REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški general o ukrajinskih F-16: Niso kos sodobnim ruskim letalom

Ameriški general o ukrajinskih F-16: Niso kos sodobnim ruskim letalomUkrajinski F-16, ki stanejo med 20 in 70 milijoni dolarjev na kos, so starejše generacije od številnih F-16, ki jih operativno uporabljajo letalske sile drugih držav. Vir: Posnetek zaslona, X

Starejši modeli bojnih letal F-16, ki so jih zahodni zavezniki dostavili Ukrajini, se ne morejo kosati z najboljšimi ruskimi letali, je ameriški general povedal za Business Insider (BI).

Po njegovih besedah ​​so F-16, ki jih je Ukrajina začela prejemati od svojih zaveznikov, najnaprednejša letala, ki jih ima Kijev zdaj v svojem arzenalu in so oborožena z močnejšimi bombami in raketami kot druga letala ukrajinske vojske.

Vendar pa jih najboljša ruska letala še vedno prekašajo, je za BI povedal generalmajor ameriške vojske Gordon »Skip« Davis, nekdanji namestnik pomočnika generalnega sekretarja Oddelka za obrambne naložbe Nata.

Ta oddelek med drugim zagotavlja tehnično, finančno in postopkovno strokovno znanje v zvezi z zračnimi zmogljivostmi.

Davis je dejal, da ukrajinski F-16 »zdaj ustvarjajo razliko« in dodal, da bodo »naredili še večjo razliko«, ko jih bo prispelo več. Business Insider spominja, da bo predvidoma do konca leta v Ukrajino dobavljenih okoli dvajset F-16.

Vendar pa imajo po mnenju ameriškega generala ta letala »težave glede dosega in ranljivosti« in da tudi najboljši sistemi, ki jih Zahod lahko namesti vanje, še vedno ne bodo naredili F-16 boljše od nekaterih najboljših ruskih letal.

Ameriški časnik spomni, da so Ukrajini dostavili le starejše modele F-16, kar pomeni, da so omejeni glede na zmogljivosti, vključno z zmogljivostmi svojih radarjev.

V nasprotju s tem, ocenjuje Davis, ima Rusija »nekaj sto dokaj naprednih letal«, natančneje Su-35S, Su-30SM(2), MiG-31 in manjšo količino letal pete generacije Su-57.

Vsi našteti tipi letal lahko nosijo rakete zrak-zrak R-37M, ki imajo večji doseg kot rakete AIM-120, ki so jih Ukrajini dobavile ZDA.

Su-35s. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Po Davisovih besedah ​​vsa ta letala predstavljajo grožnjo ukrajinskim F-16, skupaj z ogromnimi ruskimi baterijami protizračne obrambe.

»Ta ruska letala imajo rakete in radarje, ki lahko dosežejo in napadejo F-16. To je problem in ta problem bo ostal,« je dodal ameriški general.

Ukrajinski F-16, ki stanejo med 20 in 70 milijoni dolarjev na kos, so starejše generacije od mnogih letal F-16, ki jih operativno uporabljajo zračne sile drugih držav, številni zavezniki Kijeva že zdaj nadomeščajo ta letala s peto generacijo F-35.

BI spominja, da je Wall Street Journal že avgusta objavil, da so številni ukrajinski F-16 »rabljeni in letijo že desetletja«.

Michael Bonnert, strokovnjak za zračno bojevanje pri korporaciji RAND, jih je za BI opisal kot »starejša letala z malo preostale življenjske dobe«, čeprav je dejal, da to »ne pomeni, da so slaba.«

Vendar opozarja, da »ko so letala starejša, imajo vedno več težav.«

Spomnimo, ukrajinska vojska je že 29. avgusta izgubila svoj prvi F-16, natančen vzrok uničenja letala še vedno ni znan.

Do danes se je pojavilo več različic zgodbe - od tistih, da je letalo padlo zaradi tehnične okvare, do tega, da ga je sestrelil (ne)prijateljski ogenj med prestrezanjem ruskih brezpilotnih letal in manevrirnih raket, do domnev, da je bilo letalo uničeno z delovanjem ruskega letalstva ali raketnih sil neposredno pred vzletom.

Ameriški časnik še navaja, da so zavezniki Ukrajini dostavili napredne sisteme za F-16, vključno s tistimi za elektronsko bojevanje, pa tudi »jadralne« bombe AGM-154 JSV (Joint Standoff Weapon) z dosegom okoli 130 km.

Prav tako naj bi ZDA razmišljale o dobavi manevrirnih raket AGM-158 z dosegom 370 km.

Medtem ko bo vse to naredilo ukrajinske F-16 močnejše in jih bo omogočilo uporabo za zaščito drugih letal, bodo ukrajinska bojna letala še vedno v slabšem položaju.

»Bistvo je, da čeprav letalom F-16 lahko zagotovite največjo zmogljivost za strelivo in elektronsko bojevanje, bodo še vedno nekoliko ranljivi za protizračno obrambo s tal in nekatere najnaprednejše lovce iz Rusije,« je prepričan Davis.

Delna olajševalna okoliščina za F-16 je, da njihove pomanjkljivosti nekoliko izničita narava vojne v Ukrajini in način splošne uporabe bojnih letal.

Ruska in ukrajinska protizračna obramba pogosto drži ta letala daleč od frontne črte, zaradi česar so zračni boji in na splošno bitke zrak-zrak malo verjetni.

Sodobnejši in številčnejši arzenal bojnih letal ruskih vesoljsko-zračnih sil pa pomeni tudi, da ima Rusija prednost pri njihovi uporabi, ko gre za izstreljevanje raket ali odmetavanje letalskih bomb z večjih razdalj, torej izven dometa sovražnikove protizračne obrambe, navaja BI.

Zdi se tudi, da Ukrajina svoje prve F-16 drži stran od močnih ruskih sistemov protizračne obrambe prav zaradi strahu pred sestrelitvijo.

Poleg tega na ukrajinske F-16 (negativno) vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so: majhno število letal, počasno šolanje pilotov na Zahodu in prav tako počasna dostava letal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek