« tudi Slovenija, ne priznava več kot predsednika Venezuele!EU je zaradi slabe izvedbe državnih udarov obupala nad Juanom Guaidójem ... Vir: Twitter

Evropska unija več ne priznava samooklicanega »predsednika« Venezuele Juana Guaidója kot – predsednika Venezuele.

In to kljub pozivu Evropskega parlamenta pred nekaj dnevi, ki je zahteval, da naj EU ne razveljavi statusa Guaidója.

Toda najvišji organ EU ga odslej priznava le kot privilegiranega posrednika v dialogu med opozicijo in oblastjo, ne pa za predsednika države.

Pri tej neuspešni in nezakoniti politiki je žal sodelovala tudi Slovenija.

Poteza EU je zanimiva tudi zato, ker je ameriški predsednik Joe Biden takoj po nastopu funkcije sporočil, da ZDA še naprej priznavajo Guaidója kot predsednika Venezuele, s tem pa je dejansko nadaljeval sporno politiko Donalda Trumpa do te države.

Slovenija je v času, ko je bil zunanji minister Miro Cerar prav tako »prepoznala« Juana Guaidója za predsednika Venezuele, čeprav ni bil demokratično - torej na volitvah nikoli izbran na to funkcijo.

Ta poteza je sledila oceni, da so bile predsedniške volitve v Venezueli, na katerih je zmagal Nicolas Maduro, nedemokratične.

Juan Guaido    Vir:Pixsell
Marioneta Washingtona: Juan Guaidó. Vir: Twitter

Vendar je bilo ves čas zelo jasno, da Guaidója podpira le izrazita manjšina somišljenikov v Venezueli, skupina podpornikov pa se je v zadnjih letih vse bolj zmanjševala, zlasti potem, ko se je Guaidó na meji med Kolumbijo in Venezuelo slikal in objemal s pripadniki lokalne mafije, medtem ko je politično ves čas deloval kot podaljšana roka Washingtona ter poskušal s prevrati doseči vzvode oblasti.

V primeru »prepoznavanja« Juana Guaidója kot predsednika so tako države EU kot ZDA, ki so Guaidója priznavale kot legitimnega predsednika Venezuele dejansko izvajale politiko vmešavanja v notranje zadeve druge suverene države in tako kršile mednarodno pravo.

Pri tej neuspešni in nezakoniti politiki je sodelovala tudi Slovenija.

Tudi sedaj je Svet EU zapisal, da sicer »globoko obžaluje«, da tudi tokratne volitve v Venezueli, ki so bile izpeljane 6. decembra lani in kjer je Guaidó izgubil mesto v parlamentu »niso bile izpeljane demokratično.«

Svet EU je kritiziral tudi vodstvo države in predsednika Nicolasa Madura, češ da s svojimi potezami ni pomagal končati politično krizo v državi, vendar istočasno v svojem zadnjem sporočilu Juana Guaidója ni označil za predsednika Venezuele.

V nasprotju s tem pa je ameriški predsednik Joe Biden sporočil, da Juana Guaidója še naprej priznava za predsednika Venezuele, napovedal pa je tudi nadaljevanje in celo zaostrovanje sankcij proti državi, ki jih je uvedel že njegov predhodnik Donald Trump.

Guaido in neuspeli pučisti
Juan Guaidó med prvim, neuspešnim poskusom državnega udara ... Vir: Twitter

Novi zunanji minister ZDA Antony Blinken, ki je sicer zaslovel po neomajni podpori številnim vojnam, ki so jih sprožile prejšnje administracije Združenih držav Amerike, je ob tem napovedal še »bolj učinkovite« sankcije proti Venezueli.

Toda EU je že 6. januarja napovedala, da ne bo več priznavala Juana Guaidója kot predsednika Venezuele, takoj zatem, ko je izgubil položaj predsedujočega venezuelskega parlamenta po volitvah decembra lani.

V Sloveniji se je za priznavanje Guaidója za »začasnega predsednika« Venazuele zavzemala predvsem Janševa SDS.

Že januarja 2019 je na primer evroposlanec iz vrst SDS Milan Zver pristopil k pobudi kolegov iz Evropskega parlamenta, s katero so pozvali tedanjo visoko predstavnico EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Federico Mogherini, naj za predsednika Venezuele prizna Juana Guaidója in tudi s tem dejanjem »pripomore k temu, da se drastične kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin Venezuelk in Venezuelcev, končajo.«

Guaido z pripadnikoma kolumbijske mafije
Juan Guaidó v objemu pripadnikov kolumbijske mafije, ob ilegalnem prečkanju meje med Kolumbijo in Venezuelo. Vir: Twitter

Ameriška vlada je hkrati na glavo legitimnega predsednika Venezuele Nicolasa Madura razpisala tudi nagrado v višini 15 milijonov dolarjev.

Guaidó je nato dvakrat poskusil izvesti državni udar, vendar mu je vsakič spodletelo, pri tem pa so ujeli tudi ameriške plačance.

ZDA so sicer Guaidója enostransko »okronale« za predsednika Venezuele januarja leta 2019.

Guaidó je nato dvakrat poskusil izvesti državni udar, vendar mu je vsakič spodletelo, ameriški plačanci, ki so sodelovali v teh slabo organiziranih poskusih prevratov pa so bili ujeti.

V zadnjem času pa so predvsem evropski voditelji izgubili polet in zanimanje za Guaidója, zlasti po vztrajno neuspešnih poskusih »spremembe režima« v državi, kjer ljudstvo na vseh volitvah v veliki meri še naprej glasuje za – za socialiste in Nicolasa Madura.

In tako je EU, očitno zaradi slabe izvedbe državnih udarov, obupala nad Juanom Guaidójem ...

Kar pove manj o Juanu Guaidóju in žal, več o sami Evropski uniji ...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek