četrtek, 23. januar 2025 leto 30 / št. 023
Donald Trump preklical Bidnov ukaz o AI in ukinil tudi Inštitut ZDA za varnost umetnih inteligenc, strokovnjaki zaskrbljeni
Ameriški predsednik Donald Trump je prvi dan svojega mandata preklical pomemben izvršni ukaz o umetni inteligenci, ki ga je podpisal nekdanji ameriški predsednik Joe Biden, kar je sprožilo splošno zaskrbljenost zaradi tveganj, ki jih prinaša nenadzorovan razvoj umetne inteligence.
Odredba, ki jo je Biden prvotno podpisal oktobra 2023, je določala celovite smernice za zagotovitev varnega in odgovornega uvajanja umetne inteligence v sektorjih, kot so zdravstvo, nacionalna varnost in gospodarstvo.
Trump je z enim samim potegom peresa dejansko ustavil zahtevo, da morajo razvijalci umetne inteligence vladi predložiti rezultate varnostnih testov, in s tem postavil pod vprašaj prihodnost ameriškega inštituta za varnost umetne inteligence, ki ga je ministrstvo za trgovino ZDA ustanovilo po Bidnovem izvršnem ukazu o umetni inteligenci.
Kritiki trdijo, da bi odprava zveznega nadzora lahko pospešila uvajanje tveganih sistemov umetne inteligence brez strogega preverjanja.
Jennifer Everett, partnerica v skupini za tehnologijo in zasebnost v pisarni Alston & Bird, je opozorila, da čeprav se zdi, da zvezna vlada rahlja svoj regulativni oprijem, lahko posamezne države stopijo v ospredje in zapolnijo nastalo praznino.
Trump revoked Biden's executive order on "Safe, Secure AI" yesterday which amongst other things, mandated government safety testing for open source models.
— Deedy (@deedydas) January 22, 2025
Tech leaders had written a letter a year ago opposing this EO. Huge win for open source AI. pic.twitter.com/00ujKVSEVM
Tudi Alexandra Reeve Givens, izvršna direktorica Centra za demokracijo in tehnologijo, je kritizirala razveljavitev in opozorila, da je bil Bidenov izvršni ukaz namenjen spodbujanju varne in odgovorne uporabe orodij umetne inteligence.
Ker so pomembne varovalne ograje zdaj odstranjene, so lahko Američani izpostavljeni večjemu tveganju, zlasti ker tehnološka podjetja premikajo meje hitrih inovacij.
Trumpova odločitev je skladna s platformo republikanske stranke za leto 2024, ki se je zavezala k razveljavitvi Bidenovega ukaza zaradi trditev, da zavira inovacije.
Poteza, ki jo je mogoče razumeti kot del širšega prizadevanja za deregulacijo, namenjenega spodbujanju gospodarske rasti in ohranjanju tehnološke prednosti Amerike, kljub temu vzbuja resno zaskrbljenost glede etičnih standardov, odgovornosti in širših družbenih učinkov umetne inteligence.
PRIHODNJI VPLIVI
Strokovnjaki opozarjajo, da brez uradnih zahtev za izdajo varnostnih ocen obstaja nevarnost, da bodo sistemi umetne inteligence izdani brez ustreznih preverjanj glede pristranskosti, zanesljivosti ali varnostnih pomanjkljivosti.
Posebno skrb vzbuja etično minsko polje generativnih modelov umetne inteligence, ki lahko že zdaj izdelujejo prepričljive dezinformacije in globoke ponaredke - orodja, ki bi lahko, če ne bodo urejena, podžgala družbene nemire ali bila uporabljena kot orožje za dezinformacijske kampanje.
Ker ni zveznega nadzora, je vprašanje odgovornosti v zraku.
V Bidnovem okviru bi vladno varnostno testiranje zagotovilo raven javnega jamstva in razvijalce zavezalo k strožjim standardom. Zdaj je ta odgovornost v celoti prenesena na zasebna podjetja, od katerih lahko mnoga dajejo prednost dobičkonosnosti pred etiko.
Zaradi tega bi se lahko zmanjšalo zaupanje, zlasti v kritičnih sektorjih, kot sta zdravstvo in finance, kjer je zaupanje javnosti najpomembnejše.
V skladu z Bidnovim izvršnim ukazom je ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve že oblikovalo varnostni program za uporabo umetne inteligence v zdravstvu in javnem zdravstvu - napredek, ki zdaj visi v zraku.
Dodaten zaplet je verjetnost nastanka razdrobljenega regulativnega okolja, saj bodo posamezne države oblikovale lastna pravila v vakuumu, ki ga je pustila zvezna vlada.
BREAKING: On his inaugural day, President Trump has revoked Executive Order 14110, the most substantial piece of AI regulation at the federal level in the United States.#AI #ArtificialIntelligence #AIpolicy #TechForGood #Innovation pic.twitter.com/PiOQAHiOX4
— Bhaskar Bhatt (@8h45k4r) January 21, 2025
Ta razdrobljena mešanica bi lahko povzročila izzive glede skladnosti za razvijalce umetne inteligence, ki delujejo v več jurisdikcijah, kar bi lahko povečalo stroške in zmanjšalo konkurenčnost, ki naj bi jo Trumpova deregulacija domnevno želela okrepiti.
Poleg tega bi lahko umik zveznega vodstva pri upravljanju umetne inteligence oslabil ameriški vpliv na svetovnem prizorišču, zlasti pri pogajanjih o mednarodnih standardih umetne inteligence.
Druge države že razvijajo usklajene okvire, Združene države pa zdaj tvegajo, da jim prepustijo svojo vodilno vlogo.
Še posebej pomembna je ukinitev Inštituta ZDA za varnost umetnih inteligenc.
Ustanovljen je bil za usklajevanje raziskav, določanje varnostnih meril in spodbujanje sodelovanja med javnimi agencijami in zasebno industrijo, s tem pa je bil odpravljen pomemben temelj za obvladovanje kompleksnosti napredne umetne inteligence.
Brez njega bo vlada morda slabo opremljena za ublažitev nastajajočih groženj, od kibernetskih napadov, ki jih poganja umetna inteligenca, do kršitev zasebnosti zaradi obsežnega zbiranja podatkov.