sreda, 11. september 2024 leto 29 / št. 255
Donald Trump: Bidnove »neumne grožnje in nizek IQ« so povzročile konflikt v Ukrajini
Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump se je tudi uradno, s svojimi objavami vrnil na omrežje X, nekdanji Twitter, s katerega je bil uradno pregnan leta 2021.
Vrnil se je v velikem stilu, s pogovorom, ki ga je vodil lastnik omrežja X Elon Musk, nato pa z nekaj objavami zoper tekmico Kamalo Harris in lastnim sporom.
Join https://t.co/hkmTSuQK0K today! pic.twitter.com/2UHVJEFasu
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 12, 2024
Mimogrede, na njegovem računu, kjer je odkar mu je bil vrnjen imel doslej le eno objavo (reklamo za svoo skodelico s sliko) je zadnja objava iz 6.januarja leta 2021, kjer poziva privržence pred Kapitolom, da naj bodo mirni in spoštujejo ukaze uradnih oseb.
I am asking for everyone at the U.S. Capitol to remain peaceful. No violence! Remember, WE are the Party of Law & Order – respect the Law and our great men and women in Blue. Thank you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 6, 2021
Večina medijev, ki je Trumpa obtoževala, da je kriv vdora v Kapitol leta 2021 te objave seveda ne želi videti...
Tokratni pogovor v živo preko X-a pa je poslušalo več kot 1,2 milijona poslušalcev.
Zanimivo je, da je pred pogovorom Musk dobil celo pisno grožnjo evropskega komisarja za notranji trg.
Evropski komisar Thierry Breton je pozval Elona Muska, naj zagotovi, da X spoštuje predpise EU in učinkovito moderira vsebino, pred Muskovo načrtovano razpravo v živo z ameriškim predsedniškim kandidatom Donaldom Trumpom.
Komisar za notranji trg je v ponedeljek Musku poslal pismo, kopirano tudi izvršni direktorici X Lindi Yaccarino, o načrtovanem neposrednem prenosu na X pogovora med nekdanjim predsednikom ZDA in Muskom, ki je bil dostopen tudi uporabnikom iz EU.
»Razumem, da trenutno izvajate stresni test platforme,« je v pismu zapisal Breton, pri čemer se je skliceval na postopek, ki vključuje ocenjevanje zmogljivosti platforme pri intenzivni uporabi, da se zagotovi, da lahko obdeluje velike količine podatkov in dejavnosti.
Nato je Muska spomnil na obveznosti skrbnega pregleda, ki jih je treba izpolniti med tem postopkom zato, da se ne bi predvajale »dezinformacije.«.
Elon Musk Calls Out European Commissioner for Trying to Censor His Conversation With Trump
— The Vigilant Fox (@VigilantFox) August 13, 2024
Thierry Breton threatened Musk with a letter, saying, “With great audience comes greater responsibility.”
Musk replied to his threat with a brutal meme that read, "Take a big step back… pic.twitter.com/RYoPjaFRVx
Musk mu je precej brutalno odgovoril, v bistvu mu je preko X sporočil, da naj se je*e.
Intervju je bil nato predvajan na Trumpovem računu X v ponedeljek.
Njegov račun je bil leta 2021 prepovedan zaradi njegove vloge pri spodbujanju nemirov na Kapitolu 6. januarja, vendar je bil leta 2022 po Muskovem prevzemu platforme ponovno odprt.
V pogovoru sta se Musk in Trump dotaknila številnih tem, ena od njih pa je bila tudi vojna v Ukrajini.
Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je ameriškega predsednika Joeja Bidna obtožil, da je pripeljal svet na rob jedrske vojne z »neumnimi grožnjami« Rusiji, pri čemer je za ukrajinski konflikt okrivil Bidnov »nizek IQ«.
Trump je pogosto trdil, da do konflikta nikoli ne bi prišlo, če bi bil še vedno v Beli hiši v začetku leta 2022. V ponedeljkovem pogovoru v živo z lastnikom X (prej Twitterja) Elonom Muskom je nekdanji ameriški predsednik dejal, da si je ogledal kopičenje ruskih enot na ukrajinski meji kot pogajalsko taktiko.
»Mislil sem, da [ruski predsednik Vladimir Putin] to počne – ker je Putin dober pogajalec – mislil sem, da to počne zato, da se pogaja,« je izjavil Trump.
»Toda potem je Biden začel govoriti takšne neumnosti. Rekel je na primer, da je '[Ukrajina] lahko država Nata.' Rusija pa je lepo povedala, da dokler obstaja Nato, se 's tem se ne bomo nikoli strinjali', mi pa gremo potem takoj naprej in rečemo to.«
Desetletja je bil potencialni pristop Ukrajine k Natu v Washingtonu prepoznan kot »najsvetlejša od vseh rdečih črt« za Moskvo, je leta 2008 zapisal sedanji direktor Cie in nekdanji ameriški veleposlanik v Rusiji William Burns.
Kljub temu je Bela hiša zavrnila osnutek pogodbe ki jo je Putin ZDA in zvezi NATO poslal konec leta 2021, ki bi preprečil konflikt v zameno za ustavitev Natovega širjenja na vzhod.
»Lahko bi to ustavil in pameten predsednik bi to lahko ustavil. Bilo je tako slabo, besede, ki jih je [Biden] uporabljal, neumne grožnje, ki so prihajale z njegovega neumnega obraza ... da bi lahko vodile v tretjo svetovno vojno,« je nadaljeval Trump.
Trump je trdil, da ima dobre odnose s Putinom, a da je ruskemu voditelju osebno zagrozil s posledicami, če pošlje vojake v Ukrajino: »Rekel sem, 'ne stori tega. Vladimir, tega ne moreš storiti. Če to storiš, bo slab dan.« Povedal sem mu stvari, kaj bi naredil, on pa je rekel »ni možnosti«. In rekel sem mu 'je pot,'« je rekel Trump.
Elon Musk & Donald Trump HISTORIC Interview.
— Farzad (@farzyness) August 13, 2024
This version removes pauses and improves audio quality.
Total run time 1 hour 39 minutes.
Thank you @DavidCarbutt_ & team for the work! pic.twitter.com/oO4YHiRAL6
»Z njim sem se dobro razumel. Upam, da se bom spet dobro razumel z njim,« je dodal Trump.
Kremelj ni nikoli potrdil ali zanikal, da je do takšnega pogovora prišlo v času Trumpovega mandata.
Trump je večkrat trdil, da bo ustavil ukrajinski konflikt v 24 urah, če bo novembra letos izvoljen za predsednika.
Nikoli ni v celoti razložil, kako bi to storil, vendar nedavna medijska poročila kažejo, da bi izkoristil obsežno ameriško vojaško pomoč Kijevu, da bi pritisnil na ukrajinskega Vladimirja Zelenskega, da sprejme nekaj ozemeljskih izgub v zameno za mir.
Vendar pa Trump pri svojih zaveznikih v kongresu aprila ni lobiral, da bi blokirali paket pomoči Kijevu v višini 61 milijard dolarjev, in je takrat dejal, da bo v prihodnje podprl posojanje denarja Kijevu namesto denarnih daril.
V svojem mandatu je Trump Ukrajino tudi dodatno oboroževal, zato je vprašljivo, če bi se njegova politika, ki bi bila zagotovo bolj naklonjena miru in kompromisu v Ukrajini, res bistveno razlikovala od Bidnove ali Harrisove.
Trump z Muskom tudi ni razpravljal o prihodnji ameriški pomoči Ukrajini, namesto tega je države EU pozval, naj jo povečajo.