REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Čistka na dvoru: Savdske oblasti zaradi »načrtovanja zarote« in »izdaje« prijele kraljevega brata in nečaka

Čistka na dvoru: Savdske oblasti zaradi »načrtovanja zarote« in »izdaje« prijele kraljevega brata in nečakaSavdski tiran MbS in umorjeni novinar Džamal Hašodži

Savdske oblasti so v petek prijele tri visoke člane kraljeve družine, med njimi tudi samega mlajšega brata savdskega kralja Salmana, princa Ahmeda bin Abdulaziza, in kraljevega nečaka, princa Mohameda bin Najefa.

Obtoženi so načrtovanja državnega udara.

S tem si kraljev sin Mohamed bin Salman (MbS) po prepričanju analitikov krepi svoj položaj kot prestolonaslednik, da mu ne bi kateri od konkurentov prekrižal načrtov.

Princ Mohamed bin Salman, sin kralja Salmana in de facto vladar države, ključnega zaveznika ZDA in vodilnega izvoznika nafte na svetu je v resnici pred tem že sam izvedel državni udar, saj je leta 2017 odstavil Mohameda bin Najefa, ki je bil prvi v vrsti za mesto prestolonaslednika.

Obtožba je še toliko bolj absurdna zato, ker sta bila oba v hišnem zaporu, v rezidenci sredi puščave, zato je malo verjetno, da bi lahko na ta način načrtovala državni udar.

Nato je Bin Salman zaprl še nekaj članov kraljeve družine in uglednih Savdijcev.

Mesece dolgo jih je imel zaprte v hotelu Ritz Carlton.

Savdsko kraljevo sodišče pa je sedaj oba princa, ki sta bila nekoč potencialna kandidata za prestol, obtožilo »načrtovanja državnega udara proti kralju in prestolonasledniku«.

Obtožba je še toliko bolj absurdna zato, ker sta bila oba že v hišnem zaporu, v rezidenci sredi puščave, zato je malo verjetno, da bi lahko na ta način načrtovala državni udar.

Kljub temu pa ju obtožujejo vzdrževanja stikov »s tujimi silami«, tudi z ZDA.

Mohamed bin Salman in Donald Trump Vir:Pixell
Zaveznika: Mohamed bin Salman in Donald Trump  Vir:Pixsell

Aretirali so ju zgodaj zjutraj, z vpadom v črne uniforme oblečenih in maskiranih specialcev s puškami.

Grozi jima dosmrtni zapor ali usmrtitev.

Ob tem so prijeli tudi mlajšega brata princa Najefa, princa Navafa bin Najefa.

Po oceni ameriške CIA-e je prav Bin Salman naročnik umora, čeprav so v sodnem postopku nato obsodili izvajalce umora, po katerem so truplo Hašodžija razkosali, raztopili v kislini in odplaknili skozi kanalizacijo.

Pridržanje princev je še eden v vrsti ukrepov, ki jih izvaja dejanski vladar Savdske Arabije, prestolonaslednik Mohamed bin Salman.

Ta si svojo moč krepi z zapiranjem uglednih klerikov in aktivistov, pa tudi princev in predstavnikov poslovnih elit.

Obenem pa se je Bin Salman v zadnjem letu moral soočiti z vrsto mednarodnih obtožb s strani uglednih tujih medijev (opozicije in svobodnih medijev ta država sicer ne pozna) zaradi brutalnega umora vztrajnega kritika režima v Rijadu in kolumnista Washington Posta, novinarja Džamala Hašodžija na savdskem konzulatu v Istanbulu oktobra 2018.

Džamal Hašodži
Džamal Hašodži

Po oceni ameriške CIA-e je prav Bin Salman naročnik umora, čeprav so v sodnem postopku nato obsodili izvajalce umora, po katerem so truplo Hašodžija razkosali, raztopili v kislini in odplaknili skozi kanalizacijo.

MbS-ovi kritiki trdijo, da nekateri vplivni člani družine želijo spremembo linije nasledstva in zato ocenjujejo, da je Ahmed, edini brat Salmana, potencijalno dobra izbira za novega prestolonaslednika.

Prepričani so, da bi dobil podporo članov družine, zahodnih sil, predvsem ZDA in sil nacionalne varnosti.

Leta 2018 je podal nekaj komentarjev, ki so jih razumeli kot kritiko avtokrata Bin Salmana, vendar jih je Ahmed nato ocenil kot napačno razumljene.

Trump in Savdijci
Trump in Savdijci

Celoten zaplet bi lahko rešil kralj Salman, toda nekateri dobri poznavalci dogajanja opozarjajo, da je že zelo dementen, morda celo mrtev, in da zato vse pomembne odločitve sprejema MbS.

Celoten zaplet bi lahko rešil kralj Salman, toda nekateri dobri poznavalci dogajanja opozarjajo, da je najverjetneje že zelo dementen in da zato vse pomembne odločitve prepušča MbS-u.

Po drugi strani je princ Mohamed bin Salman popularen med mlajšimi.

Vendar pa je, poleg tega da je skrajno brezobziren, ena njegovih večjih napak gotovo tudi vojna v Jemnu, ki je prinesla neizmerno gorje celotni regiji in v veliki meri izpraznila državno blagajno.

Kraljevska družina Al Saud, ki vlada v tej nazadnjaški kraljevini, šteje sicer okoli 10.000 članov.

Do aretacij prihaja v trenutku, ko je strah pred koronavirusom zmanjšal cene nafte, pravljični načrti o razvoju države, ki jih je ljudstvu obljubil Mohamed bin Salman pa so tudi zaradi izjemnih stroškov vojne v Jemnu vse dalje od realnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek