REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška izdaja Francije bo spodkopala NATO. Bo Francija iz maščevanja zapustila zavezništvo?

Ameriška izdaja Francije bo spodkopala NATO. Bo Francija iz maščevanja zapustila zavezništvo?Vir: Twitter

Francija bo o novem strateškem konceptu zveze NATO razpravljala »ob upoštevanju krize v odnosih z ZDA, ki so za hrbtom zaveznika oblikovale novo strateško partnerstvo« z Londonom in Canberro, je v soboto dejal francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian.

V petek je namreč Francija prvič v svoji zgodovini odpoklicala svoje veleposlanike iz Washingtona in Canberre, potem ko so v Parizu ugotovili, da je Canberra zaradi dogovora z ZDA in Veliko Britanijo odstopila od pogodbe o dobavi francoskih podmornic Avstraliji.

Šlo je za ogromen posel v vrednosti 66 milijard dolarjev.

Namesto dizelskih pa sedaj Washington in London Avstraliji ponujata jedrske podmornice v okviru novega, tristranskega partnerstva z Veliko Britanijo in ZDA (AUKUS).

Izstop Francije bi NATO zelo prizadel. Nič manj pa ne bi bilo nerodno tudi, če bi Francija v zvezi NATO ostala in blokirala odločitve zavezništva.

Francija trdi, da v te dogovore ni bila vključena, da je za spremembo izvedela le nekaj ur pred nastankom novega zavezništva in da bi Avstraliji lahko dobavila tudi jedrske podmornice, če bi Canberra to želela.

Vse to pa bo imelo vpliv tudi na nov koncept zveze NATO, katerega članice so vse omenjene države.

»Na zahtevo predsednika republike je NATO sprožil razpravo o njegovem konceptu. Na naslednjem vrhu zveze NATO v Madridu bodo delali na novem strateškem konceptu. Očitno bo to, kar se je zgodilo, pomembno za opredelitev zavezništva,« je dejal Le Drian za kanal France 2.

Medtem pa se predvsem v Rusiji že veselijo novih sporov med zavezniki na Zahodu.

Ruski mediji se sprašujejo, ali se bo morda Francija maščevala za ameriško izdajo in otežila delovanje zveze NATO, ali pa se bo celo odločila za »jedrsko možnost« in izstopila iz zavezništva?

Ni dvoma, da je jeza v Parizu izjemna.

Jedrska podmornica razreda Ohio
Jedrska podmornica razreda Ohio. Vir: Twitter

V Parizu so odpovedali celo veliko gala prireditev v čast spominov na čase, ko je bila Francija zaveznica komaj nastalih Združenih držav Amerike, ki so se borile za neodvisnost zoper čete Združenega kraljestva.

Tudi nekateri francoski kolumnisti opozarjajo, da bi »izdani« predsednik Emmanuel Macron lahko sledil de Gaullejevemu zgledu iz šestdesetih let prejšnjega stoletja in se poslovil od čezatlantskega vojaškega zavezništva.

Izstop Francije bi NATO zelo prizadel.

Vse evropske države so nezadovoljne, ker ameriške vojne sprožajo vale beguncev, ki nato ogrožajo le Evropo. In zato mnoge želijo močnejšo evropsko vojsko.

Nič manj pa ne bi bilo nerodno tudi, če bi Francija v NATO ostala in v prihodnje blokirala odločitve zavezništva.

Ameriško-britansko-avstralska izdaja Francije je še posebej nevarna zaradi velikih napetosti v svetu.

Vse evropske države so nezadovoljne, ker ameriške vojne sprožajo vale beguncev, ki nato ogrožajo le Evropo. In zato mnoge želijo močnejšo evropsko vojsko.

V Franciji pa se ob tem odkrito sprašujejo tudi, ali je bilo res vredno, da so francoske sile sodelovale v 20-letni ameriški okupaciji Afganistana.

Ob tem je ameriški predsednik Joe Biden zaveznikom pravkar pokazal, da niso nič drugega kot vazali, ki služijo ameriškim interesom, kot se zdi Washingtonu primerno, pišejo francoski komentatorji.

Slovenski vojak v Afganistanu - s kažipoti do slovenskih mest...
Nekoč: Slovenski vojak v Afganistanu - s kažipoti do slovenskih mest... Vir: Twitter

Spor s Francijo pa bi lahko vplival tudi na zavezništvo »petih očes«, obveščevalnem sodelovanju VB, ZDA, Kanade, Avstralije in Nove Zelandije.

V Franciji pa se ob tem odkrito sprašujejo tudi, ali je bilo res vredno, da so francoske sile sodelovale v 20-letni ameriški okupaciji Afganistana.

Francija je sedaj ne samo izključena iz obveščevalnega dela, pač pa tudi pri izgradnji podmornic za Avstralijo.

Francija, pa tudi Slovenija in mnoge druge države so se sicer doslej rutinsko odzivale na vse pozive ZDA za sodelovanje v mednarodnih misijah, pri čemer so njihove naložbe v vojaške sile glede na žrtvovanje in stroške ostale zelo vprašljive.

In vse to - za kaj?

Mnogi se sprašujejo, ali so res varnejši, kot če bi ostali doma in raje vlagali denar v okrepitev domače obrambe?

Macron se je v zadnjem času izkazal za skeptičnega do zveze NATO pod vodstvom ZDA. Za NATO je v času administracije Donalda Trumpa že dejal, da je zveza »možgansko mrtva«.

Po sedanjem preobratu pa bo zaradi odpora Francije zveza NATO postala še manj uporabna tudi za intervencije ZDA po svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek