petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Dogovori »pod mizo«: Trump zapušča Guaidója? Kaj je v Venezueli počel ameriški milijarder, znan »gospodar vojne«
Se še spomnite Juana Guaidója, nesojenega »predsednika Venezuele«, ki ga je na pritisk Washingtona tudi Slovenija »prepoznala« kot legitimnega predsednika Venezuele?
Če je soditi po poročilih ameriškega in britanskega tiska, bo to »prepoznanje« že kmalu na preizkušnji, ker ameriški predsednik obrača hrbet svojemu izbrancu Guaidóju in se »pod mizo« v Caracasu dogovarja z izvoljenim venezuelskim predsednikom (ki ga Slovenija sicer ne priznava več) – Nicolásom Madurom!
Milijarder Erik Prince, nekdanji pripadnik elitnih enot ameriške mornariške pehote, nato pa ustanovitelj zloglasnega, zasebnega varnostnega podjetja Blackwater in eden med najbolj vnetimi podporniki Donalda Trumpa, je prejšnji mesec skrivoma obiskal Caracas in se srečal s podpredsednico Venezuele Delcy Rodriguez, eno najbolj zvestih in najbližjih zaveznic Madura, piše Washington Post.
Blackwater founder Erik Prince visited Venezuela’s sanctioned VP (the notorious-in-diplomatic-circles-for-her-poor-personal-hygiene) Delcy Rodriguez. pic.twitter.com/jS94LEJRUj
— #TrumpRussiaGuide (@TrumpRussiaTies) December 16, 2019
Obisk je sledil le osem mesecev po tem, ko je Prince, znan tudi kot »gospodar vojne«, ameriški administraciji razgrnil načrt, ki je predvideval napotitev čet njegove zasebne vojske, da bi pomagal strmoglaviti venezuelskega voditelja Madura.
Zato je sila zanimivo, kaj se je Prince, sicer brat Trumpove ministrice za izobraževanje, Betsy DeVos, pogovarjal z Rodriguezovo, poroča Bloomberg.
Blackwater founder Erik Prince held secret talks with top Venezuelan official: sources https://t.co/nOtHaMWISO pic.twitter.com/yJj6XcQkTt
— Reuters Venezuela (@ReutersVzla) December 14, 2019
Viri blizu Bele hiše že napovedujejo U-obrat (U-turn) Trumpove politike do Venezuele, ker v skrivnostnem potovanju šefa Blackwaterja v Caracas vidijo zadnji, morda celo odločilni znak premika politike Washingtona do Venezuele, saj je vse bolj očitno, da je aktualni predsednik ZDA izgubil zaupanje, da je opozicijski voditelj Juan Guaidó sploh zmožen kdajkoli strmoglaviti Madura.
Snidenje s predstavniki Madura pa hkrati potrjuje U-obrat tudi samega Erica Princa, čigar prejšnji načrt je predvideval vpoklic na tisoče plačancev – najemniških vojakov, da bi »izrinili« Madura, potem ko so ZDA priznale Guaidója za predsednika, ki se je še januarja letos zdel kot »pravi vodja« Venezuele.
Article claims Prince intends to “deploy a private army to help topple Venezuela’s socialist president, Nicholas Maduro.” Attempting to pitch a coup involving 5000+ mercenaries to be used by opp leader Juan Guaido. Has sought investment from Trump supporters and wealthy exiles pic.twitter.com/ntrzWmFu4J
— Kath (@mopeng) December 14, 2019
Maduro je bil seznanjen z obiskom Princa, trdi sicer dobro obveščeni portal Bloomberg, ki na podlagi teh informacij sklepa, da to kaže na to, da je odprt potencialni kanal komunikacije med voditeljema ZDA Donaldom Trumpom in Venezuele Nicolásom Madurom, ki sta sicer drug drugega ves čas javno »obstreljevala« z obtožbami in žaljivkami.
Zanimivo je tudi, da je ameriška vlada Rodriguezovo, eno od Madurovih najtesnejših zaupnic, pred časom dala na seznam oseb, ki so podvržene sankcijam ZDA, zato bi bilo vsako srečanje z njo, brez izrecnega dovoljenja Ovalne pisarne - v nasprotju s ameriškim zakonom.
Zato sestanek Princa z Rodriguezovo sproža vprašanja, ali je Prince morda kršil ameriško zakonodajo, ki Američanom prepoveduje sklepati kakršne koli posle s sankcioniranimi osebami, zlasti z veljaki iz venezuelske vlade, poroča britanski Guardian.
Blackwater Founder Erik Prince Held Secret Talks With Top Venezuelan Official,
— Johann Spischak (@SDGMasterglass) December 16, 2019
Elliott Abrams, the State Department special envoy on Venezuela, denied any knowledge of Prince's meeting with Vice President Delcy Rodriguez - who is under U.S. sanctionshttps://t.co/uALlPqVloN
Elliott Abrams, posebni odposlanec State Departmenta za Venezuelo, je odločno zanikal, da je karkoli vedel o snidenju Princa z Rodriguezovo.
Ni moč spregledati niti podatka, da Urad venezuelske podpredsednice hkrati nadzira tudi nacionalno obveščevalno agencijo Venezuele.
Flash Intelligence Report: Reasons for the failure of Operation “Guaidó” pic.twitter.com/UhsibSMgG4
— AICS (@AICSFlashNews) December 13, 2019
Guardian v nasprotju z Abramsovimi trditvami razkriva, da je »Prince obvestil visokega uradnika Bele hiše o načrtovanem sestanku v Caracasu preden se je odpravil na potovanje«, vendar ni znano, če je prosil za odobritev poti ali le nasvet, navaja eden od virov časnika.
Potovanje Erika Princa je lahko pomemben kazalec spremembe politike Washingtona do Venezuele, saj ni več skrivnost, da je predsednik ZDA Donald Trump izgubil vero, da bi opozicijski voditelj Juan Guaidó lahko sploh strmoglavil Madura.
Trump ni edini - komentarji na socialnih omrežjih potrjujejo, da je Guaidó razočaral tudi svoje privžence, ki so mu nadeli vzdevek maneken in pajac pod taktirko ZDA.
Someone at family thanksgiving asked me “what do you think of Venezuela” & I said I’m not gonna fucking talk about Juan Guaido Rn.
— soph (@handleyzo) December 15, 2019
Dude goes “who’s that” LMFAO https://t.co/5djO2ERoxp
Večina se strinja, da je bilo porabljenih na milijone dolarjev, toda Guaidóju ni uspelo niti po 11 mesecih uresničiti to kar je bila njegova najpomembnejša naloga, in kar je obljubil tako svojim sledilcem kot voditeljem ZDA ...
11 months and a few million dollars to hem have been enough to prove Juan #Guaidó fake government don't miss anything and follow me pic.twitter.com/nKIq7dVJeo
— Anon Candanga (@anon_candanga) December 16, 2019
Mnogi se norčujejo in s kančkom cinizma sprašujejo, ali bo morda organiziral še kakšen triurni shod, spet brez kakršnega koli učinka.
Guaidó se sooča tudi z obtožbami zaradi korupcije.
Neznano kam je izginilo na milijone dolarjev, tako iz donacij, kot humanitarne pomoči, namenjene lačnemu ljudstvu Venezuele.
My latest article with @dcexaminer:
— Daniel Di Martino (@DanielDiMartino) December 16, 2019
"Guaido failed to deliver and is rightfully losing the trust of #Venezuela. Replacing him and using force against Maduro is risky, but doing nothing is a riskier and sure path to defeat."
https://t.co/ot1nQNiHa2
Spomnimo, priljubljenost Guaidója v tistem delu mednarodne skupnosti, ki ga je prepoznala za predsednika Venezuele, je začela sunkovito drseti navzod od trenutka, ko so bile objavljene fotografije, na katerih je bil židane volje in prijateljsko objet s pripadniki zloglasne kolumbijske mafije.
To je bila kaplja čez rok tudi za njegove zveste privržence doma ...
Do zdaj je že vsem deležnikom »operacije Guaidó« kapnilo, da je erozija njegove popularnosti nepovraten proces in da so stavili na napačnega konja.
Facts and Moments That Eroded Guaido’s Credibility https://t.co/IsZ6RKCRes pic.twitter.com/gZ34KVQe2Q
— Orinoco Tribune (@OrinocoTribune) December 14, 2019
Zato morda niti ne čudi, da je Bela hiša zavrnila komentar na vprašanji, ali so bili ameriški uradniki predhodno obveščeni o obisku Erica Princa pri Madurovi podpredsednici in ali je ekspedicijo Princa v Caracas mogoče razumeti kot možno »novo (podtalno) linijo komunikacije« Ovalne pisarne z Madurovo vlado.
Spomnimo, januarja letos je Washington prvi priznal opozicijskega vodjo Juana Guaidója za legitimnega predsednika.
ZDA so nato začele povečevati gospodarske sankcije ter diplomatski pritisk, da bi Madura naposled odstranile iz predsedniškega fotelja.
Money and power makes for some interesting bedfellows..."Blackwater Founder Prince Visited Venezuela’s Sanctioned VP" https://t.co/zvRkc7iF5G via @latinorebels #SaturdayThoughts
— Elisa Batista (@ElisaBatista) December 14, 2019
Razloge potovanja Princa v Caracas je zavrnil komentirati tudi njegov tiskovni predstavnik Marc Cohen.
Kot poroča Guardian, tudi Rodriguezova ni želela odgovoriti na vprašanja.
Tudi njen brat, minister za informiranje v venezuelski vladi Jorge Rodriguez, se prav tako ni odzval na prošnje za komentar ...
Venezuelan government announces it has foiled a terrorist attack by OAS, US, UK-backed political party Voluntad Popular (home of Juan Guaido, Leopoldo Lopez) https://t.co/CIaXmjR9wY
— Alan MacLeod (@AlanRMacLeod) December 15, 2019
Vsi udeleženci skrivnostnega sestanka so se tako zavili v molk.
Toda pet ločenih virov je tiskovni agenciji Reuters povedalo, da je Prince, poslovnež, znan po skrajno desničarskih stališčih, obiskal Caracas 20. ali 21. novembra in se srečal z Rodriguezovo, funkcionarko vladajoče socialistične stranke v Venezueli, ki jo je Maduro lani imenoval za podpredsednico.
ZDA in več kot 50 drugih držav, med njimi tudi Slovenija, so Guaidója, vodjo nacionalne skupščine, ki jo nadzoruje opozicija, priznale za začasnega voditelja, potem ko se je januarja sam razglasil za predsednika z izgovorom, da je Madurova ponovna izvolitev leta 2018 bila nelegitimna.
Erik Prince, the founder of private security firm Blackwater, held secret talks in Caracas last month with Venezuela’s vice president https://t.co/vTiy2IIPFZ
— Bloomberg (@business) December 13, 2019
Vendar Guaidó niti po tem, kmalu skoraj leto dni, ni ukrepal tako kot mu ustava in zakonodaja nalagata – svoje »začasno predsedovanje« namreč ni preveril med volivci na voliščih, z razpisom volitev …
Po drugi strani, Maduru je uspelo ohraniti podporo vojske in zaveznikov z mednarodnega parketa, vključno z Rusijo, Kitajsko in Kubo.
Venezuelan dictator Maduro in Havana getting instructions from his communist handlers. Where’s Guaidó? Probably planning another three hour protest to nowhere and doing just fine. Venezuelans are leaderless. Tragic. https://t.co/wwlmCiU4oh
— Fernando Amandi Sr. (@FernandoAmandi) December 14, 2019
Ameriške sankcije, uvedene avgusta, večini ameriških državljanov in podjetjem sicer prepovedujejo poslovanje z venezuelsko vlado.
Rodriguezovo, ki je prepotovala svet z namenom zbrati tisto, kar je ostalo od podpore Maduru v tujini, so lani septembra zaznamovale ameriške sankcije.
Ameriško ministrstvo za finance jo je opisalo kot članico Madurovega notranjega kroga, ki mu pomaga »ohranjati moč in utrjevati svojo avtoritarno vladavino«.
Srečanje Princa z Rodriguezovo je zato velika prelomnica tudi za razvpitega poslovneža z dolgoletnimi izkušnjami, kako privatizirati vojno.
Reuters je aprila poročal, da je Prince, sicer eden od večjih financerjev in donatorjev Trumpove volilne kampanje leta 2016, predlagal ameriški administraciji, da bi z zasebno vojsko, ki bi štela 5000 plačancev, strmoglavil Madura.
Vendar do zdaj ni bilo znakov, da bi njegov načrt kdaj napredoval iz teorije v prakso, po fazi zgodnje razprave.
Princa so v preteklosti sicer že sumili, da je poskušal vzpostaviti »povratni (tajni) kanal« med Trumpom in Kremljem.
Ko se je Trump leta 2017 pripravljal na prevzem predsedniške funkcije, se je Prince na Sejšelih, otokih ob obali vzhodne Afrike sestal z visokim uradnikom, ki je blizu Vladimirju Putinu.
Poročilo posebnega preiskovalca ruskega vmešavanja v ameriške volitve leta 2016, Roberta Muellerja pa navaja, da je bilo omenjeno srečanje žegnano in organizirano z vednostjo nekdanjega Trumpovega stratega Steva Bannona.
Prince je, med ostalim, Bannonu pomagal tudi pri kampanji za gradnjo zidu na meji z Mehiko …
Blackwater is such an evil organization. I have always assumed a good many "jihadists' are Western mercs, Israeli IDF, etc dressed to look the part. https://t.co/ijSESysl2I
— Cold Wind (@ColdWind11) December 17, 2019
Prince, dedič milijardnega bogastva, si je zgradil sloves zasebnega varnostnega pogodbenika.
Ameriška vlada je med iraško vojno najela Blackwater, da bi tam zagotovil varnost za operacije State Departmenta.
Vse se je zdelo v okvirih zakona vse do incidenta leta 2007, ko so zaposleni v Blackwaterju na trgu Nisour v Bagdadu streljali in pobili iraške civiliste.
Dogodek je hitro pritegnil mednarodno pozornost in globalno obsodbo. Plačanci pod taktirko Princa so takrat umorili 17 iraških civilistov.
Maduro said the operation, which he claimed was uncovered on Saturday and planned by leaders Juan Guaido and Leopoldo Lopez as well as the US, was aimed at attacking military outposts countrywide and averted by his intelligence team. #NicolasMadurohttps://t.co/CUFN41YuKP
— DT Next (@dt_next) December 16, 2019
Obisk Princa v Caracasu pa je očitno opogumil tudi Madura, da sproži novo medijsko ofenzivo, v kateri je razkril, da so pripadniki opozicije na čelu z Guaidójem načrtovali pretihotapiti orožje v državo in napasti predstavnike oblasti.
via @PerilofAfrica Venezuela: Opposition lawmakers to be tried for treason: Self-proclaimed interim president Juan Guaido said the trial was another attempt by Nicolas Maduro to take over the opposition-led legislature. The move comes as the opposition… https://t.co/aF8LciSPyV pic.twitter.com/n328qsECmb
— MarthaLeah Nangalama (@mlnangalama) December 16, 2019
Na socialnih omrežjih je nato završalo, da je to napoved aretacije Juana Guaidója, ki ga uradni Caracas obtožuje izdaje.