REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Druga liga: Ukrajinci sprožili zračni alarm šele potem, ko je ruski »Kinžal« že uničil ameriški sistem Patriot PAC3

Druga liga: Ukrajinci sprožili zračni alarm šele potem, ko je ruski »Kinžal« že uničil ameriški sistem Patriot PAC3Napad s »Kinžalom«, MiG-31. Vir: Posnetek zaslona, X

Andrej Martjanov, eden od najbolj znanih ruskih vojaških strokovnjakov in blogerjev je te dni opozoril na zanimiv dogodek, o katerem so zahodni mediji seveda pozabili poročati.

Pravi, da v zadnjem času v Ukrajini ameriški sistem Patriot PAC3 doživlja zelo slabe trenutke v zoperstavljanju ruskim supersoničnim raketam Kinžal.  

Ruske hiperzvočne rakete »Kinžal« so namreč 10. decembra (in nato še večkrat) udarile po strateških objektih vojaške infrastrukture oboroženih sil Ukrajine v Kijevu, zlasti po ameriškem protiletalskem kompleksu Patriot na levem bregu reke v ukrajinski prestolnici.

Nameščanje Kinžala
Nameščanje »Kinžala«. Vir: Posnetek zaslona, X

»Po napadu je bil razglašen alarm za zračni napad. To pomeni, da je končni del poti rakete bil pod raketo pod kotom več kot 73 stopinj glede na površino, v mrtvi coni večnamenskega radarja ameriškega kompleksa MPQ-53/65,« piše »Rusko orožje.«

Navpični napad na tarčo, izven vidnega polja sistemov zračne obrambe, je značilen trik mnogih ruskih raket (na primer Iskanderja).

Pomanjkanje pravočasnega odziva na raketni napad kaže odsotnost drugih radarskih sistemov na bojni dolžnosti, ki bi bili zmožni slediti kompleksnim balističnim ciljem, opozarja vojaški časnik »Rusko orožje«.

Martjanov nato dodaja še svoj »prevod« članka.

Šele po napadu je bil razglašen alarm za zračni napad. To pomeni, da je končni del poti rakete bil pod raketo pod kotom več kot 73 stopinj glede na površino, v mrtvi coni večnamenskega radarja ameriškega kompleksa MPQ-53/65,« piše »Rusko orožje.«

Ker je bil zračni alarm v Kijevu sprožen šele po zadetkih ruskih raket Andrej Martjanov dodaja, da to dokazuje njegovo že velikokrat ponovljeno trditev, da so »sodobni zahodni AD sistemi podedovani sistemi, dobri samo za boj proti razmeroma počasnim ciljem z 'udobnimi' profili leta. Verjetno najboljša ameriška protizračna raketa SM-6 je zasnovana za prestrezanje ciljev, ki letijo s hitrostjo DO M=3. In tudi to le nad gladino morja z dobro definiranim radijskim horizontom in 'zmerim' maskiranjem.

NATO nima ničesar, kar bi se lahko spopadlo s pravim hiperzvočnim orožjem. Dejstvo, da se je včeraj šele po končanem napadu vklopila sirena za zračni napad, ne pove le, da je bil izstreljen 'Kinžal', ampak da ga je verjetno izstrelil Su-34. Običajno ameriški obveščevalni elektronski sistemi ​​sledijo vzletom MiG-31K in o tem obveščajo kijevski režim. Su-34 pa je drugačna žival in je težko opredeliti njegove naloge,« opozarja Martjanov.

Cone delovanja ruskega sistema S-400 in Ameriškegga Patriota
Delovanje radarjev glede na ukrivljenost Zemlje: Svetlo vijolično in rumeno - delovanje različnih ruskih radarjev S-300/400 zoper aerodinamične cilje, modro in rjavo delovanje sistema Patriot po aerodinamičnih, zeleno pa balističnih ciljih. Vir: Posnetek zaslona, X

Dodaja tudi ilustracijo območij prestrezanja (ubijalskih con) ruskih raket S-400 in ameriškega »Patriot PAC 2/3«.

»Bodite pozorni na levo stran grafa, da boste razumeli, da je naklon 2D predstavitev 'mrtve cone', natančen 'stožec' v katerega priletijo vsa orožja, kot so na primer 'kinžali', 'cirkoni', 'iskanderji' in drugi.

Njihove hitrosti (po koncu delovanja motorjev) dosegajo do M=7 za 'Kinžal' in M=10+ za 3M22 'Cirkon'.

Vso srečo pri njihovem prestrezanju, velik uspeh bo, če jih boste sploh lahko odkrili, kaj šele, da bi imeli rešitev za njihovo uničenje. In ja, 'Patriot' ni niti v isti ligi kot S-300PMU2, kaj šele S-400 in kaj šele S-300V4,« se Martjanov posmehne najboljšemu ameriškemu sistemu, ki je znova doživel – poraz.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek