sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Boris Johnson na televiziji Fox News v podporo iranskemu jedrskemu sporazumu
Britanski zunanji minister Boris Johnson je na dvodnevnem obisku v Washingtonu, kjer skuša sogovornike prepričati, naj prepričajo predsednika ZDA Donalda Trumpa, da 12. maja ne bo umaknil ZDA iz jedrskega sporazuma z Iranom. Johnson je sporočilo oznanil v Trumpovi priljubljeni oddaji Fox&Friends.
Trump redno spremlja jutranjo oddajo televizije Fox News z voditelji, ki so mu naklonjeni, kar potrjujejo njegovi tviti v času oddaje ali kmalu po njej. Trump Johnsona najverjetneje ne bo sprejel, vendar pa mu je ta preko Fox&Friends prav tako učinkovito prenesel sporočilo, kot bi mu ga na štiri oči.
Johnson je med oddajo zagotovil, da si Donald Trump zasluži Nobelovo nagrado za mir, če mu uspe rešiti korejsko jedrsko krizo in problem Irana. "Če lahko Trump uredi Severno Korejo in iranski jedrski dogovor, potem ne vidim razloga, da bi bil kaj manj vreden Nobelove nagrade za mir od Baracka Obame," je dejal Johnson.
Tudi Obamovi podporniki se sicer bolj ali manj strinjajo, da je nagrado dobil brez kakšnih konkretnih zaslug, ampak bolj zaradi optimizma, ki je zajel svet po njegovi izvolitvi, pri čemer dejstvo, da je temnopolt ni igralo zanemarljive vloge.
Johnson je pred nastopom na televiziji Fox News objavil članek v New York Timesu, kjer je Trumpa opozoril, da bi bil odstop od iranskega sporazuma napaka. Slabosti leta 2015 sklenjenega sporazuma, po katerem se je Iran v zameno za odpravo sankcij odpovedal jedrskemu orožju, se lahko odpravijo, pri čemer bodo z ZDA sodelovali evropski podpisniki sporazuma (Velika Britanija, Francija, Nemčija).
Pred Johnsonom sta podobno misijo prepričevanja Trumpa okrog iranskega sporazuma opravila francoski predsednik Emmanuel Macron in nemška kanclerka Angela Merkel. Trump po njunem obisku ni spremenil mnenja o sporazumu, ki ga ima za katastrofo, kaj pa bo dejansko storil do 12. maja, pa je glede na to, da gre za Trumpa, popolnoma odprto.
Evropejci in nekateri člani njegove vlade ter kongresa ga prepričujejo, naj pusti sporazum pri miru in sodeluje pri iskanju rešitev za skrbi, ki jih poudarja, to pa je iranski raketni program in destabilizacijske dejavnosti po Bližnjem vzhodu, kot je podpora šiitskim oboroženim skupinam v regiji.
Iranski predsednik Hasan Rohani je sicer danes malce pomiril svet z izjavo, da bo Iran ostal zavezan sporazumu, ne glede na to, kaj bo storil Trump. "Če se znebimo ameriške škodljive prisotnosti, bo to za nas povsem v redu," je sporočil Rohani.