sobota, 05. april 2025 leto 30 / št. 095
Dodik se je zahvalil Srbiji in Madžarski, ker je Interpol zavrnil politično zahtevo za aretacijo voditelja bosanskih Srbov

Interpol je zavrnil zahtevo Bosne in Hercegovine, da bi razpisal iskanje za predsednika in predsednika parlamenta Republike Srbske - regije s srbsko večino v državi.
Vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik je to sporočil v sredo na X.
Bosansko državno sodišče je za agencijo Reuters tudi potrdilo, da poskus izdaje rdečega obvestila - globalne zahteve za iskanje in začasno prijetje osebe - za Dodika in predsednika parlamenta Nenada Stevandića ni uspel.
Odločitev Interpola je sledila pritožbi sosednje Srbije, ki je trdila, da je bila zahteva Sarajeva politično motivirana in je kršila Interpolova načela nevtralnosti.
»Pravkar me je poklical [srbski] predsednik Aleksandar Vučić in me obvestil, da ... da je Interpol zavrnil zahtevo sodišča Bosne in Hercegovine za izdajo rdečega obvestila za [predsednika Nenada] Stevandića in mene,« je Dodik v sredo zapisal na X.
Zoper aretacijo se je medtem izrekla tudi Madžarska, Dodik pa se je obema državama zahvalil za njuno intervencijo.
Srbija in Madžarska imata tesne odnose, nedavno pa sta podpisali tudi sporazum o vojaškem sodelovanju.
Sodišče Bosne in Hercegovine je zaprosilo za Interpolovo obvestilo, potem ko Dodik ni upošteval domačega naloga za prijetje in je marca odpotoval v Srbijo, Izrael in Rusijo.
Dodik in Stevandić sta bila obtožena »napada na ustavni red« z domnevnim sprejemanjem zakonov, ki omejujejo delovanje sodstva in organov pregona na državni ravni v Bosni.

Bosna in Hercegovina, ustanovljena na podlagi Daytonskega mirovnega sporazuma iz leta 1995 s posredovanjem ZDA, je sestavljena iz Bošnjaško-hrvaške Federacije BiH in Republike Srbske s tristranskim predsedstvom in mednarodnim nadzornikom - Uradom visokega predstavnika (OHR).
Dodik že dolgo zavrača avtoriteto OHR in ga obtožuje, da pretirava in spodkopava avtonomijo Republike Srbske.
Februarja je bil obsojen na leto dni zapora in šestletno politično prepoved zaradi nasprotovanja visokemu predstavniku, državljanu Nemčije, ki pa na svoj položaj ni bil imenovan zakonito, s potrditvijo VS OZN.
Srbsko vodstvo je obljubilo, da bo preprečilo pridržanje najvišjih uradnikov Republike Srbske, in poteze Sarajeva označilo kot »nenehni poskus maščevanja« zoper Dodika in srbski narod.
Rusija je obsodbo Dodika obsodila kot »popolnoma politično« odločitev sodstva Bosne in Hercegovine na podlagi »psevdozakona«, ki ga je izsilila OHR.
Nemčija in Avstrija sta medtem že enostransko prepovedali vstop na svoje ozemlje Miloradu Dodiku, ki se je medtem že vrnil v BiH.