REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

40 dronov udarilo kakor 3000: Ruski »Mikrobi« z umetno inteligenco spodjedajo ukrajinsko vojsko

40 dronov udarilo kakor 3000: Ruski »Mikrobi« z umetno inteligenco spodjedajo ukrajinsko vojskoProizvodnja »Mikrobov«. Vir: Posnetek zaslona, X

Iz ukrajinsko-ruske fronte prihajajo poročila o velikih uspehih novega ruskega orožja.

Na območje posebne vojaške operacije (SMO) je bilo namreč dobavljenih prvih 3 tisoč brezpilotnih dronov »Mikrob« z umetno inteligenco - poroča Ljudska fronta.

V skladu s tem lahko po tem, ko operater določi cilj, dron samostojno sledi cilju, ne glede na to, kako cilj manevrira.

Ko operater določi cilj, dron samostojno sledi cilju, ne glede na to, kako cilj manevrira.

»Mikrob-10« kot je uradno ime letalnika ima zadostne dinamične lastnosti - leti lahko pri visokih hitrostih in preobremenitvah.

»Po poročilih ruskega obrambnega ministrstva (MOD) je samo ena enota z dvema posadkama, ki je delala s 40 droni, uničila sovražnikovo opremo za znesek, ki tako rekoč presega stroške vseh tri tisoč dronov, ki smo jih izdelali«, pravi razvijalec drona Mikrob Aleksander Grjaznov.

Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Kamikaze dron »Mikrob« (Микроб) je zato najsodobnejše »lebdeče strelivo«, ki so ga razvili v Rusiji. Vse kaže, da je že spremenilo pravila igre v sodobnem vojskovanju, saj združuje umetno inteligenco (AI), modularno prilagodljivost in stroškovno učinkovitost ter na novo opredeljuje taktične spopade.

Ta sistem brezpilotnega letala kamikaze, ki je bil obsežno uporabljen v potekajoči vojni v Ukrajini, je pokazal izjemen uspeh pri nevtralizaciji dragocenih ciljev in hkrati premagal izzive, kot so motnje elektronskega bojevanja (EW).

Značilnost sistema »Mikrob« je integracija umetne inteligence za avtonomno sledenje ciljem in njihovo napadanje. Ko operater določi cilj, avtopilot drona, ki ga poganja nevronska mreža, prevzame nadzor in s pomočjo strojnega vida določi cilj ter ga zasleduje, tudi če manevrira ali je komunikacija motena.

To odpravlja odvisnost od stalnega vodenja drona s pomočjo operaterja, kar je ranljivost tradicionalnih brezpilotnih zrakoplovov.

Po poročilih MOD je samo ena enota z dvema posadkama, ki je delala s 40 droni, uničila sovražnikovo opremo za znesek, ki tako rekoč presega stroške vseh tri tisoč dronov.

Sposobnost sistema »ujemi in sledi« zagotavlja natančnost v dinamičnih bojnih scenarijih, kot je udarjanje po premikajočih se oklepnih vozilih.

Modularna arhitektura drona omogoča prilagajanje za različne misije.

Komponente, kot so toplotni slikovni sistemi, radiofrekvenčni oddajniki in koristni tovor, je mogoče zamenjati glede na razmere na bojišču.

Nočne operacije na primer zahtevajo termično optiko, medtem ko različna okolja elektronskega bojevanja (EW) zahtevajo različne komunikacijske module.

Ta prilagodljivost zagotavlja, da se »Mikrob« prilagodi vlogam, kot so izvidništvo, napadi kamikaze ali relejne operacije.

Posnetek delovanja Mikroba - poslana slika pred zadetkom Vir: Colonel Cassad
Posnetek delovanja »Mikroba« - poslana slika pred zadetkom. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Za razliko od brezpilotnih letal, ki so odvisna od radijskih ali GPS signalov, deluje »Mikrobov« sistem vodenja z umetno inteligenco neodvisno od zunanjih komunikacij, ko išče cilj.

»Mikrob« je zasnovan za množično uporabo in je cenovno precej cenejši od drugih ruskih vojaških brezpilotnih zrakoplovov.

Zaradi tega je odporen na motnje in taktike elektronskega bojevanja, kar je ključna prednost v spornem zračnem prostoru.

Razvijalci poudarjajo, da brezpilotni zrakoplov tudi v primeru prekinitve komunikacijskih kanalov samostojno opravi svojo nalogo.

»Mikrob« je zasnovan za množično uporabo in je cenovno precej cenejši od drugih ruskih vojaških brezpilotnih zrakoplovov.

»Mikrob« se od sredine leta 2024 aktivno uporablja v Ukrajini in je dosegel vidne uspehe.

Avgusta 2024 je dron uničil ameriške tanke in oklepna vozila vzdolž fronte, s čimer je pokazal svojo sposobnost prebijanja sodobnega oklepa.

Največje nejasno vprašanje ostaja dolžina leta in domet drona.

Največje nejasno vprašanje ostaja dolžina leta in domet drona.

Vse kaže, da je dron uporaben predvsem za »taktične« napade blizu frontne črte, kar verjetno pomeni doseg do 8 ali 10 kilometrov, podoben, kot ga imajo drugi podobni manjši droni.

Ker pa deluje tudi v sozvočju z relejnim dronom »Kasatka«, ki ima 70 km dometa, bi morda ta dron, odvisno od moči motorjev in baterij, lahko teoretično deloval tudi globje za frontno linijo.

Njegova modularnost je omogočila uporabo v različnih okoljih, od urbanih okolij do odprtih bojišč.

»Mikrob« ima tudi prednost pred konkurenčnimi ruskimi sistemi.

»Mikrob« omogoča Rusiji, da konkurira na tem področju, saj ponuja ravnovesje med cenovno dostopnostjo in napredno umetno inteligenco.

Ruski Lancet-E, še eno pomembno strelivo, ki se uporablja za napade, temelji na optoelektronskem vodenju in ima domet 40 km.

Medtem ko se »Lancet« v Ukrajini ponaša z 80-odstotno uspešnostjo, »Mikrobova« avtonomija z umetno inteligenco in odpornost proti elektronskemu orožju zagotavljata taktično prednost v »spornih okoljih.«

V primerjavi z ameriškim letalom Switchblade 600 (domet: 40 km, 40-minutna vzdržljivost) je »Mikrobova« prednost prilagodljivost in uporaba umetne inteligence.

Podobno tudi izraelski sistem Harop nima »Mikrobove« modularnosti in se zanaša na vnaprej programirane cilje, kar omejuje prilagodljivost.

Kitajski načrt, da do leta 2026 proizvede milijon poceni brezpilotnih letal kamikaze, kaže na globalni premik k množičnemu bojevanju z brezpilotnimi letali.

»Mikrob« omogoča Rusiji, da konkurira na tem področju, saj »Mikrob« ponuja ravnovesje med cenovno dostopnostjo in napredno umetno inteligenco.

Ob tem pa so zelo učinkoviti tudi ruski droni z vodenjem po optičnih kablih - tudi teh ni mogoče motiti, saj signal potuje po optičnem vlaknu, ki se odmotava z drona.

Doseg teh dronov je tudi preko 10 kilometov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek