REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dokaz: Biden leta 1997 napovedal »močan in sovražen« odziv Moskve ob širitvi zveze NATO do meja Rusije, danes pa laže!

Dokaz: Biden leta 1997 napovedal »močan in sovražen« odziv Moskve ob širitvi zveze NATO do meja Rusije, danes pa laže!Laž ima kratke noge: Biden enkrat tako - drugič drugače... Vir: Twitter

Ameriški in tudi evropski (prav tako slovenski) politiki in novinarji pogosto ponavljajo prozorno laž o tem, kako je bil »barbarski«, pa tudi »neciviliziran« napad Rusije na Ukrajino »popolnoma neizzvan« ter da je bil ob tem tudi »popolnoma nepričakovan.«

Analitiki na Zahodu ob tem radi trobezljajo, kako Putin, za razliko od prosvetljenih Evropejcev in Američanov, pač razmišlja še v terminih »19. stoletja«, kar je v sodobnem in globaliziranem svetu nekaj povsem »preživetega.«

Menijo, da si prav zato Rusija zaradi svojega popolnoma nesprejemljivega ravnanja zasluži izgon iz mednarodne skupnosti in najhujše možne sankcije.

Rusija je zato v tem trenutku že najbolj sankcionirana država na svetu – celo bolj kot Severna Koreja, ki ogoroža svet z jedrskim orožjem, ali pa Iran

Posnetek dokazuje, da se je ameriški predsednik Joe Biden dobro zavedal, kako nevarno je širjenje zveze NATO proti ruskim medjam in kaj bo to prineslo.

Toda sedaj se je na spletu pojavil posnetek, ki dokazuje, da se je ameriški predsednik Joe Biden dobro zavedal, kako nevarno je širjenje zveze NATO proti ruskim medjam in kaj bo to prineslo.

Biden je tako na primer leta 1997 dejal, da bi bila edina stvar, ki bi lahko izzvala »močan in sovražen« ruski odziv, »če bi se NATO razširil do baltskih držav.«

Tedaj je bil še samo senator iz države Delaware in član kongresnega odbora za zunanjo politiko.

Zanimiv je tudi njegov odgovor, kako so mu ruski politiki med pogovorom pripomnili, češ da bo Rusija morda poiskala zaslombo v Kitajski kot alternativi, če se NATO ne bo nehal širiti.

Biden pa se z njimi menda pošalil in jih pospremil z besedami: »Vso srečo!«

In to kaže, kako so se stvari spremenile - kajti zgodilo se je točno to.

NATO je prišel čisto blizu ruskega dvorišča, predsobe, takorekoč.

Zato, ker se je NATO res razširil do baltskh držav leta 2004, ko je bila v ta vojaški pakt sprejeta tudi Slovenija. Toda Rusija je prenesla celo to.

Prvič se je odločno odzvala šele leta 2008, ko je NATO sprejel Bukareštansko deklaracijo, v kateri je zagotovil, da bosta Gruzija in Ukrajina postali članici zveze NATO.

Širitev zveze Nato do leta 2009
Širitev zveze Nato do leta 2009. Potem so v NATO sprejeli še Hrvaško, Črno goro in Severno Makedonijo, poskusili (neuspešno) z BiH ter pospešili pridruževanje Ukrajine - kar je privedlo do pričakovanega odziva Rusije. Vir: Twitter

To je slepo podprala tudi tedanja slovenska, Janševa vlada, ključno odločitev pa je kljub mnogim opozorilom, da naj tega ne naredi, sprejel ameriški predsednik George W. Bush.

Kmalu zatem, po priznanju odcepitve Kosova (in strahu Tbilisija, da se mu bo z dvema proruskima pokrajinama zgodilo isto kot Srbiji), je istega leta prišlo do vojne v Gruziji.

In po tem se je NATO širil še naprej, na Hrvaško, Črno goro in Severno Makedonijo – lani pa je pospešil tudi pridruževanje Ukrajine, kar je sodu izbilo dno. Točno tako, kot je leta 1997 napovedal Biden.

Do ruske vojaške intervencije pa je prišlo precej pozneje, ker je Moskva dolgo časa poskušala problem reševati po diplomatski poti.

A neuspešno.

Posnetek Bidnovega govora iz leta 1997 vsekakor učinkovito izpodbija laži o tem, da zahodne države niso vedele, kaj se bo zgodilo, če bodo Ukrajino in Gruzijo silile v NATO.

Nevarno širitev je slepo podprala tudi tedanja slovenska, Janševa vlada, ključno odločitev pa je kljub mnogim opozorilom, da naj tega ne naredi, sprejel ameriški predsednik George W. Bush.

In to dokazuje, da so zahodne države - ZDA in članice Evropske unije, odgovorne tudi za posledice.

Leta 1997 se Bidnu »močan in sovražen odziv« Moskve ob širitvi NATO do meja Rusije ni zdel nič nenavadnega in nepričakovanega, prav narobe - opisoval ga je kot nekaj povsem pričakovanega in razumljivega v primeru nadaljnje širitve Severnoatlantskega zavezništva. Ob tem je s temi sklepi leta 1997 nagovoril prav - voditelje Nata.

Logika velike sile, ki se na ta način odzove, kot je predvideval v primeru Rusije, se Bidnu tedaj očitno zdela povsem razumljiva.

To je res corpus delicti, dokaz zločina, ki ga je nato storil – Zahod.

Leta 2022 pa je Joe Biden, zdaj ameriški predsednik - obrnil ploščo; zdaj trdi, da je bil odziv Rusije glede širitve Nata na Ukrajino popolnoma nepričakovan, da tega nihče ni mogel predvideti, da je šlo pri odločnem odzivu Vladimirja Putina za nepričakovano ravnanje.

Očitno je, da je vsaj enkrat - lagal. Toda kdaj?

Nekoč, leta 1997, ali danes – presodite sami.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek