ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Drugače kot v Sloveniji: irski kmetijski minister odstopil, ker je bil na večerji z 80 gosti
Irski minister za kmetijstvo Dara Calleary je odstopil, potem ko je postalo znano, da je prejšnji teden sodeloval na večerji, na kateri je bilo 80 ljudi, kar je več, kot dopuščajo ukrepi za preprečevanje pandemije.
V Irski so namreč prepovedana zbiranja več kot 50 oseb.
Kot je znano, ni bil na večerji sicer zaznan noben primer okužbe s koronavirusom, vendar je do škandala prišlo zato, ker so na tej večerji sodelovali nekateri visoki državni uslužbenci in s tem kršili vladne uredbe o javnih zbiranjih.
Minister za kmetijstvo je na Twitterju najprej objavil opravičilo, po ostrih kritikah svojega ravnanja pa je še odstopil s položaja.
»Minister za kmetijstvo in hrano Dara Calleary je odstopil s mesta člana vlade. Odločitev se uveljavlja takoj,« je dejal njegov tiskovni predstavnik.
»Glede na ažurirane smernice javnega zdravstva ne bi smel biti na tem dogodku. Rad bi se opravičil vsem. Prav tako se opravičujem in izražam iskreno obžalovanje kolegom v vladi,« je dejal zdaj že nekdanji minister.
Kritike letijo tudi na evropskega komisarja za trgovino Phila Hogana, ki se je zaradi sodelovanja na večerji prav tako soočil s pozivi irske vlade, da odstopi.
Kako je medtem v Sloveniji pa vemo.
Ob kršitvi epidemioloških predpisov ob začetku epidemije in »sprehodu ob Kolpi« sta ministra Aleš Hojs in Matej Tonin sicer izrekla nekakšni opravičili, odstopila pa nista.
Državni organi pa so predsednika države Boruta Pahorja in ministre hitro pokrili s trditvami, da ukrepi ne veljajo za državne uradnike, ker le-ti pač opravljajo neke pomembne funkcije.
Takšne komedije v drugih evropskih državah niso mogoče.
Omenjeni primer dokazuje tudi ogromen prepad med politično kulturo evropskih držav in veliko nazadovanje Slovenije, ki smo ga deležni v zadnjega pol leta.
Pa tudi odstopi tej slovenski vladi očitno ne ležijo in jih bodo morali še kar vaditi.
Namesto odstopov, ki učinkujejo »takoj« se v Sloveniji, kot kaže primer neposrečenega odstopa ministra Aleša Hojsa, »kuvertirajo« in nato čakajo na neke boljše čase, ali pa - da jih prekrije mah pozabe …
Ampak tole je pa sedaj že politično truplo.
— Nastja Škopac (@nastja_skopac) August 25, 2020
Sicer ji ni mogoče očitati, da ni borbena in zagrizena, a škoda, ki jo povzroča bo pustila neizbrisen madež. https://t.co/6s3HY5yWAt
In ni nenavadno, da se pri takšnem odnosu do predpisov in države med aktualnimi Janševimi ministri nato razpaseta korupcija, neodgovornost in nespoštovanje predpisov, kar v Sloveniji dobesedno pooseblja kolegica odstopljenega irskega ministra Aleksandra Pivec, ki kljub dokazanim kršitvam – ne odstopa.