REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Avstrijska koalicijska pogajanja pod vodstvom skrajno desne svobodnjaške stranke so se začela, negotovost ostaja

Avstrijska koalicijska pogajanja pod vodstvom skrajno desne svobodnjaške stranke so se začela, negotovost ostajaKickl se veseli zmage...

Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg je v petek prisegel kot začasni kancler države in nasledil Karla Nehammerja, ki je odstopil kot kancler začasne vlade in predsednik Ljudske stranke 4. januarja po propad koalicijskih pogajanj.

To pomeni zadnji zasuk v sedanji avstrijski koalicijski dilemi.

Prav tako v petek je skrajno desna Svobodnjaška stranka, ki je zmagala na septembrskih parlamentarnih volitvah, uradno začela koalicijska pogajanja s konservativno Ljudsko stranko.

Pogovori naj bi se nadaljevali čez vikend, po poročanju lokalnih medijev pa naj bi prve rezultate pričakovali v začetku prihodnjega tedna.

Na parlamentarnih volitvah si je prvo mesto zagotovila Svobodnjaška stranka z okoli 29 odstotki glasov, sledita ji Ljudska stranka s 26,3 odstotka in Socialdemokratska stranka z 21,1 odstotka.

Na četrto mesto se je uvrstila liberalna stranka NEOS.

Svobodnjaško stranko, ki jo vodi Herbert Kickl, so sprva vse glavne stranke izključile iz koalicijskih pogajanj, zaradi česar je predsednik Alexander Van der Bellen oktobra Nehammerju zadolžil sestavo nove vlade.

Koalicijska pogajanja Ljudske stranke, Socialdemokratske stranke in stranke NEOS, ki so trajala od sredine novembra, pa so propadla 3. januarja.

Tudi dvostrankarska pogajanja med Ljudsko stranko in Socialnimi demokrati so propadla le enkrat dan kasneje, kar je na koncu privedlo do Nehammerjevega odstopa.

Čeprav sta tako Svobodnjaška kot Ljudska stranka izrazili resno namero za pogajanja o koaliciji, ostaja pot do izhoda iz politične slepe ulice in oblikovanja stabilne vlade negotova. Vendar ostajajo velike razlike v zunanji in varnostni politiki, zlasti glede sankcij Evropske unije proti Rusiji in sodelovanju Avstrije v pobudi European Sky Shield Initiative (ESSI), projektu zračne obrambe pod vodstvom Nemčije.

V ponedeljek je Van der Bellen Kicklu podelil mandat za sestavo nove vlade, s čimer je odprl pot Svobodnjaški stranki, ki je bila pred tem le mlajša koalicijska partnerica v avstrijskih vladah, za vodenje morebitne koalicije.

Kasneje istega dne je Christian Stocker, začasni vodja ljudske stranke po Nehammerjevem odhodu in prej oster kritik Kickla, izrazil pripravljenost za vstop v koalicijska pogajanja s svobodnjaško stranko.

Kickl je v torek povabil Ljudsko stranko na koalicijska pogajanja in pozval "brez igric, brez trikov, brez sabotaže".

Čeprav sta tako Svobodnjaška kot Ljudska stranka izrazili resno namero za pogajanja o koaliciji, ostaja pot do izhoda iz politične slepe ulice in oblikovanja stabilne vlade negotova.

Strani se v veliki meri strinjata glede več socialnih in gospodarskih politik, kot sta boj proti nezakonitemu priseljevanju in znižanje davkov na podjetja.

Vendar ostajajo velike razlike v zunanji in varnostni politiki, zlasti glede sankcij Evropske unije proti Rusiji in sodelovanju Avstrije v pobudi European Sky Shield Initiative (ESSI), projektu zračne obrambe pod vodstvom Nemčije.

Ljudska stranka podpira ESSI, medtem ko je evroskeptična svobodnjaška stranka ostro kritizirala pobudo, saj jo vidi kot grožnjo nevtralnosti Avstrije. Poleg tega svobodnjaška stranka nasprotuje sankcijam proti Rusiji.

Stocker je v petek izrazil zadržke glede možnosti uspešnih pogajanj s svobodnjaško stranko. V intervjuju za avstrijski časnik Der Standard je dejal, da ne more izključiti možnosti, da bi koalicijska pogajanja na koncu propadla, in dejal, da "v te pogovore vstopamo resno, vendar obstajajo meje."

Stranka svobode je na X v petek tudi izjavila, da "smo pripravljeni prevzeti vladno odgovornost na zvezni ravni," in obljubili, da bomo državo upravljali "pošteno, predvidljivo in zanesljivo".

Avstrijska tiskovna agencija APA je v petek poročala, da je od parlamentarnih volitev minilo 103 dni in da je trenutni proces oblikovanja vlade tretji najdaljši v zgodovini Avstrije po letu 1945. ■

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek