REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Epilog pakistansko-indijskega spopada: uničenih najmanj 10 letal, a obe strani prikrivata izgube

Epilog pakistansko-indijskega spopada: uničenih najmanj 10 letal, a obe strani prikrivata izgube

Skoraj trije tedni so minili od zračnega spopada med Indijo in Pakistanom, ki ga mnogi že imenujejo najintenzivnejši zračni spopad v zadnjih desetletjih.

In čeprav je bil prehod od groženj k vojaškim napadom izjemno hiter, je bila še bolj presenetljiva hitrost, s katero sta se obe strani dogovorili o premirju.

Eden glavnih razlogov za ta nenadni mir je status obeh držav kot jedrskih sil – tveganje bi bilo ogromno v primerjavi z resničnim razlogom za konflikt.

Čeprav je jedrski potencial resno odvračilno sredstvo, se tovrstno orožje uporablja le kot zadnja možnost.

Možno je tudi, da sta obe strani obupali zaradi šokantnih rezultatov medsebojnih napadov.

Indijski Rafale Vir: X
Indijski Rafale Vir: X

Kot presenetljivo učinkoviti so se namreč izkazali napadi pakistanskih lovcev s pomočjo kitajskih raket dolgega dosega in letal za elektronsko bojevanje proti indijskim letalom, hkrati pa tudi napadi indijskih letal, zahodne in ruske proizvodnje, na kopenske cilje v Pakistanu.

Čeprav je trajal zelo kratek čas, je bil ta konflikt najresnejši zračni spopad med Indijo in Pakistanom od vojne leta 1971 in morda najintenzivnejši na svetovni ravni od izraelske operacije "Mole Cricket 19" leta 1982 v Libanonu.

Najnovejša poročila medijev kažejo, da so bile izgube bistveno večje, kot so prikazale oblasti. Na obeh straneh bi lahko uničili skupno 8–10 lovskih in drugih letal.

Bitka je edinstvena, ker je bilo v zraku na desetine lovcev brez neposrednega boja iz oči v oči – vsi napadi so bili izvedeni z razdalje, izven vidnega dosega.

Sodelovalo je več kot 120 lovcev, vključno z letali 4. in 4.5 generacije.

Indija je uporabila Rafale, Su-30 MKI, MiG-29 in Mirage-2000, Pakistan pa JF-17, J-10C in morda F-16. Obe strani sta uporabili najnovejše rakete: PL-15 in Meteor, pa tudi sisteme zračne obrambe HQ-9 in S-400, skupaj z elektronskim bojevanjem in usklajenimi napadi.

Kitajski lovci so se prvič spopadli z zahodnimi platformami, kot je Rafale, zaradi česar je ta bitka strateško in tehnično pomembna.

Najnovejša poročila medijev kažejo, da so bile izgube bistveno večje, kot so prikazale oblasti. Na obeh straneh bi lahko uničili skupno 8–10 lovskih in drugih letal.

Indijski premijer Modi pred "uničenim" sistemom S-400
Indijski premijer Modi pred "uničenim" sistemom S-400  Vir:X

Pakistan trdi, da je sestrelil pet indijskih lovcev – tri Rafale, enega Su-30 in enega MiG-29.

Vendar Pakistan doslej ni predložil nobenih verodostojnih dokazov in jih verjetno tudi ne bo mogel, saj so vsa sestreljena letala (če sploh) strmoglavila na indijski strani.

Po drugi strani pa je pakistanska stran priznala, da je med indijsko operacijo »Sindoor« utrpela resne udarce.

Priznali so, da so izgubili vsaj eno letala za zgodnje opozarjanje (»leteči radar«) SAAB-2000 AWACS.

Pakistan trdi, da je sestrelil pet indijskih lovcev – tri Rafale, enega Su-30 in enega MiG-29.

Prav tako najnovejše informacije pakistanskih medijev kažejo, da je Indija s sistemom zračne obrambe S-400 v Pakistanu poškodovala vsaj še en sistem za zgodnje opozarjanje SAAB-2000.

Vendar pa indijski medijski viri trdijo, da bi bila povzročena škoda veliko večja, vključno s srednje velikim transportnim letalom C-130J, letalom JF-17 in dvema lovcema F-16, ki so bili zadeti tako na tleh kot v zraku. Indijci so torej prepričani, da je Pakistan izgubil 5-6 vojaških letal, od katerih sta bili dve AWACS.

Pakistanski lovec  Vir:X
Pakistanski lovec  Vir:X

Čeprav so to le ocene in nepotrjene informacije, je zelo verjetno, da so izgube, ki sta jih utrpele obe strani, visoke.

Morebitna izguba letala Rafale bo verjetno temeljito pretresla koncept zračnega boja indijskih zračnih sil, ki temelji na tem letalu, izguba dragocenih letal AWACS s strani Pakistana pa bo znatno oslabila izvidniške zmogljivosti pakistanskih zračnih sil.

Ta spopad je pokazal tako prednosti kot slabosti obeh strani.

Verjetno so te slabosti odločile in jih prisilile k umiku v korist diplomacije.

Obe strani sta pokazali, da se znata braniti, a tudi, da nista imuni na škodo.

V praksi ta epizoda ponovno potrjuje geopolitično lekcijo: šibkost rodi agresijo, toda odločen odziv, osredotočen na nasprotnikove slabosti, je lahko pot do dialoga.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek